• BIST 98.397
  • Altın 220,658
  • Dolar 5,3418
  • Euro 6,0852
  • Trabzon 8 °C

İMAMIMIZ İLE SOHBET

Osman Necip SEVİNÇ

          Geçen Cuma, Rahmetli babamın da sık gittiği 450 yıllık bir camimizde namazı kıldım. Ezandan önce her zamanki gibi müftü bey Çarşı camisinden vaaz verdi. Bizde merkezi yayından camimizden dinledik!! İnanın cemaatten 10 kişi can kulağı ile dinlemedi. Zira ha cep telefonundan, ha CD den dinleyebileceğimiz vaazlardan bile geriydi. Zira ses, istenen netlik ve ton da değildi. Bir defa vaaz muhataplarının gözlerine bakılarak ve cemaatin ilgisini gözleyerek etkili bir şekilde verilir. Bir anket yapınız, Sayın Müftüm. Her hafta sizden vaaz dinlemek mi, yoksa camilerimizde bulunan vaizlerin aktüel ses ve mimikleri ile vaaz dinlemek istiyor cemaat. Lütfen! Bir de sorun kendinize, neden camilerimiz ancak ezan okununca doluyor?
Neyse geleyim kendi camime… Sünnet namazı başlarken müezzin, Cuma namazına başlarken de İmam Efendi “ safları sık ve düzgün tutalım “ diye her zaman ki gibi bizi uyardı. Sonra İmam hutbeyi tüm zamanların okuma hızlarını kırarak eline verilen kâğıttan okudu. Daha sonra müezzin kardeşimiz tespih çekilirken hız rekorunu “ Suphanallah “ da kırdı. O anda tepkimi koydum ses ile… İmam gördü. Sanırım işaret mi verdi bilemem, müezzin Allah-u Ekber de normal hıza geçti. Tespih den sonra İmamımız duayı Arapça yaptı. Cemaatin büyük çoğunluğu imamın ne dediğini, Hz. Allah’tan ne istediğimizi bilemeden huşu için de olamadan “ Âmin “ dedik. 
Herkes çıkınca güzel yüzlü hocamın yanına gittim. Allah kabul eylesin deyip tebrik ettim. İki dakikanızı alabilir miyim dedim. Olsun dedi. Konuştum!
Hocam! Yerde ki halılar seccade işlemeli. Yani hepimizin yeri belli ve sınırlı, ayakların doğrultusu da çizgi ile belirlenmiş. Eskiden yani 40 yıl önce kilimlerde namaz kılardık. Ve sizin “ safları sık ve düzgün tutunuz “ komutunuz fayda sağlardı. Şimdi ise gereksiz ve namaza başlarken konsantrasyonu örseliyor. Ayrıca cemaatiniz olan bizler geri zekâlı değiliz ki her hafta, hatta her gün farz namazlarından önce bu tekrarlanıyor. Bu dini ritüeli hatırlatacağınıza, namazı düzgün, yavaş ve anlayarak huşu içinde kılınız diye öğüt versenize… Ve çok çok hızlı hızlı kılıp okuduğunu anlamayanlara beden eğitimi ile namazı karıştırmayın desenize… Bu arada Cuma hutbesini hiçbir vurgu yapmadan, hızlıca okuyup, cemaatin bir cümleyi idrak etmeden sizin ikinci cümleye geçişiniz doğru mu? Cemaat takip edemiyor ama siz hutbeyi okudunuz, görev tamamlandı mı sanıyorsunuz? Şu camide günlük 1,5 saatlik bir göreviniz var. Onu da dersinize çalışıp gelseniz Allah’ın rızasını kazanmanız ve bizim öğüdünüzü anlamamız için daha iyi olmaz mı? Ben şimdi size bu dileklerimi İngilizce söyleseydim, anlayamayacaktınız değil mi? Şu duayı da hiç olmazsa yarısını Türkçe yapsaydınız veya cemaate 1 dakika zaman bırakıp isteğini Yaradan’ına dili ile iletmesine fırsat verseniz iyi olmaz mıydı hocam…
Ben susunca hocam; mesleğimi sordu. Mühendisim dedim. Hiçbir şey söylemedi, beni kırmadan! yanımdan ayrıldı. “ Kusura bakma hocam “ dedim. Çıktım.
Yorumsuz! Sadece Sayın Müftüme tüm camilerimizin büyük kısmında bu yaşanıyor, arz olunur. Gerçi hakkını teslim edeyim. Bu camimizde imamımızın ve müezzinimizin ses şiddeti çok mükemmeldi. Size son bir tavsiyem olacak âcizane Sayın Müftüm. Birkaç Cuma namazını farklı camilerde belli etmeden cemaatin arasında kılıp imamlarımızda bir eksiği olan varsa özel görüşseniz veya genel tavsiyeleriniz olsa nasıl olur?

YALAN!
Bir mağazaya gidersiniz veya bakkala veya herhangi bir işletmeye vs.
“ İnan bana abdestliyim, yalan söylemiyorum, gerçekten maliyeti bu. Aşağısı kurtarmaz “ denir. Bu laf her yerde ağzımıza pelesenk olmuştur.
Ben anlayamıyorum. Demek ki abdestli olmazsa yalan söyleyecek. Veya abdestli olması doğru konuştuğunun kanıtı…
Ya arkadaş… Doğru söylemek senin dininin, ahlakının gereği… İslamiyet de abdest sadece namaz kılmak için ön şarttır. Kur’an’ı okumak için bile abdestli olmak mutlak gerekmez. Ama abdestli olursa daha iyi olur (tavsiyedir), hayırlıdır. Ancak Kâbe’yi tavafta da abdest gerekir. Abdestli Kur’an’a dokunmak kolektif şuur konumundadır. Çoğu din adamı abdestsiz Kur’an’a dokunulabilir ve okunabilir kanaatindedir.  
Diyelim ki abdestliyken yalan söylemeyeceğine inanan bir safım ben… Peki, senin abdestli olduğunu anlayacak bir alet mi var? Bir insanın doğru konuştuğuna kanıt olarak abdestini belirtmesi çok çok ayıp… Yalan, yüce kitabımız da günahların önde geleni olarak belirtilmiştir. Münafıklığa kadar gider ki şimdiki zamanda ki en büyük derdimizdir. Beni kazıklamayı kafana koymuşsan, yüce dinimizi neden kullanıyorsun be hey ahmak! 
TRABZON – AKÇAABAT YOLU
Akçaabat’ın müzmin belediye başkanı Akyazı’ya kurulacak şehir hastanesinin kent için büyük öneme sahip olduğunu söylemiş. Sayın Başkan sanırım yine aday… Zira bu mesaj Sayın Süleyman Soylu bakanımıza hızla ulaştırılmıştır. Dünya değişti, Türkiye gelişti. 72 yaşında ki başkanın hırsı bitmedi. Bence takdir – e şayan. 
Trabzon’da kimse şehir hastanesine karşı değil. Aksine bekleniyor. Ancak yapılacağı yere çoğunluk karşı… Rutubetin göbeğinde hastane olması tıbben doğru değil. Yol sorunu da var ama bu bir şekilde çözülür. Ancak stadımızın yanında ki bu güzide yer spor kompleksi ve otopark yapımına daha uygun…
Bak Başkan… Tarih unutmaz. Akçaabat geçişi devlet yolunu ilçenin içinden geçirmek için siz ve Çarşıbaşı’nınkini de ilçenin içine sıkıştıran Sayın Avni Akkan kardeşimiz… İkiniz de inşaat mühendisisiniz. Pişman mısınız yoksa hala inadınızda ısrar mı ediyorsunuz? Bakınız Trabzon da imar komisyonu başkanı, “ bu şehrin imarının içine ettim “ diye günah çıkartıyor. Hataları çok ama özür dileyerek erdemli bir davranış içinde… Siz? Bekliyoruz… Şehir içi kavşak ve demode üst geçitler içinde özür borcunuz duruyor.
Şu anda Karayolları Trabzon – Akçaabat - Kavacık arasını rahatlatacak hatta en az 15 yıl optimum hizmet verecek projeyi onaya sundu. Ama siyasetçiler “ olmaz öyle şey “ deyip kestirip attı. Konu teknik ama karar siyasi… Anlayamadım. Akçaabat yolu tıkandı. Biz karar veremiyoruz. Yapılacak iki kavşağın yeterli olacağını sanıyoruz. OLMAZ! Bu yol kavşaklar da yapılsa aynı yoğunlukta tıkanır. Yeni yol yapımı şarttır ve bunu en iyi proje ile acilen çözmek gerekir. 4 bakanımız 1 enişte bakanımız var diye övünmek hakkımız. Ama! Sabır!   
  koseyazarlaari-icin-005-001.jpg

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.