• BIST 102.410
  • Altın 187,721
  • Dolar 4,5497
  • Euro 5,3359
  • Trabzon 19 °C

İNSANCA YAŞAMA HAKKI

Kenan KURU

           Demokratik, hukuki ve insanca ifade edilen engellilerin mevcut problemlerine çözüm bulmak gelişmişlik seviyesinin göstergesidir. Ülkemizde, engelliler hakkında kanun çıkarılmış ve değişikliğe uğrayarak günün şartlarına göre engellilerin hizmetinde yer almıştır.  Engellilerin hayatlarını engelsiz hale getirmek yasa ile teminat altına alınsa da uygulamak gerekmektedir.     

            Buradan bakıldığında engelliler için, demokratik haklarının ne kadar yerine getirildiği önemli olmaktadır. Diğer bir ifade ile engelliler ve fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayamayanlar toplumun gerçeği ile var olan insanlardır. Engelli haftası nedeniyle engellilerin sivil toplum kuruluşu ile haklarını gündemde tutmak ve geliştirmek için bir arada olmaları onların hayata ve kendi geleceklerine faydaları olmaktadır.
            Engelliler yaşamak adına problemlerinin çözümünü ve hizmet mutluluğunu daha çok arzu etmektedirler. Engelleri nedeniyle Trabzon’da şehir merkezine gelemeyen engellilerin bakımlarının yapılması hayata bağlanmalarında önemlidir. Cinsiyet farkı gözetilmeksizin Belediyenin hizmetleri olarak bir donatılmış araçla hizmet sunacak personellerle birlikte ayda bir kez mahalline gidilerek engellilerin saç kesimleri ile bakımlarının yapılması engelliler için çok önemli. Bunun için Halk Eğitim veya İş Kur’dan istihdam edilecek kadın ve erkek personel ayda bir kez bu hizmeti yaparsa inanın engelli insanlar o berber koltuğuna oturduğu zaman kendini mutlu hissedecek ve güveni olacaktır. Başkaca da yapılabilecekler vardır…   

            Engelliler haftası nedeniyle de bu kardeşlerimizin çokta zor olmayan bu hizmeti Trabzon Belediyesine özellikle bu haftada hatırlatıyoruz. Eşitsizliği gidermek önemlidir. Yerel yönetimlerin dikkate alacağına inanıyoruz. Sosyal devlet, eşitsizliklerin giderilmesi için çaba sarf etmektir.  
            Engelli de insan olduğundan, İslâm dini insanı eşrefi mahlûkat olarak görmektedir.
            Kişiye toplumdan talepte bulunma yetkisi katılımcı demokrasi içinde hukukla belirlendiğinden engellilere daha çok insanca yaşama hakkı tanınmalıdır.


 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.