• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 13 °C

İnsanlar kandırıldığının farkına vardı!

İnsanlar kandırıldığının farkına vardı!
CHP Trabzon ikinci sıra milletvekili adayı Ali Türen Öztürk, insanların artık AKP iktidarı tarafından kandırıldığının farkına vardığını ileri sürdü, partisinin Trabzon’da 3 vekil çıkartacağına inandığını vurguladı.

RÖPORTAJ: ELİF ÇAVUŞ

CHP Trabzon ikinci sıra Milletvekili adayı Ali Türen Öztürk’le Akçaabat’ı, Trabzon’u ve Türkiye’yi konuştuk. Trabzon’un en çok oy potansiyeline sahip olan ilçesi Akçaabat’ta adaylar arasında iddialı olarak görünen Ali Türen Öztürk, kendi memleketine hizmet etmeyenlerin Trabzon’a ve Türkiye’ye hizmet edemeyeceği mesajını verdi. 2015 seçimleri noktasında da net mesajlar veren Öztürk, seçim tahminini de objektif bir şekilde yaptı. İşte Öztürk’le Akçaabat seçim bürosunda gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz…

 

CHP’YE TEVECCÜH ARTTI

-Sahada durumlar nasıl? Çalışmalarınız nasıl gidiyor?

“Gerçekten 2011 seçimleriyle kıyasladığımızda vatandaşın CHP’ye teveccühünün kat kat arttığını söyleyebiliriz. Akçaabat kararını vermiş durumda. Akçaabat eskisi gibi olmayacak. Kendi adamına sahip çıkacak. Yaptığımız alan çalışmalarında görüyoruz. Akçaabat artık Akçaabat’tan birisini meclise gönderecek.”

 

VATANDAŞ GEÇİM SIKINTISINDA

-Vatandaş en çok neyden şikâyetçi?

“Akçaabatlı da tüm Türkiye’de olduğu gibi geçim sıkıntısı yaşıyor. Evine ekmek götüremeyen insanlar var. Her yerde aynı soruyu alıyoruz; ‘İşsizliği nasıl önleyeceksiniz’ diye. Emekliler de geçinemediklerini bize iletiyorlar. Bu Türkiye’nin sorunu. Bunun için genel merkezimiz projelerini bu yönde hazırladı. Projelerimizi vatandaşlarımıza anlatıyoruz ve onlar da CHP’ye güveniyor.”

 

GİDİLMEYEN YER KALMAYACAK

-Aslında kararsızlar fazla gibi görünüyor. Bir boşluk var. Sizce bu boşluğu CHP doldurabilecek mi?

“Biz 6 aday arkadaşımız, aday adayı arkadaşlarımız ve partililerimizle birlikte her gün arazideyiz. Sürekli çalışıyoruz. Ben de Akçaabat’ta çalışıyorum. 140 bine yakın bir nüfus ve 95 bin seçmen var bu havzada. Ben bu alanı adım adım geziyorum. Diğer ekiplerimiz de Trabzon’u adım adım geziyor. Gidilmeyen yer, konuşulmayan insan bırakmamak için çalışıyoruz.”

 

GÜNNAR’IN NÜFUS CÜZDANINDA AKÇAABATLI YAZIYOR

-“Akçaabat rahmetli Mustafa Cumur’dan sonra sahipsiz kaldı” düşüncesi hakim bu ilçede. Akçaabat’a bir Mustafa Cumur daha gelecek mi? Adaylara baktığımız zaman seçilebilir sırada 2 Akçaabatlı milletvekili adayı olduğunu görüyoruz. Birisi AK Parti’den Adnan Günnar, diğeri de sizsiniz. Burada iktidar partisinin adayı olan Günnar’ın karşısında şansınızı nasıl görüyorsunuz? 

“21 yıldır Akçaabat’ta siyaset yapıyorum. Bu 21 yıl içinde ben herkesin yanında oldum. Bunlar bana her gittiğimiz yerde söyleniyor ve benim için çok büyük bir gurur kaynağı. Aydın Bıyıklıoğlu Akçaabatlı idi ve Akçaabat’la hiçbir bağı olmamıştı, insanlar onu tanımıyordu ve o da Akçaabat’ı tanımıyordu. Milletvekili olduktan sonra da Akçaabat için çalışıp çalışmadığını ben bilmiyorum. Bir yatırım olduğunu da görmediğimize göre çalışılmadığını söyleyebiliriz. Adnan Günnar’ın da bizim gibi Akçaabatlılığı yok. Akçaabat nüfusuna kayıtlı ama halkın içerisinde kendisini görmedik. 4-5 yıl iktidar partisinin il başkanlığını yaptı. Akçaabat’la ilgili tasarrufunu görmedim. Trabzon büyükşehir oldu hangi birimde Akçaabatlı bir yönetici var? Bunları Akçaabatlılar görüyor artık. Akçaabat’ın insanı mütevazidir. Birbirini tutar. Akçaabat insanı da sürekli bu partiye her şeye rağmen oy verdi. Bir şeyler yapılmasa bile kararlılığının arkasında durdu. Ama artık buna son verecekler. Çünkü beklentilerinin oyla karşılanmadığını gördü Akçaabat insanı. Bizim aday olmamız da onlar için bir ümit oldu. Akçaabat insanının hizmet alması, iş bulması noktasında çalışacağız. Bu noktada kendimi şanslı görüyoruz. Akçaabat insanı artık kandırıldığının farkında.”

 

BELDE BELEDİYELERİ YENİDEN AÇILACAK

-Trabzon büyükşehir oldu. İlçelere bazı hizmetler büyükşehir belediyesi tarafından yapılıyor. Büyükşehir olmak sizce Trabzon’a yaradı mı? 

“Bu konuda çok şikayet alıyoruz. Kırsaldaki insanımıza hele hizmet hiç ulaşmadığını, hizmete ulaşmak için çok sıkıntı yaşadıklarını bize iletiyorlar. 1 yılı aşkın bir zaman geçti Akçaabat’ımıza ve diğer yerlere büyükşehir anlamında doğru düzgün bir yatırımın gelmediğini görüyorum. Bu böyle devam etmez, edemez. İnsanlar artık perişan. Trabzon büyükşehir olunca belediye anlamında gelirlerin artacağını bilmemize rağmen, belediye başkanları ile konuştuğumuzda eski gelirlerinin yarısını bile alamadıklarını ifade ediyorlar. Bu anlamda belde belediyeleri kapatıldı. Dörtyol beldemizde AK Partililerle konuştum, ‘Bizim en azından beldemiz vardı, başkanımız vardı, hiçbir şey yapamazsak derdimizi O’na anlatırdık. İşimiz görülmese bile yüreğimizi ferahlatır dönerdik’ diyorlar. CHP iktidarında belde belediyelerini yeniden açacağız. Biz büyükşehir belediyesinin bu haliyle hizmet veremeyeceğini söylediğimiz zaman o dönem tepki aldık. Ama insanlar yaşayarak anlıyorlar.’

 

BAYRAMLARDA 1’ER MAAŞ İKRAMİYE

-Emekliler noktasında CHP’nin vaatleri oldukça gündem oldu… Size nasıl tepkiler geliyor?

“Emeklilerimizin şuanda mevcut gelirleriyle geçinmeleri mümkün değil. 4 kişilik bir aile emekli maaşıyla çay-simit-peynir hesabı yapsanız sadece onları bile yiyemez. Zor geçinen bu insanlardan sosyal güvenlik primi kesiliyor. Bunun kesilmemesi lazım. Emeklilerimiz kendilerini geçindirecek kadar maaş alsa hiç birisi ticaret yapmaz. İktidar olursak bayramlarda 1'er maaş ikramiye vereceğiz ve maaşlarını arttıracağız.”

 

HİZMET ETMEK İÇİN SİYASETTEYİZ

-Trabzon’da “Volkan Abi” gerçekten önemli bir misyon üstlenmişti. İnsanlar dertlerini anlatabilecek bir kapı olarak Volkan Canalioğlu’nu kabullenmişti. CHP, Volkan Canalioğlu’ndan kalan bu misyonunu sürdürecek mi?

“Haluk Bey de Trabzon’un evladı. Trabzon’u özümseyen ve seven bir kardeşimiz. Bu anlamda Trabzon’un insanına hizmet edecektir. Ben de bu insanların sorunlarıyla birebir ilgilenen bir kişiyim. Ahmet Kaya’yı da meclise götüreceğiz inşallah… Zaten bizim siyasete girme amacımız bu. İnsanların sorunlarını dinlemek, çözmek. Allah’a şükür hiç birimizin ‘Milletvekili olalım, maaş alalım’ diye bir derdi yok. Biz muhalefetteyken bile Haluk Pekşen’in Trabzon özelinde yaptığı çalışmalar var. Orman kadastrosu ile ilgili bizim insanımız tapulu arazilerini ellerinden alanlara karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açtığı davayı kazandı. ‘Bu araziler ya sahiplerine verilecek ya da hazine arazisi vereceksiniz, veremiyorsanız da paralarını vereceksiniz’ denildi. Bir de benim çok önemsediğim bir konu var. Tarım arazilerinin korunması yönünde bir kanun çıktı ama 20 dönümden aşağı araziye parsel yapamıyorsunuz. Karadeniz’de 20 dönüm arazisi olan kim var? Biz bu kanunda değişiklik yapacağız. ‘Biz burayı büyük şehir yaptık’ diyorsunuz hem de tarım koruma kanunu ile birlikte insanların yerlerinin bölüşülmesini engelliyorsunuz. Mülkiyet sorunu oluyor. Vatandaşımızın bütün sorunlarını tek tek ele alacağız. Bu sorunların çözümü sağlayacağız.”

 

CHP’NİN 3 VEKİL ÇIKARACAĞINA İNANIYORUZ 

-Sizin seçim tahmininiz nedir? Trabzon ve Türkiye için bir tahmin yapabilir misiniz? 

“HDP barajı aşacak gibi bir durum var ve ben HDP’nin barajı aşacağına inanıyorum. Kendilerini dağda değil de mecliste ifade etmelerinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Barajı aşmalarını istiyorum. Bizim hedefimiz Trabzon’da birinci parti çıkmak ona doğru yürüyoruz. Zaten ilgi ve alakayı sizler de görüyorsunuz. AK Partili milletvekili adayları arkadaşlarımız sokağa korumalarla çıkıyor. Buradan da anlıyorum ki tepkilerden korkuyorlar. Halkın içine giremiyorlar. Birinci parti çıkarsak 3 vekil alıyoruz. Marjlar birbirine yakınsa 2+2+2 olabilir. Biz 3 vekil çıkaracağımıza inanıyoruz. Türkiye’de iktidara yakınız. İktidar olmazsak da koalisyon kurulacaktır.”

 

-Koalisyon mu öngörüyorsunuz?

“Şu anki tablo onu gösteriyor.”

 

CUMHURBAŞKANI KOLTUĞUNU BIRAKACAK MI?

-11 Mayıs’ta (bugün) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’a geliyor. Cumhurbaşkanının miting düzenlemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlere müdahil olmasını asla ve asla kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanı bugüne kadar en son dönemde bile seçimlere müdahil olmadığını gördük. Gelinen noktada Cumhurbaşkanı seçime müdahale ediyor. Bunu da şöyle algılamak lazım; Davutoğlu’nun kendisini başbakan olarak görememesidir. Bütün hedef Cumhurbaşkanının istediği başkanlık sistemine doğru çalışma sergilemektir. Cumhurbaşkanı da bunu açıkça ifade ediyor ve ‘Ben başkanlık sistemine oy istiyorum’ diyor. Ben de şunu soruyorum; seçime bu kadar müdahil oluyorsunuz, seçimi sanki siz yürütüyormuş gibisiniz. Başbakan’ın sokaklarda resmini görmüyoruz. Cumhurbaşkanının resimlerini görüyoruz. Acaba bu seçim sonucunda AK Parti yüzde 50’den az oy alırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığına devam edecek mi? Madem bu seçimi üstleniyorsunuz. Oylarınız düşerse tavrınız ne olacak? Her şeyin bir sonu var. Mesele ülke için vatan için çalışmaktır… Sırça köşklerde yaşamak değildir.”

 

-Suriyeliler konusunda ne düşünüyorsunuz?

“Biz misafirperver insanlarız, bizim o misafirlerimize destek vermek hem milli hem dini görevimizdir. Uzun süreli olarak Türkiye bunu kaldıracak güçte değildir.”

 

-Sınavsız üniversite hakkı da konuşuluyor… 

“Daha önce de farklı ülkelerden gelen insanlarımız sınavsız giriş yaptılar ama okulu bitiremeden bıraktılar. Sınavsız üniversite yapacaksan, herkese yapacaksın. Ortaöğretim başarısına göre alırsın o zaman olabilir. Şu sistemde yurt dışından gelenlerin üniversitelere girmesi sağlıklı sonuçlar vermez.”

 

TRABZONSPOR ZARAR GÖRÜYOR

-Trabzonspor konusunda da fikirlerinizi almak istiyorum. Siyaset Trabzonspor’suz, Trabzonspor siyasetsiz yapamıyor mu?

“Trabzonspor’un istismar edilmesine karşıyım. Sporun siyasete karıştırılmasına da karşıyım. Sporu siyaset malzemesi olarak kullananlara da karşıyım. Dinin de siyaset malzemesi olmasına karşı olduğum gibi karşıyım. Birileri Trabzonspor’u kendi siyasi amaçları için kullanmaya çalışıyor. Bölüşmeler ve ayrışmalar oluyor ve Trabzonspor zarar görüyor. Son dönemde uygulanan baskılar sonucunda insanlar kutuplaştırılıyor, saflaştırılıyor, blok haline getiriliyor. Bu çok zararlıdır ve tehlikelidir. Hem siyasiler hem de Trabzonspor’u yönetenler bunlara çok dikkat etmelidir.”

 

OYLAR KARŞILIĞINI BULACAK

-Son olarak neler söylemek istersiniz?

“CHP iktidara yürüyor. Bu iktidar döneminde Trabzon’a bakanlık getirme hedefindeyiz. Bunun için Trabzonlu hemşehrilerimiz, Akçaabatlı hemşehrilerimiz sahip çıkacaktır. Seçimlerin sağlıklı ortamda geçmesini diliyorum. Hepsine verecekleri destekten dolayı şimdiden teşekkür ediyorum. Emin olsunlar verdikleri oylar karşılığını bulacaktır.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • BALLİM'LER ÇOK BAŞKA12 Mart 2018 Pazartesi 11:13
 • SANAYİ ESNAFININ DERDİ ÇOK BÜYÜK20 Şubat 2018 Salı 10:35
 • YEREL SEÇİMLERDE BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAZANACAĞIZ12 Şubat 2018 Pazartesi 15:41
 • ESKRİMİN BEYAZ MELEĞİ OLİMPİYAT YOLUNDA02 Şubat 2018 Cuma 12:34
 • Ömer Hakan Usta, sorularımızı cevapladı24 Ocak 2018 Çarşamba 11:48
 • 3 GENÇ PSİKOLOG FARKINI YAŞAYANLAR MUTLU20 Ocak 2018 Cumartesi 11:30
 • PEKŞEN “BALTA’YI MI CİDDİYE ALACAĞIM?!”05 Ocak 2018 Cuma 12:01
 • O GÜNÜ KURTULUŞ GÜNÜ İLAN EDECEK!25 Aralık 2017 Pazartesi 10:36
 • OKUMAYAN SPORCU KALMASIN!23 Aralık 2017 Cumartesi 11:01
 • İLHAM VEREREK KARİYER YAPTIRAN ADAM22 Aralık 2017 Cuma 12:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.