• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Trabzon 21 °C

IRAK’TA MUTLAK HÂKİM TARİHİ GERÇEKÇİLİK OLACAKTIR

Kenan KURU

     Irak’ın toprak bütünlüğüne aldırış etmeden dedesinin yolundan giden Barzani’nin, köşeye sıkışması nedeniyle efendilerine mesaj göndermeye başladığı görülmektedir. Barzani oynadığı oyununa sonuç alamamıştır.
     Türkiye, Irak ve İran’ın ortak tavrının bölgelerindeki güvencesinin, Güney ve Kuzeylerinde önemli olacaktır. Bakın Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeyi Türkiye’nin güneyi gibi… Bu coğrafyada Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeyi gibi kuzey bölgeleri önemini tarihi gerçeklikleriyle korumaktadır. Suriye’nin kuzeyi 13. yüzyılın ikinci yarısında Türkmen yurdu olmuştur. Kerkük, Irak’ın kuzeyinde Türk nüfusuna sahiptir. Türk milletinin Uluslararası antlaşmalarla da varlığında hakkı bulunmaktadır.
      Ortadoğu’da, Arap-İsrail savaşları Irak, İran ve Suriye ilişkileri günümüzde de önemli yer tutmaktadır. Ortadoğu’nun bitmeyenleri Avrupa’nın önceliği durumundadır. Rusya, Çin ve İran’ın konumuna bakılması gerekmektedir. Barzani İsrail’in kuklasıdır. ABD zamanlamaya tepkilidir. Fransa tepkilidir. Almanya suskundur. BM tepkilidir. Barzani bu bölgede kukla olarak öteden beri oynadığı oyunlardan en son Irak’ın hukukunu dikkate bile almayarak toprak bütünlüğünü yok sayan referandum oyunu Türkiye’nin tarihi hakikatleri ve Barzani’ye uygulayacağı yaptırımla yok hükmündedir. Türkiye, Irak ve İran’ın bir araya gelmesiyle sonlandırılacaktır. Ancak, Barzani bu bölgede kukla olmaya devam edeceği anlaşılmaktır.
     Ortodoks kilisesi diğer kiliselere karşı çok sert önlemler almışken, Nazilerin katliamına maruz kalan İsrail, bu coğrafyada katliamı yapanlara karşı değil de, Müslümanlara saldırı halinde olmaya neden devam etmektedir? Barzani bu oyunun bir parçasıdır. İsrail neden Barzani’yi bu kadar önemli görmektedir? İki kutuplu Dünya’nın bocaladığı ortadadır.  
     Nazilerin, Yahudi çocuklarını bile arabalara kapatarak zehirli gaz vererek hayatlarına son verme caniliklerinden ibret almayan İsrail’in, Müslümanların üzerine, savunmasız çocukların üzerine kimyasal silahlarla saldırarak katliamlar yaptığı ortadadır. Vahşeti hak gören canilerin, insanlık tarihine ve medeniyete ekleyecekleri ne olabilir ki? Anadolu’ya Türk boylarının yerleşmesi ve Irak’ın kuzeyinin Kerkük gibi şehirlerin Türkmen hâkimiyetinde olduğu gerçeğini karartmaya çalışan Barzani, tarihin çöplüğünde yerini almalıdır.
     Bakın, yer ve zamanla geçen olaylar, insanlık tarihinin gerçekçiliği ve objektifliği önünde mutlaka hâkim olacaktır.  
     Yetmez mi Celâlinle gördüklerinden artık?
     Kurban olayım, biz bu tecelliden usandık!
     Bir fecri- ümit etmeli ferdaları temin.
     Göster bize ya rab, o güzel günleri.
Bekleyip göreceğiz, Bu, Dünya Berlin duvarının yıkılışı gibi tarihe geçen olayları da görmüştür.

***
      Kendini müstakil yönetici gören Peşmerge Barzani’nin hedefine ilerlemek için oynadığı tiyatroya geçit verilmemiştir. Verilse tarihi hakikatleri yok sayabilir mi?
      Türk milletine karşı ifade ettiği sözlerin altında ezilmeye başlamış Barzani’ye, Dünya’nın hava sahası uçuşlarında Irak’ın devlet varlığıyla uygulama yapmalıdır. Ve Irak’ın toprak bütünlüğünü tartışmaya açmasından dolayı da Hukuk önünde hesap vermesi sağlamalıdır.  
     Barzani’ler hiç bir dönem de bu bölgede tarihle bağdaşmamıştır. Kukla olmuştur. Referandumla da ikiyüzlülüğünü bir kez daha göstermiştir. Dünya, Barzani’ye bu bölgede oyun oynayamayacak hukuki yaptırımı sağlamalıdır.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.