• BIST 96.400
  • Altın 144,302
  • Dolar 3,5616
  • Euro 4,0009
  • Trabzon 13 °C

İşi bırakan mükellefler KDV’yi gider yazabilir mi?

Mustafa Güler

Katma Değer Vergisi, yapısı gereği kendi içinde mahsup edilir, ödenen K.D.V. hesaplanan KDV’den fazla ise fazlalık Sonraki Döneme Devreder ve daha Sonraki Dönemlerde tahsil edilen (hesaplanan) K.D.V.’ den mahsup edilmeye devam eder. Dolayısıyla faaliyetlerine devam eden mükellefler için yüklenilip indiremedikleri K.D.V.’yi indirilmek üzere Sonraki Dönemlere Devretme bir sorun teşkil etmez. Ancak işini bırakan, bir başka ifade ile faaliyetini terk eden işletmelerin indiremedikleri K.D.V.’yi işlerini terk etmiş olmaları nedeniyle Sonraki Döneme Devretmeleri söz konusu değildir.

Bu durum, işini terk eden mükelleflerin indiremedikleri K.D.V.’yi ne yapacakları konusunda sorun oluşturmaktadır.

K.D.V. Kanununa göre yüklenilen ya da indirilemeyen K.D. Vergisi; ya iade alınmak suretiyle ya da gider-maliyet yazma suretiyle telafi edilir. İşini terk eden mükelleflerin indiremedikleri K.D.V.’yi iade almaları söz konusu olmadığından, bu mükellefler için bir tek gider-maliyet yazma seçeneği kalmaktadır.

Her ne kadar K.D.V. Kanununda işini terk eden mükelleflerin indiremedikleri K.D. Vergisini ne yapacakları konusunda özel bir düzenleme olmasa da, Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 58.maddesinde İndirilebilecek K.D.V.’nin gider yazılamayacağı hükmünün mefhumu muhalifinden hareketle; indirilemeyecek K.D.V.’nin gider yazılabileceği sonucuna varılmaktadır. Maliye Bakanlığı’ da verdiği görüşlerde bu kabulden hareket etmekte ve işin terki halinde indirilemeyen K.D.V.’ nin gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabileceğini ifade etmektedir.

            Nitekim, bu konuda Maliye Bakanlığı da aynı görüşte olup, verdiği bazı özelgelerin özetleri aşağıdadır:

           • “31.08.2010 tarihinde işi bırakmanız nedeniyle yüklendiğiniz ve indirim yoluyla gideremediğiniz KDV’yi 2010 yılı gelir vergisi matrahının tespitinde gider veya maliyet unsuru olarak dikkate almanız mümkün bulunmaktadır.” (Balıkesir VDB’nin, 26.10.2011 tarihli Özelgesi)

          • “Mükellefiyetin terkin edildiği tarih itibariyle indirim yoluyla giderilemeyen KDV ilgili dönem gelir ya da kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir. Diğer taraftan, devreden vergilerin gider yazılabilmesi ile ilgili bu uygulama sadece faaliyeti bırakan mükellefler için geçerlidir. Faaliyetin devamı süresince devreden vergilerin gider veya maliyet olarak değerlendirilmesinin mümkün olamayacağı tabiidir.” (İstanbul VDB’nin, 27.08.2011 tarihli Özelgesi)

          • “İşi bırakan mükellefler, devreden vergilerini indirim yoluyla telafi etme imkânı ortadan kalktığı için işin bırakıldığı dönem itibariyle indirim yoluyla telafi edemedikleri bu vergileri gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alabileceklerdir. Buna göre;

         - İşin bırakılması veya şirketin tasfiyesi dolayısıyla, işletmede bulunan vergiye tabi malların işin bırakılması veya şirketin tasfiyesinden önce satış vb. yollarla tasfiye edilmesi halinde teslim bedeli üzerinden, tasfiye edilmemiş ise bu malların işletmeden çekilen değer olarak KDV Kanunu’nun 3/a maddesi gereğince emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak ilgili dönem beyannamesinde beyan edilmesi gerekmektedir.

         - İndirim konusu yapılamayan KDV ise sonraki döneme devreden KDV olarak kalacaktır. Sonraki döneme devreden KDV’nin, iade hakkı doğuran bir işlem bulunmaması kaydıyla, iadesinin talep edilmesi mümkün bulunmamaktadır. Ancak, mükellefiyetin terkin edildiği tarih itibariyle indirim yoluyla giderilemeyen KDV ilgili dönem gelir ya da kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir.

          • Diğer taraftan, devreden vergilerin gider yazılabilmesi ile ilgili bu uygulama sadece faaliyeti bırakan mükellefler için geçerlidir. Faaliyetin devamı süresince devreden vergilerin gider veya maliyet olarak değerlendirilmesinin mümkün olamayacağı tabiidir.” (İstanbul VDB’nin, 25.10.2011 tarihli Özelgesi)

        • “Terk ettiğiniz faaliyetinize ilişkin olarak katma değer vergisi beyannamenizde yer alan sonraki döneme devreden KDV’nin tamamının, iade hakkı doğuran işlemleriniz bulunmaması halinde KDV Kanununun 58. maddesi uyarınca kurumlar vergisi matrahınızın tespitinde gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilmesi mümkün bulunmaktadır.” ( Ankara VDB’nin, 15.11.2011 tarihli Özelgesi)

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.