• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • Trabzon 12 °C

İŞTE GELDİK GİDİYORUZ

Osman Necip SEVİNÇ

Cem Karaca, “İşte Geldik” şarkısında şöyle diyor.
İşte geldik gidiyoruz, bilinmez bir diyara.
Eskiden karpuz idik, şimdi döndük biz hıyara.
Bir ayvayı dişler gibi, ısır ısır ömrümüzü
Bir girdapta dönüyoruz, yaşamadan günümüzü
Deli gibi kutluyoruz, yılbaşı doğum günümüzü
Doğuma da ölüme de çiçekler yolluyoruz...

Aslında, Kur’an’ı Kerim’in öğrettiği kadar bildiğimiz, gerçekte ise tam bilemediğimiz o ahiret diyarına hepimiz dörtnala gidiyoruz.
Bunun bilincinde olup bu eğreti hayatın haram nimetlerinden uzak duran ve yalan söylemeyen, önden salik amellerini ahirete gönderenler... İşte onlar kazananlar olacaktır.
Ne mutlu doğru sözlü olanlara... Güç karşısında eğilmeyen, doğru bildiğini çekinmeden her mekanda söyleyen, yalakalık yapmayan, riskli olduğunu bile bile gerçeklere savunan yiğit insanlara…
Peygamberimiz demiş ki; “Her ortamda sizi öven insanların yüzüne toprak atınız. Zira onlar sizi ilk yalnız bırakacak olan münafıklardır.”
Unutmayınız! Adam ettiğiniz eşekler, gün gelir ilk sizi teperler. Aman dikkat sevgili dostlar bu riyakar yalaka dönek yalamalar her nedense bir şekilde gücün yanında yer bulurlar. Tabii güç ve mekan sahipleri de onlara çanak tutar onların yağlamalarına, yalanlarına, övgülerine bayılırlar. Güç sahibinin her zaman yanında görmek istediği bu soytarılar, tarih boyunca olmuş ve sahiplerini olamadıkları kadar yüceltmişlerdir. Onlar da “ben neymişim be abi” diye böbürlenerek yanlış üstüne yanlış yaparak çöküşlerini hazırlamışlardır. Doğal olarak, geçmişten, tarihten hiç ibret almamış gerzekler de, tepe taklak olduklarında gerçeklerle yüzleşirler ama iş işten geçmiştir.
Mal sahibi mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi özdeyişinin makam, mevki ve para sahibi olanlar hep unuturlar. Aslında işte bu yalaka takıma prim veren insanlar, dikkat ederseniz daha çok sonradan görme cahil takımdan çıkar. Zira eğitimleri bir kağıt parçası diplomadan ibaret olup, hazımsızdırlar.
Ben bu tiplere iki büyük düşünürün tavsiyelerini iletip, silkelenip kendilerine gelmelerine yardımcı olmak istiyorum. Birincisi Mahatma Gandhi’ den:
Düşüncelerinize dikkat edin, sözleriniz olurlar
Sözlerinize dikkat etin, davranışlarınız olurlar
Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınız olurlar
Ve alışkanlıklarınıza dikkat edin, kaderiniz olurlar
İkincisi Mevlana Muhammed Celaleddin-i Rumi hazretlerinin tavsiyesi:
Kardeşim, sen düşünceden ibaretsin
Gül düşünür, gülistan olursun
Diken düşünür, dikenlik olursun
Cem Karaca’nın ezgisi ile başladık, nerelere geldik. Artık son söz ile özetleyerek bu etrafındaki yalakalara prim veren, onları besleyenlere tavsiyemizi yenileyelim ki bulundukları makama bu soytarıların övgülerini dinleyerek zarar vermesinler bu aslında hepimiz için geçerli.
Düşüncelerinize, enerjinize ve kendinize dikkat edin. Kendiniz olun etrafınızın övgülerine kulak tıkayın, aksine yapıcı eleştirileri dikkate alın, hep aynaya bakın ve kendinizi siz yargılayın...”
Gece yatağa girdiğinizde de “Bu gün Hz. Allah(c.c) için ne yaptım?” sorusunu kendinize sorun. Unutmayınız ki İslamiyet beş vakit namaza sıkıştırılamayacak kadar yüce ve Ulvi’dir.
Ne mutlu anlayanlara tüm Müslümanların cumasını kutluyor, mübarek olsun temellisiyle saygılarımı sunuyorum..


TRABZONSPOR

Beş haftadır Trabzonspor’un ayağı düz bastı ya! Gerçek gücünü sahaya yansıttı ya! İstanbul’ da korku bacayı sardı ya!
İşte etkin güçler, derin futbolun yılmaz cengâverleri ucundan kenarından devreye girmeye başladılar. İlk örneği; tetikçileri hakem Halis Özkahya ile Bursa maçında gösterdiler. Ama yemedi... Çünkü sahada inanmış oyuncular, kenarda akıl ve hırs dolu. Rıza hoca ve tribünde vefakar, cefakar, yılmaz taraftarlar vardı.
Bu günlerde Aykut Kocaman şikecisini konuşturuyorlar. Trabzon’un yükselişine dikkat çekerek birilerine mesaj veriyor. Altını çize gize “durdurun” demek istiyor.
Bakınız dostlar ve bir avuç kalmış ama yılmayacak yöneticilerimiz... Bu sene Aziz Yıldırım- Ali Koç başkanlık çekişmesi var. Üst kamelerde Ali Koç’un başkanlığı istenmez. Aslında siyaset ve güç açısından bakıldığında şahsen ben de istemem. Hele gele şike davası sırasında reklam diyerek saçtığı iddia edilen paraları düşündükçe..! UEFA’yı bile etkilediği söylenen paraları...
Bu nedenle Aziz Yıldırım’a yeniden seçim kazandırarak FB başkanlığında kalmasını sağlamak için Fenerbahçe şampiyon yapılacaktır. Şöyle veya böyle. Bu arada Ali Koç ta sanırım İngiltere kaynaklı İnfantino dosyasını kaynatarak gardını almaktadır.
Onlar yukarıda tepişirken biz uyanık olmalıyız. Her zamanki gibi sahada aldıklarımızı masada kaybetmemeliyiz...
İkinci oyun bu hafta Karabük maçında sahnelenecek... Ciddi ve güçlü olmalıyız hakem ve Karabük Sporun tahriklerine gelmemeliyiz.
Sn. Yöneticiler; Transferler, Ersun Yanal ısrarınız vs. Hepsini unutabiliriz. Lütfen ikinci yarı transferlere karışmayınız, işi Rıza Hocaya bırakınız. Bir stoper bir on numara ve olabilirse bir de etkin sol bek alırsak ve bunlar direkt oynayacak kapasitede olursa gümbür gümbür geliriz. O zaman tüm oyunları başarırız. Kim tutar bizi…
Son sözüm de tüm Trabzonlu milletvekili ve bakanlarımıza kimse taraf olmanıza, torpil yapmanızı talep etmiyor. Haksızlığa uğramamızı önleyin, adaletsizlikler karşısında bilgi savunun yeter. Lütfen...

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.