• BIST 97.687
 • Altın 230,615
 • Dolar 5,8477
 • Euro 6,7643
 • Trabzon 22 °C

İSTİFA KRİZİNDE ROL KAPMAK

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Bazı büyükşehir belediye başkanlarının istifasının istendiği ve bu sürecin merakla izlendiği bir dönemi yaşıyoruz. Ak Partinin varoluşsal nedenlerinin bir gereği olan bu gelişme kuşkusuz ki toplum açısından sürpriz bir hamledir. Zira sonucu itibarıyla çok büyük bir risk taşıyan bu hamle, Ak Partiyi tarihten silebileceği gibi, kendisi adına çok daha taze ve yeni bir başlangıcı da beraberinde getirebilir.
Bu noktada muhalefetin bu kriz karşısında takınacağı tavır ve kullanacağı söylem çok önemlidir. Öncelikle toplumun bilinçli ve aydın kesimleri, söz konusu belediye başkanlarını günahları kadar sevmese de ilkesel olarak bu istifaların demokratik teamüllere uygun olmadığını, seçilmişlerin seçimle gitmesi gerektiğini dile getirmektedir. CHP de bu söylemi zaman zaman dillendirerek, “herkes için adalet” temasının bu durumu da kapsadığını ve bu sayede belirli bir toplumsal desteğin kazanılabileceğini düşünmektedir. Ancak hatırdan çıkartılmaması gereken esas nokta, Türkiye’de siyasetin artık temel etik ve kurumsal değerler üzerinden yapılmadığıdır.
Söz konusu belediye başkanlarından İstanbul’a ait olan Kadir Topbaş’ın istifası dışında henüz görevini bırakan yoktur. Bu bağlamda bu belediye başkanlarının nasıl bir tavır içerisinde oldukları ya da yarın hangi zeminde olacakları bilinmeden bugünden bu istifa krizinde pozisyon almak ve bağlayıcı fikirler beyan etmek çok büyük riskler taşımaktadır. Diğer bir deyişle tuzağın etki alanının büyümesine katkı sağlama anlamına gelecek kadar yanılgıya düşmek demektir. Bu konuda muhalefet etmek için istifaların sonrasındaki iklimi beklemek gerekiyor.
Örneğin sadece Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek örneğinde konuyu somutlaştıralım. Hepimizin bildiği gibi, Melih Gökçek militan düzeyinde bir CHP düşmanıdır. Kendisine yapılmakta olan son derecede haksız, ama bence Ak Parti açısından “gerekli olan” bir istifa zorlamasının Melih Gökçek üzerindeki psikolojik etkisini herkes rahatlıkla görebilmektedir. Cephede savaşırken, kendi askerleri tarafından arkadan vurulmuş bir komutan durumuna düşmüş olup patlamaya hazır bir bombaya dönüşmüştür. Eğer bizatihi Ak Parti tarafından kontrol altına alınamazsa nerde ve ne zaman patlayacağı belli olmayan bir bomba… Eğer taltif ve onore edilirse bu bomba CHP’nin ve muhalefetin içerisinde de patlayabilir. O halde yapılması gereken şey; Melih Gökçek üzerinden “etik değerlere sahip çıkma” muhalefetinden acilen vazgeçmektir. Konuyu toplumun kendi doğal değerlendirmesine bırakmak ve Ankara için yapılması gerekenler üzerinde durmak en doğal olanıdır.
Gelelim istifa sürecinin esasına… Ortada fol yok yumurta yokken Ankara, Bursa, Balıkesir gibi büyükşehir belediye başkanlarının sistem dışına itilmesine neden gerek duyulmuştur? Yolsuzluk, fetö, başarısızlık gibi faktörler kesinlikle inandırıcı değildir. Anadolu’daki pek çok belediye aynı sistem içerisinde ve aynı tarzda iş görmeye devam ederken bu belediye başkanlarının harcanmasının arka planında yatan unsur okyanus ötesinde devam eden Zarrab davasındaki süreçtir. Bu davadan çıkan “kötü kokular” önümüzdeki dönemde bu belediye başkanlarının bir şekilde bu davaya dâhil olacağını göstermektedir. Zarrab’ın Türkiye’deki usulsüz para hareketleri, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'nın didik didik etmeye devam ettiği ve adım adım bütün bağlantıları ortaya çıkaracağı bir evreye girmektedir. Söz konusu belediye başkanlarının bu zincir içerisinde yer alacağı istihbaratı ile harekete geçen Ak Parti, safralarından kurtulma yoluna girmiştir. Bu yolda kendi tabanına Batıyı düşman belleterek olası tutuklama kararlarına karşı şimdiden önlem almaya çalışmaktadır.
Açıkçası hem Türkiye hem de Ak Parti için iyi günler bizi beklemiyor. “Lanet olası emperyalist Batının yeni bir oyunu ile karşı karşıyayız” demeyi çok isterdim.         

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.