• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • Trabzon 22 °C

İzzet’i özledik!

İzzet’i özledik!
Yerin Kulağı...

O’nun evi de yoktu, barkı da! Çoğu zaman yeni sahil yolunun deniz tarafındaki menfezlerde, kayalıklar arasında veya yıkılmaya yüz tutmuş bir evde sabahlardı. Saçı sakalı birbirine karışmıştı. Giysileri, yıkanmakla temizlenmez görünümünde idi. Sabah saatlerinde Kunduracılar caddesine Meydan tarafından girer, Semercilerden Moloz’a iner geri dönüşü Uzunsokak’tan yapardı. O Trabzon’un merkezini günde birkaç kez arşınlardı. Esnaf; kentte ölen kalanı ondan öğrenirdi. Meydan camisindeki cenazeleri kaçırmazdı. Cami avlusunda bir tur atar, haçlığını alır, uzaklaşırdı. Kimin kimle kavgalı olduğunu duyardı. O’nun adı İzzet! İzzet; Türkçede erkek adıdır ve anlamı da değer, kıymet, yücelik, ululuk, kuvvet, kudret, hürmet, saygı! İslami açıdan İzzet’in anlamı ise oldukça geniştir. 

İzzet’in kelime anlamı, insanın yenilmesine engel olan şeydir. Bu da onun hakkında üstünlük, şeref ve haysiyet, kuvvet ve güç sahibi olmayı ifade eder. Kişinin yüceliğini ve değerini anlatır. Onu zillete (alçaklığa, adiliğe, şerefsizliğe) düşmekten alıkoyan bütün üstünlükler, yücelikler ve sahip olunan yeteneklerdir. Düşmanı karşısında galip gelen kimse için de ‘izzetli’ denilmiştir. İzzetin karşıtı ‘zillet’tir.

İzzet’in babası, oğlunun büyüdüğünde İzzetli bir insan olsun diye ona ‘İzzet’ adını vermişti. İzzet, psikolojik sorunları olsa da sonuçta Yaradan’ın İzzetli bir kulu! Çalmayan, çırpmayan, kimseyi rahatsız etmeyen, kendi halinde sokakta yaşayan biri!

İşte bizim İzzet, birkaç ay önce Trabzon’dan Ardahan’a postalandı. Ardahan’daki bakım evine! İzzet’in Ardahan’a gönderildiğini Kamil Ataman yazmıştı. İzzet’ten rahatsız olan birileri onu paketletip Ardahan’a göndermişler. Kamil Ataman, ‘İzzet Trabzon’u özlemiş, yakında Ardahan’a gidip İzzet’i alacağım ve Trabzon’a getireceğim’ diyor.

 

Bu işte bir i…k var!

Birkaç yıl önce idi. İzzet, Uzunsokak’ta sağa sola esprili laf atarak ilerliyor. Kuru temizlemeci Zafer Sarı’nın işyerinin önünde başyazarımız Hasan Kurt, İzzet’e seslenir, ‘İzzet sana üç soru soracağım bilirsen 10 papel’ der. İzzet dükkanın kapısında durur. Kurt, ‘İzzet, Zafer beyin arka odada içi su dolu büyük bir küvet var. Suyu, en hızlı maşrapa ile mi, kepçe ile mi bardak ile mi boşaltırsın’ der. İzzet, bir iki dakikalık tereddütten sonra, ‘Bu işte bir i…k var’ der ve oradan uzaklaşır. İzzet, küvetteki suyu en hızlı şekilde bu üç cisimle boşaltılmadığını anlar. Bizim İzzet; öyle birilerinin dediği gibi deli ve çevreye zarar veren İzzet değildi! Kendini akıllı sananların birçoğundan daha akıllı idi!

 

Mehmet Ali Sezer’den!

İşadamı Mehmet Ali Sezer, aslen Çaykaralı olmasına rağmen Trabzon ömrü Trabzon kent merkezinde geçti. İmam Hatip tahsili alan Sezer, İmam Hatiplilerin aksine demokrat ve her fikre açıktır. TTSO’da meclis üyeliği de yapmış olan Sezer; dini konularda da bilgi sahibidir. Hoş sohbet biri volan Sezer, fıkraları ile de ünlüdür. Türkçenin yanısıra, Rumca ve Rusça ve de az Arapça bilen Mehmet Ali Sezer, Rusların Trabzon’a geldiği günlerde aranan tercümanlardan biri idi. Mehmet Ali Sezer. Sosyal medyada da boy gösterir. Alıntı yaptığı veya ürettiği fıkraları dostları ile paylaşan Mehmet Ali Sezer, işlerin yavan gittiği bu günlerde sosyal medyaya takılan arkadaşlarını da az da olsa rahatlatıyor. Biz de bugün Mehmet Ali Sezer’den iki fıkrayı köşemize aldık.

SADIK ERKEK!

Kadının biri kumsalda yürürken ayağı eski bir lambaya takılmış. Kadın kumların içinden lambayı çıkarmış ve ovalamış. Lambadan CİN çıkmış ve kadına, ‘Sadece bir dilek hakkın var, iyi düşün öyle dile’ demiş. Kadın hiç tereddüt etmeden, cebinden bir harita çıkararak, ‘Orta Doğu’da barış istiyorum. Bu haritadaki ülkeleri görüyor musun, Bu ülkelerin birbirleriyle savaşmayı bırakmasını, barışın tesis edilmesini diliyorum’ diyivermiş. CİN haritaya bakmış ve dehşetle, ‘Tanrı aşkına kadın! Bu ülkeler binlerce yıldır savaşıyorlar. Tamam işimde iyiyim ama o kadar da değil. Bunun yapılabileceğini sanmıyorum. Başka bir dilekte bulun, diye bağırmış. Kadın birkaç dakika düşünmüş ve, ‘Hayatım boyunca doğru erkeği bulamadım; bilirsin, hem düşünceli, hem karizmatik, hem eğlenceli biri, sevecen, ilgili, sürekli futbol izlemeyecek ve ömür boyu sadık olacak erkek diliyorum’ demiş.

CİN derin bir iç çekmiş ve, ‘Uzat şu kahrolası haritayı’ demiş.

HALK NE YAPSIN?

Ali 3. sınıfa giden zeki bir çocuktur. Bir gün öğretmeni Ali’ye, ‘Politika’ nedir diye sorur.

Ali düşünür, cevap veremez. Eve gider, kitaplara bakar ama hiçbir şey anlamaz. Babasına sormaya karar verir.

- Baba politika nedir?

Baba düşünür, Ali’ye uygun bir lisanla politikayı anlatmaya başlar!

- Bu evde parayı getiren kim oğlum?

- Sen..

- Ben kapitalist rejimim.

- Peki, parayı alıp bizim yiyecek içecek ve giyecek gibi ihtiyaçlarımızı karşılayan kim?

- Annem

- O da hükümet!

- Peki küçük kardeşinle kim ilgileniyor?

- Dadım

- Dadın işçi, kardeşin gelecek, sen de halksın o zaman.

Ali her şeyi not alır ve uyur! Gece garip seslerle uyanır. Bir de bakar ki kardeşi ağlıyor.

Yanına gidince altına pislediğini anlar. Hemen annesini kaldırmaya gider. Ama ne yaparsa yapsın anne kalkmaz! Bu arada salondan gelen sesleri merak eder ve salona gider.

Babasıyla dadısını uygunsuz yakalayan Ali’nin ağzından aynen şu kelimeler dökülür;

- ‘Kapitalist rejim işçiyi sömürüyor, hükümet uyuyor. Gelecek bok içinde. Halk ne yapsın.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi tedbirleri!

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine yönelik olarak alınacak olan tedbirlerin görüşüldüğü toplantı Trabzon Valisi Abdil Celil Öz başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Vali yardımcıları, Kaymakamlar, İl jandarma komutanı ve İl Emniyet Müdürü katıldı. Vali Öz, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili seçim takvimin başladığını belirterek, ‘Bir yandan seçmen listelerinin askı ve kesinleşme süresi, diğer yandan propaganda çalışmaları ile ilgili süreç devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu, İl ve ilçe seçim kurullarının görevi, seçimlerin genel düzenini sağlamaktır. Ancak seçimin huzur ve güven içerisinde yürütülmesi için mülki makamlara ve güvenlik birimlerimize düşen birtakım görevler bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, seçim günü ve seçim sonrası halkımızın iradesini sağlıklı bir şekilde sandığa yansıması için gerekli olan tedbirleri alacağız. Başbakanlık genelgesi çerçevesinde seçim kurumlarımızın ihtiyaçlarını karşılayıp, Yüksek Seçim Kurulu ve bakanlık genelgeleri doğrultusunda huzurlu ve güzel bir seçim döneminin geçirilmesi için gayret göstereceğiz’ dedi.

 

Başkan kime terlik aldı?

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, önceki gün Akçaabat’ta gerçekleştirilen iftar programının ardından, teravih namazını merkezde Hızırbey Camii’nde kıldı. Gümrükçüoğlu, camii çıkışında Mustafa Öksüz isimli vatandaşın terliklerini aradığını fark etti. Camiye geldiği terlikleri, namaz sonunda bulamayan Öksüz’ü makam aracına alan Gümrükçüoğlu, soluğu Ramazan etkinliklerinin gerçekleştirildiği Yenimahalle İpekyolu Fuar Alanı’nda aldı. Gümrükçüoğlu, burada satış yapılan stantlardan Öksüz’e terlik alarak kendisini evine bıraktı. Başkanın kendisine terlik almak için çok ısrar ettiğini belirten Öksüz, ‘Evim camiye yakın, havada güzeldi. Yalınayak evime gidecektim. Ancak başkanın ısrarına dayanamadım’ dedi.

 

Genç iftar sofrasında

Ortahisar Belediyesi tarafından KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi, Meydan Fatih Parkı ve Fatih Devlet Hastanesi yanında olmak üzere üç ayrı noktada kurulan iftar sofralarına ilginin fazlalığı dikkatlerden kaçmıyor. Ortahisar Belediye Başkanı  Ahmet Metin Genç, ilginin yoğun olduğu mekanlardan biri olan Meydan Fatih Parkı'ndaki iftar sofrasında Başkan Yardımcıları Süleyman Aydoğdu, Kemal Çoban, Abdullah Uraloğlu, Meclis Üyeleri, Ortahisar Belediyesi Birim Müdürleri, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda vatandaş birlikte oruçlarını açtılar. Başkan Genç, iftar sofrasına aileleriyle birlikte gelen vatandaşlarla tek tek selamlaşırken iftar yemeği dağıtımı da yaptı.

 

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Narman’da sağanak, sele neden oldu16 Haziran 2018 Cumartesi 12:22
 • 25 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 683 kişi yaralandı15 Haziran 2018 Cuma 15:06
 • Muharrem İnce'den bayram mesaj15 Haziran 2018 Cuma 12:49
 • TSK'dan açıklama15 Haziran 2018 Cuma 12:32
 • Hakkari'de hain saldırı! Şehit ve yaralılarımız var14 Haziran 2018 Perşembe 14:00
 • Jandarma Teşkilatı'nın 179. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri13 Haziran 2018 Çarşamba 17:54
 • METİN TEMEL PAŞA’NIN APOLETLERİ12 Haziran 2018 Salı 14:02
 • 3 halk otobüsü çarpıştı: Çok sayıda yaralı var11 Haziran 2018 Pazartesi 18:20
 • Dünya devinin şirketine kayyum atandı11 Haziran 2018 Pazartesi 18:17
 • Trabzon’da sonuç ne olur?11 Haziran 2018 Pazartesi 12:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.