• BIST 99.292
 • Altın 237,287
 • Dolar 6,1419
 • Euro 7,2263
 • Trabzon 16 °C

Japonya Devlet Yönetimi Şintoist Ahlâk, Hukuk ve Özeleştiri

Prof. Kemal Üçüncü

[Lütfen haberi hep beraber soğukkanlı bir şekilde okuyalım]

Ticaret, Ekonomi ve Sanayi Bakanı Yuko Obuchi'nin seçim döneminde kendisini destekleyenlere bedava sinema bileti dağıtmak ve yemek partileri düzenlemek için siyasi fonları kullandığı iddiası üzerine istifa etti.

Adalet Bakanı Matsushima Midori'nin ise seçim döneminde kendisini destekleyenlere yelpaze hediye ettiği ve bunun yasa dışı bağış olduğu iddiası sonucu istifa etmeye mecbur kaldı.
Adları yolsuzluğa karışan her iki bakan, düzenlenen basın toplantısında, haklarında ileri sürülen yolsuzluk iddiası ve ardından gelen istifanın neden olduğu rahatsızlığa göre "içtenlikle" özür dilediler.

untitled-1-004.jpg

[http://www.bugun.com.tr/dunya/yolsuzluga-adi-karisan-iki-bakan-istifa-etti-haberi/1307252]

Evet kıymetli okurlar şimdi de slogan atmadan doğaçlama yapmadan, cc, yar ve yardımcı, vesileler olsun, ramazan, iftar, sahur güzellemelerine sıfat gruplarına, doğaçlamalara başvurmadan analitik olarak düşünmeye yorumlamaya çalışalım. Güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilen Hz Muhammed’in  ümmeti olarak bizler ne durumdayız?. Parti, mezhep ve meşrep ayırımı yapmadan samimice cevaplayalım.

Dinsiz! Japonlara yaklaşabiliyor muyuz?

Ben kendi adıma hayır diyorum. Sizi bilmem

Güncel politik debdebeler içerisinde hep ıskaladığımız bir şey toplumsal yapımızın çürümüşlüğü üzerine düşünmeden sorunu sürekli kendi dışımızdaki faktörler üzerinden açıklama girişimimiz. Zira bu tarz bir zihinsel konfor sağlıyor,

Sorumluluğumuzu üzerimizden alıyor.Türk ve Müslümanlara bir şey olduğu zaman sorumlu masonlardır, dış güçlerdir içerde ise Aydın Doğan medyasıdır!!!

Oysa bakınız: “Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 13 yaşında 26 erkeğe satılan küçük kızın, bu kişilerle kendi rızasıyla birlikte olduğu yorumu, Yargıtay'ın 14. Ceza Dairesi'nde onay gördü.” Kararda, İstanbul Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu’nun raporuna atıf yapılarak, “Mağdurenin 2002 yılı temmuz ayında 15 yaşı içerisinde olup 15 yaşını bitirmediği, mağduresi olduğu olayın ahlaki radaetini müdrik (ahlaki kötülüğünün farkında olduğu) olduğu” denildi. Raporda, N.Ç. için, “Olaya ruhsal yönden mukavemete muktedir olduğu, beyanlarına itibar edilmemesi için bir neden olmadığı” belirtildi.

[http://www.milliyet.com.tr/13-yasindaki-cocuk-rizasiyla-satilir-mi-/gundem/gundemdetay/03.11.2011/1458535/default.htm]

Kararda, Adli Tıp’ın, N.Ç. için yaptığı, “Bu olaylara ruhsal yönden karşı koymaya muktedir” dir yorumuna akademik psikolog ve psikiyatrlar şiddetle karşı çıktı.

Hepsi kentin ileri gelenleri, hatırlı kişiler, hatta bir tanesi küçük kıza “Ramazan yardımı” taahhüdünde bulunmuş.Mümkündür ki genzi yanana kadar da gusletmiştir, İslami usulde. Zavallı kızın bikrini izale etmemek için tedbir düşünmüşler. Mide kaldırmaz! [anal ilişkiye girmişler]

Vesileler olsun.

Böyle bir mülk bâkî kalamaz.

Öyle bir sosyal yapıdan böyle bir hukuk üretilir, cemiyet bir bileşik kaplar sistemi gibi işler.

Bu tabloyla yüzleşip bireyler ve cemiyet olarak özeleştirisini yapıp insanı ve cemiyeti merkeze alan “ortak iyiyi” referans alan yeni bir etik anlayışı üretmeden Türkiye herhangi bir yere gidemez. Ahlak , vicdan, hak ve hukuk olmadan hukuk devleti ve adalet asla ve kat’a tesis edilemez. Sırf biçimsel kurumsal düzenlemelerle bu işler olmaz. Öyle olsaydı İsviçre!deki yasaları ve kurumlar “kes –yapıştır” yoluyla Afganistan’a aktardığımızda benzer neticeleri orada da alırdık.Hiç mümkün mü?

Politikaya ve politikacılara verdiğimiz önemin en az yarısı kadar aklın öncülüğündeki bir  eğitim, bilim, kültür ve sanat politikasının inşasına vermezsek akıbetimiz hiç de iyi değil besbelli.

****

Trabzon Valimize Sayın  Abdil Celil Öz Beyefendiye Teşekkür

Akçaköy İlköğretim Okulu öğretmenlerinden çok değerli öğretmenimiz Ahmet Üçüncü ağır bir hastalık sebebiyle tedavisi devam etmektedir.  Özel bir tüccar  hastane  öğretmenimize artık hastanede kalamayacağını söylemiş. Tedavi sürecinde bu sorunu aşmak için sıralı amirleri ile kurmaya çalıştık garip sözlerle karşılaştık. Sayın Valimize telefonla ulaşıp durumu arz ettiğimizde büyük bir ilgi ve alaka gösterdiler. Kanuni Eğitim ve Araştırma hastanesinde tedavisi için yardımcı oldular.2015 yılında Türkiye’de bir öğretmenimizin devletin şefkat ve himayesinde olduğunu tedavi hakkı olduğunu gösterdiler.Kendisine aile adına ve eğitim camiası adına şükranlarımı, kalbî teşekkürlerimi arz ediyorum.

Kanuni Eğitim ve Araştırma hastanesi yetkililerine de ayrıca teşekkür ederim. Zira bu hastane olmasaydı KTÜ Farabi hastanemizde yer yok, olmuyormuş  trajik bir durumla karşılaşacaktık. Anlayabilmek mümkün değil.

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.