• BIST 121.475
  • Altın 295,759
  • Dolar 5,8926
  • Euro 6,5369
  • Trabzon 9 °C

KADINLARIN SEÇİMİ

MOR PEŞTEMAL
   Yaklaşık 10 yıldır her yıl bir sebeple en azından bir kez sandığa gitmeye alıştık. Son olarak da 31 Mart yerel seçimlerini geçirdik. Tartışmaları hala süren bu yerel seçimler, kadınlar açısından da birçok ilke sahne oldu. Gelin; Önümüze almamız, görüp analiz ederek tartışmamız gereken bu ‘ilk’lere hep birlikte göz gezdirelim.
 Tüm adaylar içerisindeki kadın aday oranı CHP’nin 4,9, AK Parti'nin 2.1,  MHP'nin 1.8 iken kadınların sözü çok netti: “Kadın düşmanları şehirlerimizi, mahallelerimizi, köylerimizi yönetemez!” Partiler arası hiyerarşide karşılığı olmasa da sokaklarda, mahalle aralarında, evlerde kadınlar nasıl bir şehir istediklerini konuştular. Sonuçta birçok örnek çıkardı kadınlar:
• Batman/ İlk defa bir kadın mahalle muhtarı oldu. Sağlık Mahallesi Muhtar Adayı Fatma Türkan, 7 erkek adaya karşı yarıştı ve kazandı.
• Ağrı/ Okul öncesi öğretmenliği bölümünü bitiren ama 3 yıldır atanamayan öğretmen Meryem Önkür, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Dalbahçe köyünde 5 erkek rakibini geride bırakıp, 10 yıllık muhtara da fark atarak aldığı 210 oyla muhtarlığa seçildi.
• Elazığ/ Girdiği seçimde 10 yıllık muhtarı deviren üniversite mezunu 28 yaşındaki Seda Gündoğan, Elazığ’ın en genç ve merkezde tek kadın muhtarı oldu.
• Karabük/ Elif Köse Safranbolu'nun ilk kadın belediye başkanı oldu.
• Bilecik/ Pazaryeri ilçesinde dönemin Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın mobbing uygulayarak memur Zekiye Tekin'in görev yerini değiştirmiş, yerine Pazaryeri Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyesi’nin kızı alınmıştı. Pazaryeri’nde bağımsız aday olan Zekiye Tekin, kendisine mobbing uygulayan başkanı %15 farkla geride bırakarak belediye başkanı seçildi.
 
  Kadınların hayatlarından da yaşam biçimlerinden de artık taviz vermeyen duruşları, bunca yıldır artarak süren ve artık toplumsal muhalefetin en ön açıcı unsuru haline gelen kadın hareketi; savunduğu değerleri, tacize, tecavüze, şiddete, mobbinge, ikincilleştirilmeye, çocuk istismarına karşı tavrını bu yerel seçimlerde açıkça göstermiştir. Bundan 3 yıl önce ‘tecavüz yasası’ diye bilinen, çocuğun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi durumunda failin cezai indirimi alması yasasına karşı iyice harlanan “Çocuk istismarına dur de!” çağrısı o günden bugüne büyüdü. 
Tüm bu örneklerden de açıkça anlaşılabileceği gibi oy kullanma hakkını dahi büyük mücadeleler sonucu kazanan kadınlar için kadın ve çocuk düşmanlarının sözlerinin hükmü, makamlarının değeri yoktur! Her yerde, her koşulda var olmaya; haklarımız, hayatlarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz.   
 
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.