• BIST 103.328
 • Altın 193,733
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • Trabzon 19 °C

Kalkınma Mahallesi Teksas oldu!

Kalkınma Mahallesi Teksas oldu!
Yerin Kulağı...

Kalkınma Mahallesinde KTÜ Tıp Fakültesine giden ana yolda seyreden araçların gürültüsü ve bölgedeki kafeteryaların önündeki yoğunluk, yüksek sesle bağrışmalara tepki ile karşılanıyor. KTÜ kampüsü içerisindeki lojmanlarda oturanlar ile yol kenarındaki apartmanlarda yaşayanlar ana yoldaki gürültü nedeniyle özellikle hafta sonları sabahlıyorlar. Emniyet Müdürlüğünün gürültü yapanlara ses çıkarmamasına anlam veremeyen mahalle sakinleri, bölgede gezici emniyet ekiplerinin görev yapmasını istiyorlar.

 

Belde belediyelerinin

borcu Ortahisar’a kaldı!

Trabzon’un yeni kurulan Ortahisar Belediyesi, trilyonluk borçla karşı karşıya. Ortahisar Belediyesine dahil edilen merkez belde belediyelerinin biri hariç hepsinin trilyonluk borcu bulunduğu kaydedildi. MHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, Yalıncak Beldesinin Ortahisar’a 2 milyon lira para bıraktığını geri kalan tüm belde belediyelerinin şimdilik 11 milyon lira borcu olduğunu, SGK, vergi dairesi ve iller bankasından ne kadar borç olduğunun bilinmediğini söyledi. 

 

Ahmet Metin Genç’in

DP ve ANAP’lı yardımcıları!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in başkan yardımcılarının geçmişte farklı partilerde görev almaları AKP’nin bir kesimi tarafından eleştiriliyor. Başkan yardımcılarından Abdullah Uraloğlu, Firar Bayrak, Kemal Çoban’ın ANAP kökenli, Süleyman Aydoğdu’nun da DP’li olduğunu söyleyen bir AKP’li, ‘Başkan yardımcıları içerisinde gerçek AKP’li bir Erdoğan Beder var’ iddiasında bulundu.

Ortahisar Belediyesinin yeni elemanlarından yarı resmi gazeteci Ali Savaş’ın yayın danışmanlığını yaptığı internet sitesinde başkan yardımcıları ile ilgili şu görüşlere yer verildi;

‘Göreve gelen 3 başkan yardımcısı da kendilerine göre iyi oldukları alanlar vardır mutlaka. Burada en masum ve kabul gören isim Süleyman Aydoğdu. Aydoğdu ile Genç’in yakınlığının yanı sıra Ankara’dan da Aydoğdu için özel ricada bulunulduğu iddiaları dolanıyor. Kemal Çoban’ın yerine şantiye adamı olan İnşaat mühendisi Mustafa Dinçer’in veyahut onun gibi yüksekokul mezunu saha adamlarının, şantiye adamlarının getirilebilmesi gerektiği de teşkilatlar tarafından dillendiriliyor. En çok eleştirilen isim ise yaşı 65’i deviren Abdullah Uraloğlu. Onun yerine daha genç daha dinamik birinin gelmesi gerektiği en fazla dillendirilen konular arasında’

AKP kulislerinde görünen o ki Ortahisar Belediye Başkan yardımcıları ve komisyonlarda görev alanlarla ilgili eleştiriler devam edecek.

Bu arada, AKP Belediye Meclis üyesi Mustafa Dinçer, Ortahisar İmar Komisyonu üyeliğine 4 AKP’li bir MHP’li üyenin getirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Dinçer, ‘İmar komisyonuna mutlaka CHP’den bir üye getirilmeliydi’ dedi.

 

MHP-CHP ittifakı!

Ortahisar Belediye meclisinin ilk toplantısında yapılan bir oylamada MHP’li üyeler, önerilen CHP’li üyeye oy vermediler ve boş oy kullandılar. Ardından yapılan bir başka oylamada ise bu sefer CHP’li meclis üyeleri MHP’li üyelere oy verdiler. Ortahisar Belediye Meclisinde görünen o ki, önümüzdeki toplantılarda MHP-CHP birlikte hareket edecek. İki partinin belediye meclis üyeleri, AKP’li üyelerden daha donanımlı, tecrübeli ve konulara vakıf.

 

Hatice Öztürk kararlı!

DP’den AKP’ye geçen ve Ortahisar Belediye Meclis üyesi seçilen mimar Hatice Öztürk iş alanındaki başarısını belediye meclisine de taşımak istiyor. Bu konuda kararlı olan Hatice Öztürk, siyasete arkasında bir eser ve iz bırakmak için girdiğini belirterek, ‘Samimi, kararlı ve ilkeli bir duruşla bunu başaracağız. Trabzon için tüm imkanlarımızı zorlayacağız, bende bu işin hep merkezinde olup katkı sağlamaya çalışacağım’ diyor.

 

Kutsallar üzerine siyaset ve

Dr.Mahmut Haydar Ustaoğlu

Bu köşede zaman zaman Dr.Mahmut Haydar Ustaoğlu’nun değişik konularda görüşlerine yer veriyoruz. Trabzon Belediyesi eski başkan vekillerinden, işadamı Hasan Cömert, geçenlerde ‘Sayın Ustaoğlu kimdir. Kendisi ile tanışmak isterim. Çok güzel yazıyor. Kendisini kutluyorum’ dedi. Dr. Ustaoğlu’na bir ara gazetede yazması için teklifte bulunmuştuk. Çok yoğun olduğunu, her gün yüzlerce hasta muayene ettiğini, zamanı olmadığını, sosyal medyada akşamları birkaç satır karaladığını söylemişti. Dr. Ustaoğlu’nun o karalamaları bile büyük beğeni topluyor. Ustaoğlu, karalama dediği o yazıları aslında kısa ve özlü yazılardır. Çoklarının sayfalarla izah edemeyeceği konuları, Ustaoğlu üç-beş satırla dile getiriyor.

Dr. Ustaoğlu’nun işte o yazılarından biri;

‘İslamın tek devletle ve onunda tek adamla temsil edilmesi gereğine inananlar İslam'a ve insana inanmayanlardır. Peygamber bize Allah'ın emirlerini ulaştıran kişidir ve bunun için peygamberdir. Medine Devletini kuran insan olduğu için elçi değildir. O'nun ardılları dört halife, emevi, abbasi devletleri tek adamla tüm bölgeyi ele geçirmek ve kendi yaptıklarını doğru göstermek için Allah'ın elçiliği makamına yakın halifeliği uydurdular. Din'i bilim ilan edip din bilginleri yetiştirdiler. Yetiştirdikleri ve kontrol ettikleri ulema yardımıyla Gazayı gönülleri güzelce doyurarak insan kazanmaktan kılıçla memleket ele geçirmeye çevirdiler. İslam bu seyr içinde aslından uzaklaştı. Aslından uzaklaşan din ve onun mensupları Ortaasya’dan çıkıp gelen Moğol sürülerine, yobazlığın zirvesinde İspanyol katolisizmine direnemediler. Dünyevi iman İslam imanını yakıp yıktı. Gönülleri ele geçirmek yani asıl cihat, Peygamberimizin tarifiyle "Cihad-ı ekber" ihmal edildiğinde yıkılan devletlerle İslam yıkıldı. Osmanoğulları aynı yolda devam ettiler halifeliği güç elde etmenin yolu olarak kullandılar. Halifeliğe dünyevi bir güç elde etmenin yolu olarak sarılanlar Vatikan ve tek elde tutulan dini yetkiye sahip papalık özlemini İslam dünyasına taşıdılar. İslam ayrı devletlerde yaşayan her insan içindir. Devletler iman edemez. İslamı devlet dini kabul ederseniz İslam mesajını o devletin sınırlarına hapsetmiş olursunuz. Devlete bu misyonu yüklediğinizde devletinizin her zaafı Dinin zaafı olur.

Bu büyük bir haksızlıktır. Çünkü İslam mesajı evrenseldir, insanadır, asla yıkılmaz ve yıkılmayacaktır.

Belki bu sebeple Kur'an devlet yetkililerine;
1-Hükmettiğinde adaletle hükmet (yandaş suçlu olduğunda onu koruma),
2-Emaneti ehline tevdi et (işi kendi tarikatından veya taraftarından birine değil yapabilene ver),
3-İşlerini danışarak, konuşarak hallet(her şeyi ben bilirim ne dersem odur deme) diye emretmektedir.
Dünyevi iktidarın yolu çalışmak, üretmek, dayanışmak ve kardeşçe yaşamaktan geçer. Dünyevi ve uhrevi kurtuluşun yolu bunlara ek ve denk tek Allah'a iman etmekten geçer. Siyaset Türkiye'de kutsalları istismar ederek yapılmaktadır. Bütünleştirici din bu nedenle bölücü bir hüviyete bürünmektedir. Korkarım geçmişimizde yaşadığımız gibi kendi hatalarımızla çöktüğümüzde çöken yine kutsal inancımız olacaktır. Kutsallar üzerinden siyaset yapanları Allah ıslah eylesin.’

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.