• BIST 99.547
  • Altın 237,579
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Trabzon 20 °C

Karadeniz Sahil Yolunda Otobüs İşletmeciliği

Yıldız KARAAĞAÇLI ALİYAZICIOĞLU

Karadeniz’in en önemli ve büyük projelerinden biri olan ve Sarp Sınır Kapısından başlayarak Samsun’a kadar uzanan toplam 542 kilometre uzunluğa sahip Karadeniz Sahil Yolu inşa edildiğinde bölge halkı olarak bizleri gururlandırmıştı.

Karadeniz sahil şeridinde bulunan tek ulaşım yolumuzun Avrupa standartlarında yapılarak bizlere sunulması iyi bir hizmetti.

Çünkü yıllardır denizimiz olmasına rağmen ulaşımda kullanılmaması, Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri söz konusu olan demiryolumuzun halen daha hangi güzergahtan geçeceğinin tartışılıyor olması ve birbirine yakın olan illerde yani sahil şeridinde havayolunun kullanılamaması nedeniyle tek ulaşım yolumuzdu bizim.

Yıllardır bölge halkına hizmet veren otobüs işletmeciliği de buna bağlı olarak hiçbir zaman önemini kaybetmedi.

Karadeniz sahil yolunun yüksek standartta olması otomobillerle daha hızlı ve güvenilir şekilde seyahat etmemize neden oluyor.

Ancak şehirlerarası otobüsle durum aynı değil. Karadeniz’in yapısı gereği sahil şeridi boyunca Samsun’a kadar 4 il ve 30 ilçe merkezi neredeyse birbirine bitişik şekilde bulunmakta. Şehirlerarası otobüslerin de bu otogarlardan yolcu indirme-bindirme gayretiyle seyahat etme süreci uzun, yorucu ve kalitesiz olmakta.

Sahil şeridindeki yerleşimin ve buna bağlı olarak insan sayısının artması, hizmette kaliteyi arttıracağı yerde daha da kötü olmasına sebebiyet vermekte.

Çünkü her yolcunun istediği yerde durabilen, kuralı olmayan seyahat acenteleri ile yolculuk yapmak zorundasınız. Başka şansınız yok!

Oysa; maliyeti ona göre hesaplanmış hızlı, konforlu ve nerede durup kalkacağı belli ekspres otobüs seçeneklerinin de olması gerekmez mi?

Bugüne kadar bu durumun yolcu şikayetlerine rağmen devam ediyor olması ise insana değer vermemenin yanında bu sektörde sözü geçen firmaların hizmet amacıyla değil maddi kaygılarla bu işi yürütüyor gerçeğini ortaya çıkarmakta.

Siz istediğiniz kadar Avrupa standartlarında yol yapın, hatta Doğu Karadeniz bölge kalkınma programları yapın, yıl 2017 ve 330 Kilometre olan Trabzon- Samsun Yolu şehirlerarası otobüsle tam 7 saat!

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.