• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • Trabzon 26 °C

KASA ŞİŞKİNLİĞİ VE ORTAKLARDAN ALACAKLARA AF

Mustafa Güler

TBMM tarafından 10 Eylül 2014 tarihinde kabul edilen "İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun" 11 Eylül 2014 tarihli mükerrer Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu Kanun'un 74 maddesinde; kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklara düzeltme imkanı getirildi..

-Hangi mükellefler yararlanacak

Kayıtlarda görülmekle birlikte fiilen işletmede olmayan kasa mevcutları ile ortaklardan olan alacaklar için af niteliği taşıyan düzenleme sadece kurumlar vergisi mükelleflerini kapsamaktadır. Bilanço esasına göre defter tutsa dahi gelir vergisi mükelleflerinin bu hükümlerden yararlanması söz konusu  değildir.

-Düzeltilecek Hesap

Düzenlemeden yararlanmak isteyen mükellefler işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutlarını, 31 Aralık 2014 tarihine kadar vergi dairelerine beyan etmek suretiyle kayıtlarını düzeltebileceklerdir.

Aynı düzeltme olanağı ortaklardan alacaklar için de söz konusudur. Buna göre 31 Aralık 2013 tarihli bilançolarda yer alan ve işletmenin ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki net alacak farkı da, 31 Aralık 2014 tarihine kadar vergi dairesine beyan edilmek suretiyle kayıtlar düzeltilebilecektir.

Bu düzeltme hükmünden yararlanabilmek için  beyan edilen tutarlar üzerinden yüzde 3 oranında vergi ödenmesi de gerekmektedir.

Örneğin bir limited şirketinin, 31 Aralık 2013 tarihli bilançosunda kasa hesabında 1.500.000 TL görünmesine rağmen,  fiilen kasada bulunan tutar sadece 25.000- TL'dir. 6552 sayılı Kanun kapsamındaki düzeltme imkanından yararlanabilmek için kasada fiktif olarak görünen ancak gerçekte kasada bulunmayan 1.250.000- TL'nin vergi dairesine beyan edilmesi ve üzerinden yüzde 3 oranında (1.250.000 x % 3=) 37.500-TL vergi ödenmesi gerekmektedir.

- Beyan edilip ödenen tutarların gider kaydı

Kanun'da beyan edilen tutarlar ve ödenen vergilerin, kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınamayacağı hükmü yer almaktadır. Bu yüzden söz konusu tutarların ilgili yıl vergi hesaplaması sırasında Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak dikkate alınıp muhasebeleştirilmesi gerekmektedir.

Yukarıda yer verilen örnek kapsamında beyan edilen 1.250.000- TL'nin öncelikle kasa hesabına alacak verilmek suretiyle kasa hesabının düzeltilmesi gerekmektedir. Söz konusu muhasebe kaydında ayrıca bu tutar Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak gider hesaplarına intikal ettirilecektir. Aynı şekilde ödenen 37.500- TL'lik vergi de Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak dikkate alınacaktır.

- Ek tarhiyat yapılamayacak

Kanun'da kasa mevcutları ve ortaklardan alacaklarla ilgili olarak beyan edilen tutarlar nedeniyle ilave bir tarhiyat yapılmayacağı hükmü bulunmaktadır. ,

- Beyan zamanı ve ödeme

Kurumların 31 Aralık 2013 tarihli bilançolarında görülmekle birlikte işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutları ile ortaklarından olan net alacak tutarlarını, 31 Aralık 2014 tarihine kadar vergi dairelerine beyan etmeleri gerekmektedir. Beyan edilen tutarlar üzerinden hesaplanan vergilerin de beyanname verme süresi içerisinde tek seferde ödenmesi gerekmektedir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.