• BIST 93.469
  • Altın 228,060
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • Trabzon 18 °C

Kaybolan Doğamız Değirmendere Vadisi

Yıldız KARAAĞAÇLI ALİYAZICIOĞLU

 

    Trabzon’un doğusunda, şehri güneydeki illere bağlayan ana yol boyunca devam eden, doğal yapısıyla bir zamanlar eşsiz güzellikte olan Değirmendere  Vadisinden bahsetmek istiyorum bugün.

    Trabzon’dan Maçka’ya doğru yola çıkıp vadi boyunca ilerlediğinizde, yeşilin tonlarını, kıvrılarak akan derenin mavisini görmek isteyip de hayalinizdekini bulamamanın üzüntüsünden bahsetmek.
    Çünkü; vadi boyunca yer alan kurumlara ait asfalt şantiyeleri, beton santralleri, araç hurdalıkları, kömür ve ot depoları, sanayi artıkları, yamaçlardaki hafriyatlar, düzensiz-denetimsiz taş ocakları ve küçük sanayi işletmeleri, tır parkları ile artık ne dereyi ne de yamacı görebiliyorsunuz. Bütün bu denetimsiz yapı ve oluşumlardan sonra hiçbir doğallık kalmamış artık.  Oysa; şehrin içerisinde yer alan böylesine önemli ve değerli bir vadinin, hoyratça kullanılıp, acımasızca tahrip edilmesinin kabul edilebilir hiçbir yanı olmamalıdır.
     Trabzon’un en önemli eşsiz tarihi yapısı Sümela Manastırı’nın yolu bu vadiden ilerliyor. Şehrimize gelen her turist mutlaka bu vadiden geçiyor. Vadi boyunca var olması gereken hele de denize varan kesimlerinde turistik tesisler park ve bahçeler iken bunların yerini maalesef ne olduğu belirsiz yapılar almış. Bir tane dahi park yok!
   Şehrin bu kesiminde doğanın korunmadan tahrip edilmesini izlemek bir vatandaş  olarak oldukça  üzücü iken bu konuda yetkili olan kent idarecilerinin  buradaki iş yerlerine nasıl ruhsat verdiği  bu duruma nasıl gelindiği bizim için önemli bir soru işareti.
   Hatırlatmak isteriz, Sayın Belediye Başkanı’mızın 2015 yılındaki söylemini;        
Değirmendere Vadisi bir turizm vadisi olmalı. Trabzon’un enine genişliği en fazla olan vadisi burasıdır. Burası önemli bir hat, her iki yamacında da tabiat zenginliğini ihtiva eden bir bölge. Ama maalesef hepimizin de bildiği gibi Değirmendere Vadisi’nde kömür depolarından tutun da diğer sanayi kuruluşlarına ait birçok tesis var. Burada önemli olan şu; Bu kuruluşlarımız ‘ortadan kalksın demeden’ ama mutlaka en modern şekilde arıtmalarının oluşturulması sağlanmalıdır. Bir tesisin orada, etrafı rahatsız etmeden çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde olması, gerekli tedbirlerin alınması ve arıtmasının ciddi şekilde düzenlenmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde düzenlenmeyecek olanlara da yeni yerleri gösterilmelidir”
       Gördüğümüz o ki; bu konuşmadan sonra değişen hiçbir şey olmamış. İşletmelere ne yeni yer gösterilmiş ne de bir düzen sağlanmış.
      Şehrimize önemli kimlik olabilecek Değirmendere Vadisi için yeni projeler başlatılmalı ve bir an önce uygulanmalıdır. Geçen zamanla gelişmeye çalışan her kent gibi Trabzon’un da sanayiye, yatırıma, yapılara ihtiyacı var ancak bunu yaparken elimizdeki hazineyi yani doğayı katlederek değil koruyarak yapmalıyız.
                                                                                  01.12.2017
                                                           Yıldız Karaağaçlı ALİYAZICIOĞLU
                                                                   İnşaat Mühendisi

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.