• BIST 94.682
 • Altın 222,702
 • Dolar 5,6803
 • Euro 6,5153
 • Trabzon 19 °C

KDV BEYANNAMESİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN MAHİYETİ

Mustafa Güler

**Gelir İdaresi Başkanlığı 02.06.2014 tarihinde  KDV  Beyannamelerinde değişiklik/güncelleme yapmak suretiyle  ‘’ Matrah’’ kulakçığı altında ‘’Diğer İşlemler’’ bölümü ihdas etmiştir. Bu düzenleme ile Mükelleflerin amortismana tabi iktisadi kıymet( taşınmaz, taşıt araçları, demirbaş, makine ve teçhizat vb.) satışlarını "503" kodla bu satırda beyan etmeleri emredilmiştir. Bu düzenleme bağlayıcı olup Amortismana Tabi İktisadi Kıymet satışlarının, beyannamenin bu bölümünde beyan edilmesi gerekir. Yani şirketlerce kendi aktiflerine kayıtlı olup satışı yapılan bina, arsa, arazi, taşıt, demirbaş, makina ve teçhizat satışları bu satırda beyan edilecektir.  Mal alış iadeleri ve fiyat farkı nedeniyle düzenlenen faturaların ise aynı bölümde 550 kod ile beyanı gerekmektedir. Bu işlemlerin artık beyannamenin  “İLAVE EDİLECEK KDV” satırında gösterilmesi mümkün değildir, çünkü KDV Beyannamesinde artık böyle bir satır mevcut değildir.

               

**Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı 01.02.2017 Tarihinde KDV Beyannamesinde yaptığı bir başka değişiklikle KDV beyannamesinde  “İLAVE EDİLECEK KDV” satırının ismini “DAHA ÖNCE İNDİRİM KONUSU YAPILAN KDV’NİN İLAVESİ“ olarak değiştirmiş bulunmaktadır. Artık bu değişiklikten sonra iade faturası, amortismana tabi iktisadi kıymet satış faturası gibi faturalara ait KDV’lerin bu satıra yazılma imkanı kalmamıştır.  Bu satıra yalnızca KDV Kanunlarına göre daha önce indirim konusu yapıldıktan sonra kayıtlarından çıkarılması gereken Katma Değer Vergilerinin, yani; çalınan, yangında zayi olan, kullanım süresi dolan, imha edilen ve işletme envanterindeki malların 17. madde kapsamında bağışlanması durumu ( Kdv Kanunu 30/c, Deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığının yangın sebebiyle mücbir sebep ilân ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere, zayi olan mallara ait katma değer vergisi, ) gibi durumlarda ilave edilecek KDV bu bölümde beyan edilecektir.

Bazı meslek mensuplarınca yukarıda belirtilen hususlara riayet edilmediği vergi idaresince de ifade edilmektedir. Usulsüzlük cezasını gerektiren bu eksiklik, zaman zaman firmaların incelemeye sevk edilmesine de sebebiyet verebilmektedir. Bu itibarla KDV Beyannamesinde yapılan değişikliklere uygun davranılması ve beyannameyi doldururken bu değişikliklerin dikkate alınması doğru olacaktır.

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.