• BIST 96.121
 • Altın 240,527
 • Dolar 6,2046
 • Euro 7,2854
 • Trabzon 20 °C

KDV KANUNUNDA YAPILAN BAZI DÜZENLEMER

Mustafa Güler

6 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7104 sayılı Kanun ile başta Katma Değer Vergisi Kanunu olmak üzere bazı vergi kanunlarında gerçekleştirilen değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişikliklere bazı özet bilgiler aşağıdaki gibidir.

- Gerek 31.12.2018 tarihi itibarıyla birikmiş olan devreden KDV tutarları gerekse de 01.01.2019 tarihinden itibaren indirim yoluyla giderilemeyen ve gelecek dönemlere devreden KDV’lerin iadesine ilişkin tasarıda yer alan düzenlemeler, Genel Kurul’daki görüşmeler sırasında Kanun metninden çıkarılmıştır.
- Grup şirketlerine aralarında en az % 50 oranında iştirak ilişkisi bulunmak şartıyla KDV açısından grup mükellefiyeti tesis edilebilmesi imkânı tanıyan tasarıda yer alan hüküm, Genel Kurul’daki görüşmeler sırasında Kanun metninden çıkarılmıştır.
- Tüm belgeler tamamlandıktan sonra 3 ay içerisinde gerçekleştirilmeyen KDV iadelerinde faiz ödenmesine ilişkin tasarıda yer alan düzenleme, Genel Kurul’daki görüşmeler sırasında Kanun metninden çıkarılmıştır.
- İndirim hakkının, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılını takip eden takvim yılı sonuna kadar kullanılabilmesine imkân sağlanmıştır. 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecektir. Söz konusu düzenleme ile, alış fatura ve belgelerinde gösterilen KDV tutarları, takip eden yılın sonuna kadar indirim konusu yapılabilecektir.
- Adi ortaklıkların sermaye şirketine dönüşmesi işlemleri kısmi istisna kapsamına alınmıştır. 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu düzenleme ile adi ortaklıklar KDV ödemeksizin sermaye şirketine dönüşebilecektir.
- İade hakkı doğuran işlemler nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen katma değer vergisinin, işlemin gerçekleştiği dönemi izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar talep edilmesi şartı getirilmiştir. 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecektir. Örnek vermek gerekirse; Ocak-2019 dönemi ile ilgili olarak en geç 2020 yılının Aralık döneminde iade istenebilecek olup, bu tarihten sonra iade talebinde bulunulamayacaktır. Mevcut düzenlemede, İndirimli oran hariç zaman aşımı süresi içerisinde iade talebinde bulunuluyordu.
- KDV iade incelemeleri için inceleme süresi azami ek sürelerle birlikte 5 ay olarak belirlenmiştir. Düzenleme 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecektir.  Bu düzenleme ile KDV İade alacaklarının hızlandırılması amaçlanmıştır.
- Maliye Bakanlığına; serbest muhasebeci mali müşavirlere beyannamelerini imzaladıkları dönem ve mükellefler ile sınırlı olarak KDV Kanunu kapsamında yapılacak iadeye dayanak teşkil edecek rapor düzenlettirilmesi yetkisi verilmiştir. Düzenleme 6 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
- Taksi, dolmuş, minibüs ve umum servis araçlarına ait ticari plakaların elden çıkarılmasından doğan kazançların tamamı için gelir vergisi istisnası getirilmiştir. Ancak söz konusu plakaların devrine ilişkin işlemlerde alım satım bedeli üzerinden binde 30 oranında harç ödenecektir. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği 6 Nisan 2018 tarihinden önce elden çıkarılan plakalarla ilgili vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak, vergi cezası kesilmeyecektir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.