• BIST 110.059
 • Altın 174,787
 • Dolar 4,0903
 • Euro 4,9985
 • Trabzon 16 °C

Kent Müzesi orada olmaz!

Kent Müzesi orada olmaz!
Tecrübeli belediyeci Hasan Cömert, “Yanlış yapılıyor” diyor...

Eski Merkez Bankası binasının Kent Müzesi’ne dönüştürülmesine şiddetli karşı çıkan ve eski Belediye binasını müze için adres gösteren Hasan Cömert, “Sırf Oltan Vakfı para veriyor diye, bu adamın parası harcansın diye mi yapılıyor burası? Çok büyük yanlış yapılıyor” dedi.

*

Trabzon Belediyesi’nde uzun yıllar başkan vekilliği yapan Hasan Cömert konuğumuz oldu. Orhan Karakullukçu’nun başkan olduğu 1985-89 döneminde görev alan Hasan Cömert, imar konusunda da çalışmalarda bulundu, encümen başkanlığı da yaptı. Biz sorduk; kendisi bir belediyeci olarak bakış açısıyla kentin sorunlarına ilişkin cevaplar verdi.

KENT MÜZESİ ORASI OLMAZ!

-Sayın Cömert uzun zamandan beri eski merkez bankasının restorasyonuna karşı çıktığınızı beyan ediyor, yıkılmasını ve yerinin park olmasını ısrarla savunuyorsunuz. Belediye başkanı buranın yıkılmasının mümkün olmadığını söylüyor. Ne yapmalı?

kent-muzesi-(1).jpg

“Benim kültür varlıklarına, SİT alanlarına önem veren bir yapım ve kültürüm var. Trabzon’da korunması gereken kültür varlıklarını her zaman tescil ettik. Trabzon’un koruma planı bizim dönemimizde oldu. Hasan Melek beyin zamanında yapıldı, bizim zamanımızda tasdik edildi. Ziraat Bankası binasının yıkılması gündeme geldiği zaman Orhan Karakullukçu dönemiydi, bu bina ki o zaman TBMM meclis başkanı Necmettin Karaduman’dı ve Nisan aylarındaydı. Bu binanın tescil edilmesinde emeği olan biriyim ben. Cumhuriyet döneminin mimarisini yansıttığı için bu emeği verdim. Yapım tarihi ne olursa olsun. Şimdi Merkez bankasına sıra geldiğinde 50-60 yıllık mazisi olan, kültürel hiçbir değeri olmayan, sırf yıkılmaması için tescil edildiğini zannettiğim bir bina. Diyelim ki burada Şehir Müzesi yapılacak. Şehir müzesi yapılacak bir yerde de değil. Eğer kent müzesi yapılacaksa bunun Belediye olarak restore edilip yapılması ve orda açılması daha iyi olacak. İleride adam, kent müzesini aradığında küçücük sokaklardan buraya gelecek. Velev ki böyle bir durum oldu… Muhakkak yıkılıp yeniden yapılması gerekir. Madem ki bu Merkez bankası mimarisi korunacaksa ki bence hiçbir özelliği yok, yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söylüyorum.”

OLTAN PARA VERECEK DİYE Mİ

-Peki bu bina sağlam mı, kent müzesi kararı alınırken bunlar tartışılıp görüşülmüş müdür? Nedir yorumunuz?

“Çürük bir yapısı olduğunu, sıvalarının döküldüğünü görüyoruz. Kesinlikle risk analizi yapılmış mı, yapılmamış mı bilmiyorum ama içindeki donatıların özelliğini kaybettiğini düşünüyorum. Taşıyıcı bir bina da değil. Çünkü bu işin içerisindeyim 40 yıldır. Kunduracılar ve Uzunsokak ilerde Maraş caddesi yayaya açılacak. Burası inanların alışveriş yapacakları, yeşillik alanlarda gezebilecekleri bir yer olur. Kim karar vermiş buranın kent müzesi olmasına? Sırf Oltan Vakfı para veriyor diye, bu adamın parası harcansın diye mi yapılıyor burası? Çok büyük yanlış yapılıyor. Nasıl bir karardır bilmiyorum. Belli ki kamuya tahsis edilsin diye. Yeşil alan bile olsa kamunundur. Bence daha çok işlevli olur. Trabzon Belediyesinin eski durduğu bina mükemmel. Müze olacak yerdir. Trabzon’da bu işleri bilen insanlar var, bunlara neden sorulmuyor? Kent Konseyinde görüşülmüyor mu, bu konuları anlamıyorum ben. Kent konseyinin kendi özel bütçesi yoksa Büyükşehir veya Ortahisar belediyelerince karşılanıyorsa bütçeler, bir yaptırımı olmaz.”

kent-muzesi-(3).jpg

ULAŞIM PLANI YAPILMALIYDI

-Maraş caddesini Ortahisar Belediyesi trafiğe kapatmak istedi fakat Büyükşehir Belediyesi karşı çıktı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Öncelikle şunu söyleyeyim… Bir ulaşım planı yapardım ben. Hem Büyükşehirle alakalı hem de Ortahisarla. Bugün dünyada önce ulaşım planı yapılıyor sonra hayata geçiriliyor. İmar planı gibi bir plandır ulaşım planı. Ondan sonra ulaşım planına uygun ulaşım sistemi belirlenmesi lazım. Tabi bir alternatifini bulup. Ben vatandaş olarak kapanmasını çok isterim ama muhakkak bir alternatif plan yapılması lazım. Kesinlikle buraya minibüslerin girmemesi lazım. Böyle bir ulaşım sistemi çalışmaz. Bu sistem içerisinde minibüs ulaşımının esnafını birden kaldırmak olmaz ama o da ulaşım sistemiyle bir entegre içerisinde düşünülebilir. Ama muhakkak bir alternatif olması lazım. Ya sahil ya Tanjant kullanılmalıdır.”

RANT SİSTEMİ OLUŞMUŞ

-Tabakhane ve Çömlekçi hakkında ne düşüyorsunuz?

“Belki biraz yavaş gidiyor ama bu bütçe işidir. Türkiye’de pek çok yerde var. Bunlar çok güzel çalışmalar. Yavaş da olsa bunların kararları verilmiş. Ben destekliyorum. Ancak yeni oluşan Yalıncak’tan tut Söğütlü-Yıldızlı diğer geliştirmekte olan yerlerdeki imar planlarındaki yanlış uygulamalar korkarım ki 40 sene sonra yeni bir kentsel dönüşüme yol açacak. Çok yüksek planlar yapabilirsiniz ama bunları donatmadıktan sonra kanser gibi yayılırlar. 40 sene sonra buralarda aynen böyle bir dönüşüm olmaz inşallah. Öyle bir rant sistemi oluşmuş ki önünde durulamıyor.”

YOĞUNLUK DÜŞÜRÜLMELİDİR

-Trabzon’da şu günkü koşullarda konuta çok ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?

“Trabzon’da konuta ihtiyaç yoktur. Trabzon’da 5000-6000 konut fazlalığı var ve hala üretiliyor. Acilen Büyükşehir sınırları içerisinde bilmiyorum herhâlde bu çalışmalar yapılıyor, jeolojik ve jeoteknik imar planı alt planı oluşturuluyor. Acilen imar planlarının yapılması yoğunlukların düşürülmesi gerekmektedir. Şehrimizde eğimli olan araziler var. Örneğin Akyazı’nın sırtı gibi kesinlikle inşaata kapatılması lazım. Eğimi yüzde 30’un üstünde olan arazilerdeki yaptığınız imar uygulamalarında hafriyatları bozduğunuzda, eğimleri kontrol edemezsiniz. Heyelan olan yerin bu tarafında köy hizmetleri malzeme almaya çalışıyordu biz onu durdurduk. Arazilerin örselenmesi denizlerin doldurulması daha ziyade bizim memleketimizde olan bir şey. Batıda böyle bir şey yok. Akyazı stadı yapılıyor şimdi oralar cazibe olarak çeker. O zaman orayı az katlı binalarla kullanmalılar.”

kent-muzesi6.jpg

KANUNİ’DE TRANSİT TRAFİK!

-Kanuni yoluyla ilgili de bazı eleştirileriniz var. Neler eklemek istersiniz?

“Kanuni Yolu planı bizim dönemimizde yapılan imar planında korniş yol olarak plana girmiş yoldur. Orhan Karakullukçu zamanında yani 25 yıl önce. Tabi o zaman bu yol bu kadar geniş değildi. Tüneller ve viyadüklerle destekleniyor. Güzergâhı da değişti tabi. Tanjant yoluyla birlikte şehrin biraz daha güneye taşınacağı söyleniyordu. Çok viyadüğü ve tüneli olduğu için bu bir surat yolu veya çevre yolu değildir. Şimdi biraz transit trafiğe açılacak gibi bir konumu var gibi. Keşke bu efor güney çevre yoluna harcansaydı da orası yapılsaydı. Onun da muhakkak Büyükşehir planında işlenmesi gerekiyor.”

BELEDİYELER UYUMSUZ GİBİ!

-Siz aynı zamanda Trabzon’un sayılı inşaat şirketlerinden birinin sahibisiniz. Buna rağmen belediyenin size göre hatalı olduğu durumları açıkça dile getiriyorsunuz. Ortahisar’da da aynı hatalar devam ediyor mu size göre?

“Bugün Ortahisar Belediyesiyle Büyükşehir belediyesi arasında uyumsuzluk var sanki. Çünkü Yalıncak’ta bir kısım binaları Büyükşehir belediyesi durdurmuş, durdurduktan sonra Ortahisar’a tazyik yapıyor, ruhsatları iptal et diye. Ortahisar da direniyor.”

Röportaj: Mustafa KUL

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • BALLİM'LER ÇOK BAŞKA12 Mart 2018 Pazartesi 11:13
 • SANAYİ ESNAFININ DERDİ ÇOK BÜYÜK20 Şubat 2018 Salı 10:35
 • YEREL SEÇİMLERDE BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAZANACAĞIZ12 Şubat 2018 Pazartesi 15:41
 • ESKRİMİN BEYAZ MELEĞİ OLİMPİYAT YOLUNDA02 Şubat 2018 Cuma 12:34
 • Ömer Hakan Usta, sorularımızı cevapladı24 Ocak 2018 Çarşamba 11:48
 • 3 GENÇ PSİKOLOG FARKINI YAŞAYANLAR MUTLU20 Ocak 2018 Cumartesi 11:30
 • PEKŞEN “BALTA’YI MI CİDDİYE ALACAĞIM?!”05 Ocak 2018 Cuma 12:01
 • O GÜNÜ KURTULUŞ GÜNÜ İLAN EDECEK!25 Aralık 2017 Pazartesi 10:36
 • OKUMAYAN SPORCU KALMASIN!23 Aralık 2017 Cumartesi 11:01
 • İLHAM VEREREK KARİYER YAPTIRAN ADAM22 Aralık 2017 Cuma 12:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.