• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Trabzon 20 °C

Kentsel Dönüşüm, Yol İnşaatları ve Şehir İçindeki Şantiyeler

Yıldız KARAAĞAÇLI ALİYAZICIOĞLU

Kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri kentimizde yoğun biçimde uygulanmaya çalışılıyor.

Tabakhane ve Zağnos Vadileri ile Çömlekçi ve Pazarkapı mevkiinde bu projeler bitirildiğinde yeni görüntülerin şehri farklı kılacağını umuyoruz.

Ancak, inşaat süreçlerini takip ettiğimizde endişelenmemek mümkün değil. Kent sakinlerinin normal yaşantılarını sürdürdüğü bölgelerde bu projeleri uygulamak titiz ve güvenilir çalışma gerektirirken bu sürece eklenen yol  inşaatları ile büyük bir şantiyeye dönüşen ilimizde hayat bir kat daha zorlaştı.

Başta ödenek yetersizliği olmak üzere çeşitli nedenlerle yıllara sarkan yol ve yenileme çalışmaları kapatılan şantiyelere dönüşmüş durumda. Şantiyelerin kapatılmasının yanında bizi en çok ilgilendiren bu alanlarda yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması.

İnşaat çalışmaları ne yazık ki yarım bırakılan bina yıkımlarıyla, tam olarak temizlenmeyen inşaat artıklarıyla adeta çöplüğe dönüşen alanlar ortaya çıkarırken, aylardır bu şekilde kalan bölgeler oluşturdu. Oysa yapılış amaçları kentsel refah ve yaşam kalitesini arttırmak!

Erdoğdu mahallesi Kuruçeşme mevkiinde yapımı şimdilik durmuş olan Kanuni Bulvarı yol yapım inşaatı çalışmaları kapsamında; kamulaştırma yapılmış bina yıkım alanlarının temizlenmeyen bina artıklarıyla dolu olması yıkım alanlarında koruyucu hiçbir önlem alınmayışı yine bu mevkideki üst geçit inşaatında yeterli güvenlik önleminin olmayışı bu işi yapan firmaların iyi denetlenmediğini düşündürüyor.

Ne yazık ki mahalle arası olan bu bölgeler tehlikeli biçimde çocukların oyun alanına dönüşmüş durumda.

Yine Erdoğdu Çatak mevkiinde yapılan kavşağın ana yola bağlandığı kısım ise nasıl planlanmış anlamak güç. Çünkü uzun araçların otobüs ya da tırların oradan ancak iki manevrayla geçmesi mümkün. Üstelik bu yol şehrimize gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri Atatürk Köşkü’nün ana yolu!

Önlem alınmadığı sürece sahipsiz duran bu bölgelere vatandaşlar tarafından  kaçak olarak dökülen çöplerin  oluşturduğu manzara ile araç park yerine dönüşen tabakhane vadisi çömlekçi mevkii ve yarım kalan yıkıntı alanlar şehirde düzensiz, tehlikeli ve çirkin alanlar oluşturuyor. Üstelik turizm mevsiminde.

Kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesi için başlatılan bu projelerin yapım aşamalarında bu kadar düzensiz ve kontrolsüz bırakılmasının hiçbir geçerli mazereti olmamalıdır.

Çünkü; bu şehir hepimizin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.