• BIST 97.149
  • Altın 292,996
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • Trabzon 24 °C

Kilise, Endüljans, İsmet Yılmaz ve sigara...

Gökhan DİHKAN

  Geçtiğimiz günlerde İsmet Yılmaz'ın "Başkan adayımıza vereceğiniz destek ve oy ruz-i mahşerde inşallah berat belgeniz olacaktır" şeklindeki açıklamaları aklımıza Ortaçağ'da Kilise'nin uyguladığı Endüljans uygulamasını getirdi. Kısaca Endüljansın ne olduğunu hatırlayalım.
Orta Çağ Avrupası'nda bir tür günah çıkarma ve ölümden sonra cennete gitmek için Papa'nın sattığı af belgesi olan Endüljans belgesiyle Kilise halktan para alarak cennetten toprak satıyordu.
Endüljans; Katolik Kilisesi'nin Reform'dan önce uyguladığı ve halkın ekonomik ve dini anlamda sömürülmesine neden olan uygulamaydı. Bu uygulamaya göre; kilise, günah çıkaranlara belirli bir ücret karşılığı, günahlarının affedildiğine dair bir belge veriyordu. Bu belge kişinin günahsız olduğu anlamına geldiği için "cennet tapusu" olarak da adlandırılmıştır.
***
Nasıl bir zihniyettir bu anlamak mümkün değil. İslam'a göre kurtuluş Allah'a kayıtsız ve şartsız bir biçimde teslim olarak, Allah'ın emirlerini yerine getirip yasaklarından kaçınmaya çalışmakla olur. Samimi bir mümin ne yaparsa yapsın, ne kadar dindar olursa olsun kendi kurtuluşunu ise garanti görmez. Yaptığı bütün iyiliklere ve ibadetlere rağmen Allah'ın rahmetine sığınır. Hal böyleyken siz kendi siyasi partinizin adayına oy vermenin mahşerde kurtuluş beratı olduğunu nasıl iddia edersiniz? Bir siyasi partiye oy vermek nasıl olur da ahirette kurtuluş beratı olur? Ne yani başka bir siyasi görüşe mensup insanların kurtuluşu sizinle aynı çizgiye gelmelerinde mi yatıyor? 21.yüzyılda, Ortaçağ'ın Kilise kurumunun söylem ve tutumu içerisine girmek de neyin nesi?
***

İki çift sözümüz de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a olacak. Kendisi bugünlerde şöyle bir açıklamada bulundu. "Pek çok İslam alimi sigaranın haram olduğu kanısındadır. Ben de aynı kanaatteyim"
Sayın Diyanet İşleri Başkanına bir tavsiyemiz olacak. Dini açıdan haram olup olmadığı tartışmalı olan ve ülkede milyonlarca kişinin içtiği sigarayla ilgili fetva vereceğinize iki laf da bir siyasi partiye oy vermenin mahşerde berat belgesi olacağını söyleyen siyasileri eleştirin de insanlara, müslümanlara doğru din anlayışı nasıl olur gösterin. Ama siyasetin güdümüne girmiş, siyasilerin ağızlarının içine bakan Diyanet'ten böyle bir yaklaşım beklemek de çok lüks bir beklenti olur doğrusu... Profesör ilahiyatçı kimliğiyle Diyanet İşleri Başkanı sıfatı taşıyacaksın ama bir siyasi partiye oy verenlere ahirette kurtuluş vaat eden siyasilere tek kelam edemeyeceksin. Sükut ikrardandır. Sigara haram ama oy alarak mahşerde kurtuluş beratı dağıtmak helal galiba! İsteyen istediği siyasi partiye oy verip bu şekilde mahşerde kurtulmanın yollarını arayabilir, ben şahsen sigara içmeye devam edeceğim vesselam...

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.