• BIST 103.047
 • Altın 203,087
 • Dolar 4,8857
 • Euro 5,7204
 • Trabzon 21 °C

Koalisyon oyunu bitti…

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Yaklaşık iki buçuk ay boyunca devam eden sözde hükümet kurma çalışmaları nihayet sona erdi. İşin buraya varacağı konusunda birçok işaret zaten varken, yine de toplumun önemli bir kesiminde asgari ortaklıklar üzerinde anlaşmanın yapılabileceği bir koalisyon hükümeti beklentisi oluşmuştu. Anadolu iyimserliği bunu gerektiriyordu, ama işin arka planında bambaşka hesaplar vardı…

Esasında benim de beklentim, önceki yazılarımda da dile getirmiş olduğum gibi uluslararası sermayenin arzusu doğrultusunda ve Kemal Derviş’in de açıkça ortaya koyduğu bir büyük koalisyonun kurulacağı yönündeydi. Zira hem CHP’nin seçim bildirgesi ve adaylık sürecinde yapılmış olan tasfiyeler, hem de AKP’nin zaten liberal güçlere teslim olmuş ana omurgası büyük ölçüde bir AKP-CHP koalisyonuna işaret etmekteydi. Ancak buzdağının görünmeyen kısmının bu iyimserlikten değil, işlenmiş suçların açığa çıkma korkusundan oluşmakta olduğu anlaşılmaktadır.

Hem mevcut kadrolarca yönetilmekte olan CHP açısından, hem de liberal ekonominin temsilcisi AKP açısından bakıldığında sınırlı süreli bile olsa bir koalisyona Türkiye hazırlanmıştı. Ancak hem AKP, hem de tabanı üzerinde kesin hâkimiyeti olan Cumhurbaşkanının anlaşılır tavrı nedeniyle bu iş bitmiştir. Zira ortada “17-28 Aralık” gibi anormal bir ucube dururken, Tayyip Erdoğan’ın kuzuyu kurda teslim etmemiş olması gayet normal bir durumdur. Dolayısıyla işin ta başında; yani 7 Haziran seçiminin hemen sonrasında seçimin tekrarlanmasını kafasına koymuş bir Tayyip Erdoğan’ın bunu AKP’lilerle paylaşmamış olması ve süreci yasal süreyi tamamlayacak şekilde yönetmeleri talimatını vermemiş olması mümkün müdür?

Bütün bu zeminde geçmiş olan hükümet kurma çalışmalarının görüntüsü de bu işin esasında bir oyun olduğunu açıkça göstermekteydi. Adına “koalisyon oyunu” diyebileceğimiz bu yetişkin oyununda “istikşaf” amaçla geçmiş olan günlerde, bildiğimiz hırçın AKP gitmiş, onun yerine mütevazı, nazik, anlayış dolu bir AKP gelmişti. Zira saray tarafından verilen görev böyle bir oyalama rolünü gerektirmekteydi. Tekrarlanacak olan seçimde, yumuşak, yapıcı bir şekilde ve iyi niyetle hükümet kurma çalışması yapmış bir AKP imajı vermek gerekiyordu ve şu ana kadar da bu rol başarıyla oynanmıştır.

Peki ya CHP’nin bu oyunda kullanılmasına zemin hazırlayan çaresizler… Rüyalarını kırmızı plaka ile süsleyen papyonlular… Hayatlarının son dönemini kısa da olsa bakanlık ile geçirme hevesinde olanlar… Tanrım koskoca halkın partisinin düştüğü duruma bakar mısınız? Halkın içinden gümbür gümbür gelmesi gereken bir kadro ile vurduğu yerden ses getiren bir genel başkan ile halkçılık, devrimcilik, devletçilik ilkelerini yeniden yazan bir parti yerine, CNN Türk destekli neo-liberal bir düzen partisi durumuna düşmüş CHP… 

İşte bu yapısal bozukluğa uğramış olan CHP için iktidara yapışmaktan başka çare de kalmamıştır. İşte sırf bu nedenle partinin mevcut genel başkanına ve işi en az hasarla götürmeye çalışan papyonlu alt kadroya anlayış göstermek gerekiyor. En az iki yılı AKP ile iktidar ortağı olarak kurtarma peşine düşen parti yönetiminin, koalisyon oyununda figüran olmaktan başka çaresi kalmamıştır. Zira yolun sonu görünmüştür. “Biz iyi niyetliydik” argümanını toplumda satın alabilecek kimsenin kalmadığı aşikârdır. Seçmene ve özellikle kendi tabanına söyleyebileceği yeni bir şey kalmamış olan mevcut CHP yönetimi son dönemine girmiştir. Olası tekrar seçimin çok kısa bir zaman dilimi içerisinde yapılacak olması mazeretine sığınacak olan Kemal Kılıçdaroğlu ve avenesi, olası kurultaydan kaçma telaşındadır. Olabildiğince gidişlerini erteleme çabası içerisinde partinin gün be gün erimesini umursamayan bu gafillerin günahı her geçen gün daha da artmaktadır.

Kuşkusuz halen parti içerisinde yer alan belirli sayıda milletvekili ve bazı PM üyeleri bu durumun fazlasıyla farkındadırlar. Genel seçimlerde ve öncesindeki kurultayda, genel merkezin yapmış olduğu neo-liberal budama operasyonuna rağmen tabandan aldıkları güçle partide yer almayan başarmış olanların sorumluluğu daha da artmıştır. Önceki dönemde yaşanmış olan deneyimlerden ders çıkartarak sakince ve profesyonelce hareket etmekte yarar vardır. Makul bir süre sonrasında (2016 içerisinde) yapılabilecek bir tekrar seçim kararının alınması durumunda CHP’nin kendi içerisinde bir temizlik kurultayı yapma şansı vardır. Bu beklenti artık geri dönülemez bir noktaya ulaşmak üzeredir. Ancak tekrar seçimin önümüzdeki Ekim-Kasım aylarında yapılma kararının alınması durumunda, bütün Türkiye seçim sonrasında CHP’nin mevcut yönetiminin çöküşünü ve dolayısıyla partinin de erimesini çaresizce izleyecektir. Çok sıkıntılı günler göreceğiz, ama kimin umurunda?

Bütün bu koalisyon oyunu sürecinde MHP kendince inandığı ilkeler dâhilinde oyuna gelmeden AKP’ye karşı kararlı bir yol izleyerek halkın gözünde puan toplamıştır. Saraya ve AKP’ye lafı esirgemeden, eğilip bükülmeden söylemeye devam etmiş, seçim öncesini unutmadan iktidarın ve sarayın bütün suçlarını yüzlerine vurmuşlardır. Pek çok konuda derinliksiz ve anlamsız politikalar güden MHP’nin, seçim sonrasında AKP’yi en iyi analiz eden ve kendince iyi bir yerde konumlanmayı başaran bir parti olarak tekrar seçime avantajlı gireceğini söylemeliyiz.  

Halkı; AKP’ye esir düşmüş olarak gören bir anlayışın halkın gönlünü kazanmasına pek imkân yoktur. AKP’ye oy vermiş olan milyonları ikna edecek olan söylemi bugünkü CHP’den duyabilmek saflıktan öte, aptallıktır. Sonuç itibarıyla kısa vadede gelecek olan tekrar seçim için “susmaya inan”; uzun vadede olası tekrar seçim için “kurultaya hazırlan” demekten başka çare yok.   

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.