• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Trabzon 13 °C

KÖMÜR KARASI

Ali Rıza Keskinalemdar

Son yazımdan sonra kaleme aldığım iki yeni yazımdan hangisini göndereyim diye seçmeye çalışırken “tamamlanmamış yazılar” portföyüme atmama, Soma’daki tarifsiz acılarla dolu maden cinayeti neden oldu.

Şimdiye kadar çok maden cinayeti meydana geldi. Kapısına “Önce tedbir, sonra tevekkül” diye yazılan ocaklara kömür işçilerimiz ile mühendislerimizi birlikte gönderip esasında her defasındaki vardiya bitimlerinde “ölüm”den çekip aldığımızı da bilebiliyorduk.

Yaptığınız metro seyahatinde en çok 100 metre aşağıda geçirdiğiniz yarım saatten sonra bile yeryüzüne çıktığınızda; gökyüzünü, güneşi, bulutları gördüğünüzde, yağmurla ıslandığınızda kaç kere “çok şükür” dediğinizi bilmem anımsıyor musunuz?

Peki ya kömür karasından sadece gözleri görünen, sizin metroda yarım saat dayanamadığınız derinliğin kat kat daha aşağısında üstelik kıyaslanamayacak derecede daha kötü çalışma koşullarında her gün ölüme merhaba deyip, vardiya çıkışında o gün ölüme çalım attığı için sevinen kömür madeni çalışanlarını ne kadar anlayabildik ki?

 

“İŞ OLSUN, TORBA DOLSUN”

AKP’liler tarafından verilen bir önerge ya da yasa taslağının TBMM’den geçmesi mümkün mü? Elbette değil.

Bakın hepsi aynı koronun benzer seslerine nasıl dönüşüveriyorlar hemen.

İktidar partisinin çok bilir bir milletvekili yandaş bir televizyon kanalına çıkar, başlar sallamaya… “Muhalefet gündemi tıkamak için eften püften araştırma önergeleri veriyor. Önergelerinin hepsi iş olsun torba dolsun cinsinden”miş… Üstelik bu zat o gün mecliste olup olmadığının farkında değil hatta önergeyi veren CHP milletvekillerinin önergesinin içeriğini bile tam bilmediğini söz arasında itiraf ediyor…

Konu, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve arkadaşları tarafından Soma’daki tüm maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması amacıyla 23.10.2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilmiş olan Meclis araştırma önergesinin (1060 sıra nolu) Genel Kurulun bilgisine sunulmak üzere bekleyen diğer önergelerin önüne alınarak, 29.04.2014 Salı günkü birleşimde sunuşlarda okunması ve görüşmelerinin aynı tarihli birleşiminde yapılması ile ilgilidir.

Önergenin sonucu mu? AKP milletvekillerinin oylarıyla reddediliyor tabii ki… Peki bu ret oylarını veren milletvekilleri arasında AKP’li Manisa Milletvekilleri var mıydı acaba? Varsa da bundan sonra Soma’ya gitmekte bir beis görecekler miydi?

Milletvekili böyle olan iktidar partisinin genel başkanı ise farklı olabilir miydi? Olması mümkün değildi elbette. Olmadı da…  Birbirlerinin kopyalanmış haliydiler… Öyle olmasa bir arada olabilirler miydi?

Şaşkın mıydılar yoksa birilerinin “dolmuşuna binmiş” gidiyorlar mıydı, anlamak gerçekten zordu. Sayıları karşılaştırıyorlardı… İngiltere’den, Amerika’dan 100-150 yıl öncesiyle… Yaptıkları yasalarının ne kadar iyi bir yasa olduğunu, maden ocağının denetimden ne kadar dört dörtlük çıkmış olduğunu anlatıyorlardı… Üstelik “ulusal yas ilanı” için Başbakanı bekliyorlar ve “yası” bir gün geçtikten sonra ilan ettiklerinde, yüzlerinde sanki ifadesiz bir maske yer alıyordu. 

Yoksa çok kolay “Bunlar olağan şeyler. Bu işin fıtratında olan şeyler” denebilir miydi?

“Muhalefet siyasi istismara yöneldi” demek akıllara getirilebilir miydi?

Nasıl olsa arkada 4-5 milyon işsiz vardı… “Ölen ölür kalan sağlar onlarındı”!

 

MADEN OCAĞI DEĞİL BEŞ YILDIZLI OTEL MÜBAREK

Gençler, işçiler, madencilerin cinayete kurban gittiği günün ertesinde ocağı işleten firmanın İstanbul Levent’teki holding binasının önünde toplanıp, binanın duvarlarına “katiller” diye yazıp, kan lekeleri bırakırken, holding yetkilisinin gerçekten bomba açıklamaları tarihe geçiyordu.

Meğer aynı holding Merzifon’da yeni bir havza almış ve orada da Soma’daki son derece modern teknoloji kullanılacakmış! Bu teknolojide trafo mırafo, grizu mirizu da patlamazmış! Patlasa da işçilere hiçbir şeyler olmazmış!

İşte o teknolojinin sonucu eğer işçiler dışarı çıkamazlarsa, 500-600 kadar işçinin maden içinde çok iyi koşullarda her türlü gereksinmelerini karşılayabilecekleri şekilde 15-20 gün rahatlıkla kalabileceği beş yıldızlı otel havasındaki ortam sağlanmış da kimsenin haberi olmamış!

Yerseniz! Atışın sonu yok! Ama iktidarın bedava kömürü karşılığı bedava ölüm Somalı işçilere kalmış…

 

SOMA’DA TOMA YOK

Başbakan’a Soma’da halktan yönelen tepkinin büyüklüğü karşısında makam aracının plakası atılan tekmelerle sökülmek ve sonucunda bir markete sığınılmak durumunda kalınıyorsa… Soma’ya acil TOMA lazım, demek ki!

Nasıl olmamış, değil mi?

TOMA’sız Soma mı olurmuş!

Yoksa TOMA’sız hiçbir şey misiniz?

“Emir kulluğu” da biter bir gün,  kim bilir!

Buz gibi, ifadesiz bir maskeli yüzle taziyeye gittiğiniz misafir evinde refüze olmanız trajik olsa da boşuna değil… Hiçbir şey boşuna değil zaten…

Katliamdan sağ kurtulan işçinin ambulanstaki sedyeye uzanırken “Çizmelerimi çıkartayım mı? Sedye kirlenmesin” demesi de…  

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.