• BIST 110.413
 • Altın 174,198
 • Dolar 4,0861
 • Euro 4,9815
 • Trabzon 16 °C

Koray Aydın’a tam destek!

Koray Aydın’a tam destek!
MHP’nin Trabzon büyük kongre delegelerinin ikiye bölündüğünü yarısına yakının Meral Akşener’e diğer yarısının Koray Aydın’a destek vereceklerini yazmıştık.

Dün sabah erken saatlerde Ankara’dan Şükrü Kuleyn aradı. ‘Ben ve arkadaşlarım Koray Aydın’a imza verdik. Koray beyin yanındayız’ dedi. Bir süre sonra MHP kurucularından tabi delege Ali Sağır aradı. MHP’nin bu aşamada gündeminde tüzük değişikliği olduğunu belirten Ali Sağır, ‘Trabzon delegeleri olarak bizler Koray beye imza verdik. Koray beyin yanındayız. Ayrıca olağanüstü kongrede genel başkan seçilmeyecek. Olağanüstü kongrenin amacı tüzük değişikliğini sağlamaktır. Meral Akşener’in de Koray Aydın’ın da Sinan Oğan ve diğer arkadaşların hepsinin hedefi tüzük değişikliğini sağlamaktır’ dedi.

DP’nin kuruluş
yıldönümü!

Bugün Demokrat Parti’nin kuruluş yıldönümü! Demokrat Parti Trabzon İl Başkanı Ali Akar, ’70 yıl önce bugün, 7 Ocak 1946 tarihinde partimiz Demokrat Parti kurulmuştur. Demokrat Parti ile birlikte Türkiye çok partili sisteme geçmiştir’ dedi.
Ali Akar, Demokrat Partinin mazisinin 1. Meşrutiyete kadar uzandığını kaydederek, ‘Demokrat Parti, özgürlüktür, bağımsızlıktır, adalettir’ ifadelerini kullandı.

Toplu sözleşmede
Cuma namazı!

Prof.Dr. Kemal Üçüncü, hükümetle sendikalar arasında imzalanan toplu sözleşmeyi ‘ti’ye aldı ve şöyle dedi;
‘Sendikalar toplu sözleşmede sosyal haklar ve zam yerine Cuma namazı aldı. Bugüne kadar yasaktı kılamıyorlardı yeni farz oldu. Masrafı yok, Cami bol herkes memnun. Bitince musahafa yapmayı ihmal etmeyelim. Tebriğe bir gün önce başlıyoruz nasılsa.’
İki veya üç yıl önce idi. Diyanet Sendikası Trabzon şubesi yönetimi gazetemizi ziyaret etmişti. Söz grevden açıldı. Gazetemiz sahibi Hasan Kurt, sendikacı imamlardan birine ‘grev yapsanız ne olacak çok çok namaz kıldırmazsınız. Bizim Ertan imam olur ben de müezzin kıldırırız namazı’ deyince sendikacılar arkalarına bakmadan gazeteden ayrılmışlardı.
İmam ve müezzinler, bu gidişle yakında üçlü vardiyalı (8’er saat mesai) olarak camilerde görev almak isterlerse şaşırmayın. Diyanet Sendikası bunu dayatabilir.
Dünyada camileri devlet dairesi kabul eden ve camilerde namaz kıldıran imama, müezzine lojman, maaş, yakıt parası, elektrik parası vs. veren başka bir ülke var mıdır?
Bu konular derin konular… Geçelim... Ne olur ne olmaz bakarsınız çarpılırız!

‘Ahmet Metin Genç
sınıfta kaldı!’

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun gölgesinde kaldığı ve Gümrükçüoğlu’nu aşamadığı için iş yapamadığı söyleniyor. AKP Trabzon teşkilatının önemli isimlerinden biri, ‘Ahmet bey vekil olsaydı Trabzon’a daha yararlı olurdu. Şu anda vekil olan 5 isimden daha başarılı olurdu. Ahmet bey, belediyecilikte sınıfta kaldı. Ahmet beyin sınıfta kalmasının bir nedeni de Orhan bey faktörü’ dedi.  Ahmet Metin Genç’in belediyecilikte sınıfta kalıp kalmadığını ölçecek aletimiz yok. O nedenle Ahmet bey, sınıfta kaldı, diyemiyoruz. Ancak, Ahmet beyin, Ortahisar belediyesini tam bir işçi ve memur çiftliği haline getirdiğini söyleyebiliriz.

Kaşüstü’ndeki
gökdelenler!

Trabzon’un Yomra ilçesi ve Kaşüstü beldesinde yapılan gökdelenlere tepkiler devam ediyor. Kaşüstü’ndeki çok katlı binaların yeterli otoparklarının dahi bulunmadığını söyleyen bir inşaat şirketi yetkilisi, ‘Kaşüstü’ndeki konutların yeterli otoparkları olmadığı gibi bölgenin alt yapısı da her an patlayabilir’ dedi.
Bu arada bölgedeki trafik sıkışıklığını önlemek için uzmanların bir kısmı, Petrolofisi ile Kaşüstü çıkışı arasında iki katlı yol yapılmasını istiyor.

***
ENFLASYON VE ENTRİKALAR!

Enflasyon haddi değişiklikleri nelere bağlıdır? Bir açık küçük ekonomide fiyatlar genel seviyesinde meydana gelen değişmeleri açıklayan bir fonksiyon yazmanız gerekir. Ve bunu yaparken asla ABD ekonomisinde fiyatlar genel seviyesindeki değişiklikleri açıklamak için yazılan fonksiyonun benzerini yazmamamız gerekir. Çünkü:
ABD ekonomisi cari hesap açığı verdiğinde bu açık dış aleme dolar ödeyerek kapatılır. Dolar dünyanın en büyük rezerv parasıdır. ABD ile ilişkilerinde fazla veren ülkelerin hükumetleri ve/veya merkez bankaları bu fazlanın karşılığında elde ettikleri finansal kaynakları (açık veren ekonomilerin ilgili aktörlerinin borç senetlerini) zaman dilimleri içinde geleceğe taşımak için belirli bir rezerv para birimi ile ifade edilmiş finansal varlıklar halinde tutmak zorundadırlar.
Büyük çalkantılarla yaşanılmakta olan günümüz dünyasında ABD hala en son batacak gemi gibi görülmekte olduğu için ulusal parası aynı zamanda dünyanın birinci rezerv parasıdır.
Türkiye cari hesap açığı verdiğinde açığı alacaklılarına TL ödeyerek kapatamaz. Alacaklıları reserv para ya da reserv para ile ifade edilmiş borç senedi isterler,
Bunun içindir ki enflasyon haddindeki yıllık değişmeleri sadece Merkez Bankası'nın para politikasının başarısı ya da başarısızlığı ile ilişkilendirerek açıklamaya çalışmak, eğer amaç Merkez Bankasına hükumet tarafından yeni bir Başkan atanacağı bir sırada bu tercihi etkilemeye yönelik değilse, çok kötü bir iktisatçılıktır.
Merkez Bankası Başkanlığı, Türkiye'de belirli bir çevrede, Cumhurbaşkanlığı makamı gibi, "reaya"dan birine teslim edilmemesi gereken bir makam gibi görülmüştür. Maliye Bakanlığı makamı da aynı şekilde görülmüştür. Hazine Müsteşarlığı da aynı şekilde görülmüştür.
Erdem Başçı'ya, Mehmet Şimşek'e yönelik olumsuzlama kampanyalarının ardında devleti kendi sınıfına ait bir alan gibi görüp, bu alana reaya çocuklarının sızmasını engellemeyi görevi sanan bir "devletin asli sahibi cici aile çocukları" sınıfının sınıf çıkarı refleksi vardır.
Farklı yerlerde defalarca yazdım. Ben babamın ya da kayın pederimin sınıfsal ya da masonik bağlarını kullanarak hayatımda tek bir kuruş ya da ünvan, derece, makam elde etmedim. Yani anlayacağınız "raiyet"tenim. Benim Uğur Gürses'e ve benzer yazar çizer arkadaşlara bürokrasideki ve siyasetteki makamlara kimlerin oturtulacağı meselesinde bir taraftan yana tavır ifade ettiklerinde gösterdiğim tepkinin ardında kendi sınıf kimliğim ve çıkarlarım yatmaktadır. Ben meritokrasiden yanayım. Yani ehliyet, zeka, karakter bütünlüğü gibi kişiye özgü özelliklerin değerlendirildiği bir insan seçme kültüründen yanayım. Kafama tabanca dayasanız, Öztrak'ın Hazine Müsteşarı, Serdengeçti'nin ve Saraçoğlu'nun TCMB Guvarnörü yapılırken, meritleri nedeni ile tercih ettiklerini bana söylettiremezsiniz. Bu insanlar, soyadlarından, mensup oldukları masonik sınıfsal dayanışma ağlarından ötürü getirildikleri makamlara getirilmişlerdir.
Uğur Gürses yazısını Merkez Bankası başkanının görev süresinin bitmesine, yani yeni bir Merkez Bankası Guvarnörü atanmasına yakın bir tarihte yazdığında, farkında olarak ya da olmayarak Erdem Başçı'nın yeniden görevlendirilmesini engellemeye yönelik bir kampanyanın kanaat oluşturma mahiyetinde bir yazı olarak yazmıştır.
Hürriyet Gazetesi sahibi ve camiası bir zamanlar bu memlekette, gazetenin yayın kampanyaları ile hükumet devirip hükumet kurdurmakla övünüyordu. Bu amaçla yapılan gazetecilik, gazetecilik değil meşru olmayan platformlarda oligarşik kirli siyaset oluşturuyordu. AKP'nin siyasi başarısını (nispi başarısını) anlamak istiyorsak iktidar mücadelelerindeki bu sinsi savaşı görmek ve hesaba katmak zorundayız.
Dün gece uykum kaçtı. Yattığımda saat 03.15’ti. Yedi buçukta uyandığımda da ilk aklıma gelen dün geceki yazışmalar ve benim bazı analizleri yazmamın doğru olup olmadığı sorusu oldu.
Evet bunların yazılması gerekiyor. Ben yazmasam, sen yazmasan nasıl çıkacak arka plan entrikaları karanlıktan aydınlığa?

Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kaşüstü çok can daha alır!18 Nisan 2018 Çarşamba 10:29
 • Hacısalihoğlu’nun ‘nitelikli lise’ tepkisi!17 Nisan 2018 Salı 12:57
 • Sokağımızı çaldınız!16 Nisan 2018 Pazartesi 12:30
 • Kazım’ı eski rektör evinde ağırlamıştı!15 Nisan 2018 Pazar 13:31
 • İmar Planı değişecek mi?13 Nisan 2018 Cuma 13:18
 • Kanuni, Gazi ve Tevfik Serdar kesik yedi!12 Nisan 2018 Perşembe 11:35
 • Şehir Hastanesi ne kazandıracak?11 Nisan 2018 Çarşamba 12:03
 • TTSO’da kim kazanır?10 Nisan 2018 Salı 18:35
 • Ağaoğlu’na ‘başkan ol’ diyen sorunları da çözer!06 Nisan 2018 Cuma 11:03
 • Muhammet Balta’nın öfkesi ve tepkisi!05 Nisan 2018 Perşembe 11:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.