• BIST 117.025
 • Altın 166,451
 • Dolar 3,9293
 • Euro 4,8270
 • Trabzon 14 °C

KTÜ’de 5’li toplantı!

KTÜ’de 5’li toplantı!
Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde son günlerde ilginç gelişmeler oluyormuş.

Üniversite’de bir dönemler ‘dedikleri dedik’ olan ve o günlerde Üniversite akademisyenleri arasında Fetullahçı olarak nitelendirilen öğretim üyelerinin yarısı inzivaya çekildi, geri kalan kısmı ise AKP’ye sığındı. KTÜ’nün AKP’ye sığınan eski Fetullahçı öğretim üyelerinden bazılarının geçenlerde rektör Süleyman Baykal ile birlikte, Üniversite çevresindeki bir kafede toplantı yaptıkları söyleniyor. Öte yandan bazı öğretim üyelerinin evlerinde yapılan gece toplantılarına ise eskisi gibi rağbet olmuyormuş. KTÜ’de boş bulunan öğretim üyeliği kadrolarına ise henüz atama yapılmadığı bildirildi.  Bu arada eskiden Fetullahçı olarak bilinen veya bu grupla sıkı fıkı ilişki içinde olan öğretim üyelerinin çoğunun birinci derecede yakınlarının da KTÜ’ye girdikleri iddia ediliyor.

 

Trabzon’dan Bayburt’a yol yok mu?

Trabzon’daki Bayburtlular Derneğinin eski başkanlarından Hasan Tahsin, Araklı üzerinden Bayburt’a yapılan yolun ve tünelin yolu kısaltacağını belirterek, ‘Son günlerde birileri Trabzon ile Bayburt birbirine bağlanacak şeklinde, söylemlerde bulunuyor. Trabzon ile Bayburt yüzyıllar önce birbirine bağlı idi. Yeni yapılan yol, ancak kilometre olarak yolu kısaltıyor, zaman olarak kısaltıp kısaltmayacağını bilmiyoruz’ dedi.

 

Trabzon ve Ordu arasındaki fark!

Trabzon’dan Ordu’ya gezmeye giden herkes iki ilin mukayesesini yaparken, ‘Ordu her yönüyle Trabzon’u solladı’ diyor. Ordu’nun Trabzon’u sollamasının nedeni, Ordu’yu yönetenlerin Ordu için çalışması. Ordulular, yıllar önce Karadeniz sahil yolunun Ordu içinden geçmesine izin vermediler ve yol Ordu’nun güneyine kaydırıldı. Ordu’nun Trabzon’da olduğu gibi bir Boztepe’si var. Ordu’daki Boztepe henüz talan edilmedi. Ordu merkezden Boztepe’ye ayrıca teleferik yaptırıldı. Trabzon’un Boztepe’sine ise teleferik bir yana henüz yol bile yapılmadı. Ve Trabzon’un Boztepe’sinin doğu ve güneyindeki yeni yerleşim bölgelerinde yapılaşma her geçen gün artıyor. Boztepe’nin güneyinde neredeyse yeni bir şehir kuruldu. Dün bir okurumuz, Ordu’da çektiği güzel bir resmi gönderdi. Ordu Büyükşehir Belediyesi engelli araçlar için kentin birkaç yerine dolum tesisi kurmuş… Ordu ile Trabzon’un cadde ve sokaklarını, sahillerini kıyaslamak bile istemiyoruz. Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanları; Trabzon’un her noktasındaki çirkinlikleri ve güzellikleri sosyal medyada paylaşan Teoman Yılmaz’ı takip etseler, Trabzon’un sorunlarının en az yarısı halledilir.

 

Beşirli- Uğurlu çıkmaz yolu!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, ayda bir Beşirli-Uğurlu yolunu gündeme taşır, ‘yolun şu kadarını yaptık, şu bölgeyi ihale ettik’ diye açıklama yapar. Başkan Gümrükçüoğlu, dün yine Uğurlu-Beşirli yolu üzerine konuşmuş ve 5.2 km.lik uzunluğunda 25 metre enindeki yolun ikinci ihalesinin tamamlandığını, yolun 2017 yılında tamamlanacağını söylemiş. Beşirli-Uğurlu yolunu, Büyükşehir Belediyesi değil Karayolları yapıyor. Yol, mevcut proje doğrultusunda tamamlandığında çıkmaz yol olacak. Çünkü yol Uğurlu Ortaokulunun önünde bitiyor. Orada başka bir bağlantısı yok. Yol tam bir çıkmaz yol. Ayrıca yoldan, Toklu, Beşirli, Kisarna ve Uğurlu’ya bağlantı yok. Yarın bağlantı verilir mi belli değil. Beşirli, Toklu, Kisarna ve Uğurlu’da henüz imar planı yapılmamış. Bu bölgelerde gelişigüzel yapılaşma devam ediyor. Beşirli- Karşıyaka-Uğurlu yolunun bitiş yerinden, acilen Beşirli sahiline bağlanması için proje yapılmalı.  Ayrıca, Uğurlu ortaokulundan yol, Uğurlu’nun batı bölgeleri ile Gürbulak ve Yeşilova’ya bağlanmalı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi o bölgede bir mezarlık yapıyor. Yolun mezarlıkla bile bağlantısı yok gibi! Beşirli- Uğurlu- Beşirli yolundan Kisarna’ya (Bengisu) kesinlikle aynı genişlikte bir yol bağlanmalı ve bu yol, Erdoğdu- Aktoprak- Uğurlu yolu ile birleştirilmelidir.

 

 

Ver kurtul çözüm değil!

Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel

PKK'yı destekleyenlerle kendilerine Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları diyen insanların Türkiye'de üstünde anlaştıkları bir anayasa yoktur. Bu tespiti yapmak ve bu durumdan geçilebilecek sonraki durumları serinkanlı bir şekilde düşünmemiz ve Türkiye'nin en az zedelenerek bu köşeye sıkışmışlıktan kurtulmasının yollarını önermemiz gerekiyor. Verelim kurtulalım asla bir yol değildir. Türkiye'nin tamamını verseniz bize ne kalacak? Fırat'ın batısındakileri sürelim, dişe diş kana kan da bir çözüm değil. Ölmek ve öldürmek siyasi bir çözüm değil. Benim önerim, anayasal bütünlüğümüzü parçalamadan verilebilecek bütün insan haklarını vermek ve sonrasını, Türkiye'nin arazisi ve milletinin bir kısmının kurulmak istenilen Büyük Kürdistan'ın ana parçası olmasını asla kabul etmeyeceğimizi, gerekirse 10 yıl, 50 yıl, 100 yıl ... Türkiye'deki evrensel insan haklarına sayılı anayasal bütünlüğü korumak için devlet gücünü kullanacağımızı, mücadelenin maliyetini taşıyacağımızı kendi devletlerini kurmak isteyen Kürtlere ve bütün Dünyaya ilan etmek, bunun arkasında durmaktır.

Türkiye, Kürdistan'ı Türklerin işgal etmesiyle kurulmadı. Ahlat'taki mezar taşları, Ahtamar'daki Ermeni kilisesi bu bölgenin asla ve asla Kürtlerin münhasır vatanları, ülkeleri olmadığının çarpıcı anıt belgelerinden biridir. Türkiye'nin bu bölgesi, Sasani ve Bizans dönemlerinden beri asla ve asla mühhasır bir Kürt yurdu olmamıştır. Kimin vatanını kimden alıp kime veriyorsunuz? Bu vatan etnik ya da dini bir vatan değil, tarihi ve anayasal bir vatandır. Diyebilmeliyiz ki, eğer vatanımızı parçalamak ise bize saldırırsanız, bu vatanın siyasi kayasına çarpar ve parçalanırsınız. Türkiye bir iki yüz yıl içinde birleştirilmiş yapay bir bütünlük değildir. Türkiye Valonya ve Flamanya'nın, Çek ülkesi ile Slovak ülkesinin birleştirilmesi ile birleştirilmiş bir ülke, devlet, tarih değildir. Milliyetçi sosyalist Kürtler, bazı büyük devletlerin uzun vadeli bazı strateji odaklarının desteği ile tarihte olmayan bir devleti kurmak istemektedirler. Bunun için Türkiye vatanımızı ve devletimizi yok etmeleri gerekiyor. Karşı karşıya olduğumuz mücade, Kürtlerin meşru insan haklarını elde etmek için verdikleri bir mücadele olmadığını, olmayan yeni bir Kürdistan devletinin kurulması ve bunun için de bunun önündeki en büyük engel olan Türkiye Cumhuriyeti vatanı ve devletinin yıkılması mücadelesi olduğunu görmeyenler ya aptal ya da anayasal bir vatan olarak Türkiye'nin hain düşmanıdırlar.

Bir devletin içindeki bir etnik ya da dini gurubu kullanarak o devleti parçalamak için siyaset yapmak evrensel insan hakkı mücadelesi değildir. Böyle bir insan hakkı yoktur. Olamaz. Hindistan'da yüzlerce belki binlerce etnik gurup var. Bir tane Hindistan devleti ve Hindistan devleti hukuku var. Nereden çıktı bu her etnik gurubun ipso facto kendi devletini kurmak hakkının evrensel bir hak olduğu aptallığı.

Ne kadar çok aptal ve hain var ülkemde! Ne kadar çok!

Aşağıdaki konuşmayı yapan Türkiye ! Cumhuriyeti ! Anayasasına ! sadakat yemini etmiş ! bir milletvekili ! Hangi milletin vekili ! Hangi anayasaya sadakat yemini etmiş! Bu böyle gitmez arkadaşlar. Bu böyle gitmez.

İkinci vidyoda bu milletvekilinin mezar başında yaptığı konuşma, birinci vidyoda ise devletimizin sokaklardaki hakimiyetinin düştüğü durum var. ( HDP’li vekillerin öldürülen PKK’lıların cenazesindeki konuşma)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Trabzon Büyükşehir Belediyesi vatandaş memnuniyet anketi!13 Mart 2018 Salı 10:54
 • Trabzonspor nasıl kurtulur?12 Mart 2018 Pazartesi 10:21
 • ‘Benim skandalla işim olmaz!’10 Mart 2018 Cumartesi 10:59
 • Saruhan’a fabrikayı kapat mı deniliyor?09 Mart 2018 Cuma 11:18
 • TS Başkanı kim olur?08 Mart 2018 Perşembe 17:20
 • Ustaömeroğlu’nun isyanı!08 Mart 2018 Perşembe 10:38
 • Başkanlıktan sonra nerede yaşayacak!08 Mart 2018 Perşembe 10:36
 • İYİ Parti’ye yeni isimler!08 Mart 2018 Perşembe 10:35
 • Cahit Erdem vatandaşı uyardı!08 Mart 2018 Perşembe 10:32
 • Mesut Yılmaz’ı ziyaret etti!07 Mart 2018 Çarşamba 10:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.