• BIST 99.547
  • Altın 237,579
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Trabzon 20 °C

KÜLTÜR VE SANAT ÜZERİNE

Yıldız KARAAĞAÇLI ALİYAZICIOĞLU

Trabzon Tevfik Serdar Kültür ve Sanat Merkezinin Türk Sanat Müziği Korosu geçtiğimiz hafta ‘Bahara merhaba’ adlı muhteşem bir konser verdi.

Şef Hasan Tahsin Öğretmen tarafından çalıştırılan topluluk konserine nihavend makamıyla başladı. Uşşak, Hicaz, Sultaniyegah ve Mahur makamlarında yer alan bir çok Türk Sanat Müziği eseri koro ve solo olarak seslendirilirken izleyenlerde hoş bir seda bıraktılar.

Trabzon Valiliğine bağlı Tevfik Serdar Kültür ve Sanat Merkezi çalışmalarını, Uzun Sokaktaki binalarında sürdürmekte olup çok sayıda çocuk ve yetişkine müzikten tiyatroya dans ve baleden resme kadar sanatın birçok dalında eğitim vermektedir. Gördüğü yoğun ilgi karşısında ne yazık ki mekânsal yetersizlik içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.

İlkokullarda sanat ve sportif faaliyetlerde branş öğretmenlerinin olmaması dolayısıyla çocuklarımızın küçük yaşta usta eğiticilerle tanışamamasının boşluğunu bu tür sanat merkezlerinin dolduruyor olması ise önemlerini bir kat daha arttırmaktadır. 

Toplumsal varoluşta kültürel ve sanatsal faaliyetlerin sürdürülmesine önemli katkı sağlayan derneklerin ekonomik imkansızlıklar içerisinde bulunması devlet tarafından desteklenmesinin önemini arttırmaktadır. Zengin kültürümüzün bize kazandırdığı değerlerin yok olmaması ve geliştirilerek devam ettirilmesinde etken olan sanatın her dalına sahip çıkmalı desteklemeli ve bundan vazgeçmemeliyiz.

Çünkü; hayatımızın renkleridir onlar…

Yazımı Mustafa Kemal Atatürk’ün herkesçe bilinen bir sözü ile noktalamak istiyorum.

“Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

 

 

 

 

                                                                        

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.