• BIST 101.417
 • Altın 234,051
 • Dolar 5,5451
 • Euro 6,2645
 • Trabzon 9 °C

MAĞDURLARI UNUTMADI SORUNLARI DİLLENDİRDİLER

MAĞDURLARI UNUTMADI SORUNLARI DİLLENDİRDİLER
Başkan Güzide Önsel Uzun, Trabzon’un sorunlarını sıralayarak “İktidarın elinin deyipte yok etmediği bir şey yok ” dedi.


Trabzon’un sorunlarını dile getiren CHP İl Başkanı Güzide Önsel Uzun, 18. Madde mağdurlarını unutmadı. Başkan Önsel Uzun, bir çok sorunu masa yatırarak, plansız ve projesiz yönetildiğimizi söyledi.
  Güzide Önsel Uzun,  Ocak ayının 7.gününde yapılan kongre sonucu başkan seçildi. Ve  göreve geldikten sonra ilk ziyaretini ekibi sayman Nejat Süha Dikmen, Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Tavşanoğlu, İl Sekreteri Nazmi Üçüncü ve Yerel Yönetimden Sorumlu Başkan  Erkan Kurt, gazetemize gerçekleştirdi.
Sohbet sırasında öne çıkan konular şöyle;
“KORKUNÇ BİR İMAR SORUNU”
CHP Trabzon il Başkanı Güzide Uzun Önsel, “ Kurultayı geçtik, 9-10 Mart’ta tüzük kurultayımız  var. Hareketli günlerden geçiyoruz. Ülkemiz çok zor şartlar altında. Trabzon’da yapılacak çok iş var. İktidarın elinin deyipte yok etmediği hiç bir şey yok. Trabzon’a en çok yansıyanda doğa ve çevre katliamı. İnsanların işsizlikten kırıldığı, yoğun göçün yaşandığı ilimiz tahrip ediliyor. Örneğin; Cephanelik konusu, Araklı ilçesindeki çöp tesisi konusu… Çarşıbaşı’nda deniz dolgusu yapılıyor. Denize kısa bir mesafede ve çöp dolgusu yapılıyor.  Belediye meclisi üyeliği yaptığım 2009-2010 döneminde vadilerdeki kentsel dönüşüm konusu var. Vadinin rüzgarını kesecek şekilde konutların yerleştirilmesi yapılan işi gölgeliyor. Tabi ki kentsel dönüşüm olsun. Ama kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmasın. Yomra örneği gözümüzün önünde. Korkunç bir imar sorunu var” diye konuşmasına başladı.
Şöyle devam etti;
“ŞEHRİMİZİ YAĞMALATMAYIN”
Turizm konusuna da değinen Başkan Güzide Uzun Önsel, “Doğu Karadeniz Turizm’inin değişimi noktasında çok büyük katkımız var. Nedenlerden biri Maçka’daki Sümela’nın kapalı olması, tabi ki tadilat yapılmalı. Ama bu kadar yavaş hareket edilmemelidir. Maçka İlçesinin tünelle geçilecek olması da ilçenin unutulması anlamına geliyor. Maçka girişindeki tek Atatürk büstünün bulunduğu, insanların nefes aldığı, bayramlarda saygı duruşunun yapıldığı parkımızda yok edildi. Arapların Trabzon’a gelişi esnafımızın yüzünü güldürdü. Belli programlar dahilinde turizm planları yapılmalı. İnsanlar evlerini Araplara kiralamaya başladılar. Bu şehri yağmalatmamak gerekiyor. Trabzon’un yerlisi yazın hiçbir yerden hizmet alamayacak durumda kalıyor” dedi.
“PLANSIZ YÖNETİLİYORUZ”
Trabzon tarihi kenti diyenlere seslenen Başkan Güzide, “Yavuz Selim’in bu durumda olması bizi derinden üzüyor. Konu ilgili detaylı bir çalışma yapıyoruz. Yavuz Selim projesini gördük.  Trabzonspor tarihimize önemli katkılar sağlayan bir yapı. Futbolu dedelerimiz o alanda oynamış, izlemiş, torunlarımızla devam etmeli. Trabzon, üretmeyen hep tüketen bir hal aldı. Çimento fabrikası yeşilin göz bebeğinin ortasına taşındı. Şehrin göbeğinde olmamalı, dışında olmalı diyoruz. Şuan taşıdığımız yerde bundan 10-15 yıl sonra şehrin ortası olacak. Plansız ve projesiz yönetiliyoruz” diye açıklamalarda bulundu. 
18.MADDE MAĞDURLARINI UNUTMADI!
Trabzon’da bazı mahallelerde uygulanan 18. madde İmar uygulamasının vatandaşı rahatlatmak maksadıyla kullanılması gerektiğini söyleyen Güzide Önsel, “18.madde mağdurları oluştu. Bu madde halkın yararına olsun, çok hisseli arazilerin müstakil tabuya dönüştürülmesi içindir. Bütün hat boyunca uyguladığınız zaman hattın başındaki ile sonundaki arsadan aynı ölçüde kesim yapamazsınız. Şerit vari bir uygulama söz konusudur” ifadelerini kullandı.
“CHP YIPRATMANIN PEŞİNDELER”
CHP’nin örgütlenme konusunda da bilgi veren Başkan Güzide, “ Hayır diyen bir propaganda sürecinden geçtik. Bu bileşenlerle güçlerimizi birleştireceğiz. Bu şehrin gerçekten emin ellere teslim edilmesi gerekiyor. Armuttun sapı, üzümün çöpüyle uğraşacak halimiz yok. Vatanını seven, Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıyan, bu diktatörlüğe giden bütün  kesimlerle CHP halk partisi olarak iş birliğe hazırız. Bizim ilkelerimiz, yaklaşımlarımız bellidir. Faşizm uygulanıyor. Bizim PKK’ya bakış acımız belli, ona rağmen tek söylemleri var. CHP’yi yıpratmanın başka bir yolunu bulamıyorlar. İlçe danışma kurulu toplantılarımızı yapıyoruz. Bu kentte belediye seçimleri hizmetini en iyi şekilde kim yapabilirin kararını vereceğiz. Bir ilçe için 15 yıl içinde ne vaatler verildi, ne yapıldığının karşılığını anlatacağız. Kavga etmeden ilimiz için projelerimizi anlatacağız ” dedi.
“KENDİ ELLERİYLE CANAVARI YARATTILAR”
Türkiye’nin gündemine gelen çocuk istismarları konusunda Başkan Önsel, “Çocuklar Türkiye’de kimlere teslim edildi. Özellikle din eksenli, laiklik karşıtı yönetenlerin yurtlarında, Ensar vakfı ile başlayan, kadın bakanın bile bir defadan bir şey olmaz dediği günlerden geçtik. Bu konuların örtbas edilerek sorunların giderilmeyeceği kanaatindeyim.  Eğitimle başlayacak olan bir mücadele, öğretmenimiz ne durumda, aileler duyarlı mı? Özellikle anne-baba, öğretmenler el birliği yaparsa sonuç alınır. Devleti yönetenlerde bu konuda kesin çözümler üretecek. İnsani değerlerimizi kaybettik. Erkek öğretmenler kızlara, kadın öğretmenler erkek çocuklarına yaklaşmakta tedirgin. Kişiliği oturmuş öğretmenler çok zor durumda. Soysuz bir topluma dönüşüyoruz. Kendi elleriyle canavarı yarattılar” sözlerini kullandı. 
“ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR”
Son olarak Sen Anlat Karadeniz dizisi ile ilgili ve madde bağımlılığına ilişkin açıklama da bulan Başkan Güzide Önsel, “Emniyet müdürümüzü ziyarete gidip, bu konuyla ilgili bilgi alacağız. Konuyla ilgili hayli bir savaş söz konusu… Bunun dışında bir dönemler doğu bölgesine yönelik diziler yapılıyordu. Şimdi ne oldu da yine Trabzon? Bu durumu çok hafife almamak lazım. Onun içinde bazı mesajlar var. Trabzon kenti eli kolu silahlı adamların gezdiği, en ufak bir şey yaparsan kadını-erkeği çeker vurur gibi basit algılar yaratılıyor. Devletin Doğu Karadeniz’i basite aldığını gösterir. Bir zamanlar Güney Doğu’da feodal ilişkiler gök yüzüne  çıkarılıyordu. Şimdi o dizileri bıçak gibi kestiler. Yönetenler her konuda algı operasyonu yapıyorlar” diye konuştu. 
“TRABZON 10 YILINI KAYBETTİ”
Başkandan sonra bir takım açıklamalarda bulunan Trabzon il Başkan yardımcısı, yerel yönetimler sorumlusu Erkan Kurt, “İktidarda oldukları halde il ve ilçe yönetiminde başarısız olmuşlardır. Samsun, Ordu gibi diğer illere baktığımızda çok daha geride kalacak bir yönetim söz konusu. Trabzon bu anlamda 10 yılı kaybetmiştir. Geleceğini kaybetmemesi için şehirciliği, belediyeciliği bilen, şehre dokunabilen birisinin belediyeye gelmesi gerekiyor.  Yaz aylarında sıkıntılar daha fazla göze batıyor. Temel sorunların çözü için kış aylarında çalışmaları gerekirken Şana ve Yomra ilçesindeki yol çalışmalarının durumu ortada. Bu sorunlar ne zaman çözülecek? Trabzon büyük bir kültür merkezine ihtiyacı var. Sanat şehriyiz, Karadeniz’in başkenti diyoruz. Modern şehirlerde olması gereken bir kongre salonlarına ve kültür merkezlerine ihtiyacımız vardır. Şehirleri şehir yapan meydanlarıdır. Trabzon’un kuruluşundan beri Trabzon’un ikinci meydanı Avni Aker’in bulunduğu alandır. Gelecek nesillere kalması için her acıdan donanımlı bir meydan bırakmak boynumuzun borcudur. Çağdaş, bilimsel ve akıcı düşünmek zorundayız. İnsanları modern yaşatmak bizim görevimizdir. Bu şehirde her şey ranta ve betona kurban ediliyor. Bu doğru değildir.  Çağdaş ve uygar bir şehir planlamak Trabzonluların ve yönetenlerin görevidir. Bu kabiliyetteki yöneticilerin iktidara gelmesi gerekiyor. Bu şehrin çocukları ne yapacak? Göç kaderimiz mi? Fındık geçim kaynağıdır, belli şirketlere kurban edilmemeliydi. CHP iktidar olduğu zaman halkın hakkını koruyacak ve savunacaktır” dedi. 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.