• BIST 97.324
 • Altın 279,436
 • Dolar 5,8459
 • Euro 6,5153
 • Trabzon 17 °C

MAKAS DEĞİŞİMİ

Ö. Faruk Altuntaş

            Her geçen gün, AKP hükümetinin makas değiştirdiğinin yeni bir örneğini görüyor ve yaşıyoruz. 13 yıla varan tek parti iktidarı, güç zehirlenmesine yol açsa gerek.

            Ortada ne ilke kaldı, ne değer kaldı.

            Başlangıçta ne savunulduysa, artık tersi savunuluyor, tersi uygulanıyor.

            Harun olarak yola çıkanlar, Karun oldu, Firavun oldu.

            Demokrasi ve özgürlükler söylemi, yerini güvenliğe ve otoriteye bıraktı. Savcının gözaltı yetkisine karşı hakim güvencesi ararken, polise gözaltı yetkisi verildi.

            Cumhurbaşkanı, parti başkanından daha partili oldu, AKP’ye 400 milletvekili almak için yollara düştü.            

            Yolsuzluk yol, hırsızlık hüner oldu.

                                                                 ***

            Zulüm ile abad olunmaz diyenler, zülmun burcu, özgürlüklerin gemi oldu.

            Her şeyin değiştiği ve değişmekte olduğu, 17 / 25 Aralık Büyük Yolsuzluk Operasyonundan sonra açığa çıktı.   

            Ve Trabzon’da onlarcasını yaptıkları ve bir yaptırımla karşılaşmadıkları demokratik bir etkinlik sonunda, 11 eğitimciye Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefetten, 37 öğrenciye ise Cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 

            13 Şubat 2015 tarihinde, Eğitim-Sen Trabzon Şubesi öncülüğünde yapılan, KESK ve diğer demokratik muhalefet örgütlerinin destek verdiği “Bilimsel ve laik eğitim” etkinliği, Atapark’ta toplanıp, basın açıklamasının yapılacağı Meydan Parkına kadar yürüyüp, okunan basın açıklaması ile tamamlandı.

            Yaklaşık 500 kişilik bir grup, hiçbir taşkınlık yapmadan ve hiçbir sürtüşmeye yol açmadan, demokrasiyi, özgürlükleri, bilimsel ve laik eğitimi savunan ve AKP Hükümetini eleştiren sloganlar eşliğinde Atapark’tan yürüyerek Meydan Parkına geldi. Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci tarafından okunan basın açıklamasından sonra, katılanlar, her hangi bir olay olmadan dağıldı.

              İkinci özetle şöyle konuştu:

             “Bu karanlık gidişata izin vermeyeceğiz… Bilimsel ve laik eğitim istiyoruz çünkü;  bu ülkenin ihtiyacı, araştıran, sorgulayan, toplum için üreten, özgürlükçü, yaratıcı, paylaşımcı, dayanışmacı, toplumsal sorumluluk sahibi nesillerdir.

Bilimsel ve laik eğitim istiyoruz çünkü;  bu ülkenin ihtiyacı, hukukun evrenselliğine inanan, insan haklarına saygılı, haksızlığa, adaletsizliğe boyun eğmeyen yurttaşlardır.

Bilimsel ve laik eğitim istiyoruz çünkü; eşitçe, özgürce, kardeşçe bir arada yaşamanın başka yolu yok.

Bilimsel ve laik eğitim istiyoruz çünkü din ve vicdan hürriyeti ancak bu şekilde sağlanabilir.”

                                                                ***

            Trabzon’da uzun zamandır bu tür demokratik etkinliklere karşı herhangi bir soruşturma açılmamıştı. Hükümetin makas değişimi Trabzon’a da yansımış olacak ki, demokratik hukuk devleti anlayışına aykırı olarak bu türden bir soruşturma başlatılabildi.

            14 Mart 2015 tarihinde Trabzon Barosu İnsan Hakları Komisyonu tarafından Trabzon’da yapılan toplantıda bir kez daha altı çizilerek belirtildi ki;

“Barışçıl gösterilere müdahale, Anayasanın 34 maddesinde yer alan ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ düzenlemesine aykırı olduğu gibi,  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 11. Maddesine de aykırıdır.

             Ayrıca, barışçıl eylemcilerin iç hukuka göre dava edilmeleri AİHS’nin 11.maddesine aykırıdır. Barışçıl bir gösteriye katılan eylemcinin ya da şiddet içeren bir gösteride şiddet kullandığına ilişkin yeterli ve somut kanıt bulunmayan eylemciler için dava açılması, demokratik toplumda gereksiz ve orantısız bir önlem olarak 11.maddeye aykırılık oluşturur.

Şiddete başvurmayan eylemci yargılama sonunda beraat etmiş olsa da hakkında dava açılmış olması hak ihlali sayılır”.  

            Biz de Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi mensupları olarak bu demokratik etkinliğe katıldık ve destek verdik. Demokratik olgunluk içinde geçen bu etkinliği düzenleyenleri ve katılanları kutluyoruz. Güvenlik güçlerinin bilgisi olduğu anlaşılan ve koruyucu önlem aldığı görülen etkinlik, demokratik özgürlükçü toplumların karakterine uygun olarak başlamış ve bitmiştir. Etkinliğe egemen olan demokratik olgunluk nedeniyle teşekkür edilmesi gerekirken soruşturma açılması, düşündürücü ve ürkütücü olmuştur.  

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.