• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 13 °C

MALİ MÜŞAVİRLER YENİLEME FONU AYIRABİLİR

Mustafa Güler

Bilindiği gibi Vergi Usul Kanunun 328.maddesinde Yenileme Fonu ile ilgili olarak aşağıdaki düzenleme mevcuttur.


         Şu kadarki, satılan iktisadi kıymetlerin yenilenmesi, işin mahiyetine göre zaruri bulunur veya bu hususta işletmeyi idare edenlerce karar verilmiş ve teşebbüse geçilmiş olursa bu takdirde, satıştan tahassül eden kar, yenileme giderlerini karşılamak üzere, pasifte geçici bir hesapta azami üç yıl süre ile tutulabilir. Her ne sebeple olursa olsun bu süre içinde kullanılmamış olan karlar üçüncü yılın vergi matrahına eklenir. Üç yıldan önce işin terki, devri veya işletmenin tasfiyesi halinde bu    

karlar o yılın matrahına eklenir.   

 

         Yukarıdaki esaslar dahilinde yeni değerlerin iktisabında kullanılan kar, yeni değerler üzerinden bu kanun hükümlerine göre ayrılacak amortismanlara mahsup edilir. Bu mahsup tamamlandıktan sonra itfa edilmemiş olarak kalan değerlerin amortismanına devam olunur…..”

                                                                                                                                

 

Söz konusu düzenleme gereğince şirketler satmış oldukları iktisadi kıymetleri yenileme gereğini duyuyorlarsa; bu uygulamadan yararlanarak satıştan doğan karı vergilendirmeyip yenileme fonuna alıyordu. Uygulamada bu düzenlemeden faydalanmak için bilanço esasına göre defter tutmak gerektiği, bilanço esasına göre defter tutmayanların ise bu uygulamadan yararlanma imkanı olmadığı ifade ediliyordu.

 

Özellikle Serbest Meslek Kazanç defteri tutan serbest meslek erbabının (YMM. SMMM. Avukat, Doktor gibi..)Yenileme Fonu uygulamasından yararlanamayacağı biliniyordu. Aşağıya alınan Gelir İdaresi Başkanlığı muktezasında ise bunun tam tersine Serbest Meslek Kazanç Defteri tutan Serbest Meslek Erbabının da bu uygulamadan yararlanmasının mümkün olduğu, yani serbest meslek kazanç defteri tutan bir mali müşavirin sattığı aracın yerine yenisini alması konusunda karar vermesi halinde yenileme fonu ayırabileceği ifade edilmiştir.

 

Gelir İdaresince bu konuda verilen 03.01.2012 tarihli Özelge aşağıdaki gibidir..

           “İlgide kayıtlı özelge talep formunuz incelenmiş olup ...... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ....... vergi numaralı mükellefi olduğunuz, serbest muhasebeci mali müşavirlik faaliyeti ile iştigal etmeniz nedeniyle serbest meslek kazanç defteri tuttuğunuzu ve defterinize kayıtlı olan aracınızı 2010 yılında sattığınızı belirterek satıştan doğan karı sabit kıymet yenileme fonunu kullanma imkanı olup olmayacağı hususunda Başkanlığımız görüşünün talep edildiği anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere Vergi Usul Kanununun 328 inci maddesinde, "Amortismana tabi iktisadi kıymetlerin satılması halinde alınan bedel ile bunların envanter defterinde kayıtlı değerleri arasındaki fark kar ve zarar hesabına geçirilir. İşletme hesabı esasında defter tutan mükelleflerle serbest meslek kazanç defteri tutan mükellefler bu

farkı defterlerinde hasılat veya gider kaydederler.

           Amortisman ayrılmış olanların değeri ayrılmış amortismanlar düşüldükten sonra kalan meblağdır.

          Devir ve trampa satış hükmündedir.

          Şu kadar ki, satılan iktisadi kıymetlerin yenilenmesi, işin mahiyetine göre zaruri bulunur veya bu hususta işletmeyi idare edenlerce karar verilmiş ve teşebbüse geçilmiş olursa bu takdirde, satıştan tahassül eden kar, yenileme giderlerini karşılamak üzere, pasifte geçici bir hesapta azami üç yıl süre ile tutulabilir. Her ne sebeple olursa olsun bu süre içinde kullanılmamış olan karlar üçüncü yılın vergi matrahına eklenir. Üç yıldan önce işin terki, devri veya işletmenin tasfiyesi halinde bu karlar o yılın matrahına eklenir.

          Yukarıdaki esaslar dahilinde yeni değerlerin iktisabında kullanılan kar, yeni değerler üzerinden bu kanun hükümlerine göre ayrılacak amortismanlara mahsup edilir. Bu mahsup tamamlandıktan sonra itfa edilmemiş olarak kalan değerlerin amortismanına devam olunur." hükmü bulunmaktadır.

           Bu hükmün uygulanması diğer faaliyet gruplarında olduğu gibi serbest meslek kazanç defteri tutan serbest meslek erbabı için de aynı olduğundan, envanterinize kayıtlı binek otomobilinizi satıp, yenisini almanız halinde, yukarıda yer alan madde hükmünden yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.

           Bilgi edinilmesini rica ederim.”

Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinde yer alan Özelgeler konu ile ilgili olarak Maliye Bakanlığın görüşünü yansıttığından söz konusu özelge doğrultusunda işlem yapmakta bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak Serbest Meslek Erbabının Yenileme Fonu uygulamasında usulen nasıl hareket etmesi gerektiği noktasında da Gelir İdaresinin açıklama yapmasında yarar vardır. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.