• BIST 78.844
 • Altın 125,685
 • Dolar 3,0763
 • Euro 3,3833
 • Trabzon 16 °C

MANDIRALI 'AKILLI' OLMALI

H.Kamil Ataman

            Muharrem Usta;Seçilirsem Lucescu’yu Trabzonspor’un başına teknik direktör getireceğim” diye bir seçim vaadinde bulunmuştu! Bu söyleminin seçimi kazanmasında çok büyük rol oynadığına inanıyorum. Lucescu ile ilk etapta görüşmediğini çok iyi bilenlerden birisiyim. Galatasaray eski başkanlarından Mehmet Cansun, Lucescu’nun ailece görüştüğü kişilerden birisidir. Bu işin olamayacağını ve asla böyle bir transfer görüşmesinin yapılmadığını bizzat bana söyledi… “Lucescu palavrasından” sonra başka hocalarında isimleri zikredildi ama hepsi birer düzmeceydi!
            Sonunda, Hami Mandıralı Trabzonspor teknik direktörlüğüne getirildi. Usta ve Çubukçu ikilisi olayı önceden bitirmişler gibi gözüküyor. Usta, Mandıralı ile yapılan imza töreninde; “Hami Hoca ile defalarca görüştük ve fikir alışverişinde bulunduk” diyerek kendisini ele vermiş oldu…
            Gelelim konumuza… Hami Mandıralı, Trabzonspor teknik direktörlüğünün altından kalkabilecek mi kalkamayacak mı? Mevcut kadro ile başarılı olma şansı var mı? Yönetimden önümüzdeki sezon için bütçe isteyebilecek mi ve kafasındaki isimleri transfer edebilecek mi? Bu kadro ile hiçbir başarının gelemeyeceğini başkan ve yönetimine rapor etti mi? Daha böyle bir sürü soru sorulabilir ama şimdilik bunları yeterli buluyorum…
            Hami Hoca, tekrar Trabzonspor’u yönetme şansını yakaladı. Bu herkese nasip olmaz. Bu sezon için yapabileceği çok bir şey yok ama yine de 3 büyüklerin canını yakmalı ve ben bu takıma “can suyu” vereceğim dedirtebilmeli. Anadolu takımlarını ciddiye bile almamalı, önüne geleni “çatır-çutur” çiğnemeli.
            Hami Mandıralı’nın yeni sezonda işi çok zor olacak. Bu yüzden şimdiden “vaat bonkörü” başkanı ile ileriye dönük iyi programlar yapmalı. Şayet, Hami Hoca yeni sezona bu kadro ile girmeyi kabul eder ve istediği transferleri yaptıramazsa kendi sonunu hazırlamış olur. Kendisinden önce Trabzonspor’un başarısına konsantre olmuşsa sorun yok. Takımın başındayım deyip “ohhh” çekip bu da bana yeter gibi bir düşüncenin içindeyse çok aldanmış ve yanlış yapmış olur…
            Başarısız olma şanslarının olmadığını yönetim de, teknik heyet de bilmeli…


1461 TRABZON ‘KANGREN OLMUŞ’ BİR YAPI!
        Konuya nereden gireceğini bilememek bir gazeteci için en büyük sıkıntıdır. Ve şu anda o sıkıntıyı yaşıyorum ve konuya nasıl gireceğimi bilemiyorum. Anlatmak istediğimi anlatamazsam, şimdiden siz okurlarımdan özür diliyorum…
        1461 Trabzon’un, Trabzonspor bünyesine katılmasının sebebi, “A TAKIMA” futbolcu yetiştirmesi ve hazırlaması idi. Burada oynayan futbolcular “A TAKIMA” yükselemediği takdirde Trabzonspor patenti ile başka kulüplere çok rahat transfer edilebilmeli.  1461 Yönetim Kurulu bu felsefe ile görev yapmalıdır.
        Trabzonspor’un pilot takımı asla yarışmacı olmamalıdır. Yarışmacı olan bir takımın futbolcu üretmesi ve Trabzonspor’a futbolcu kazandırması mümkün değildir. Futbolcu yetiştirmek hedefinde olan bir takım “başarısız” diye bir hocayı görevden almamalıdır. Futbolcu yetiştirmek için yola çıkan bir takım, küme düşme endişesine kapılıp “saçma-sapan” işlere imza atmamalıdır. 30 yaşında futbolcular bu takımda oynatılmamalı ve bünyesine katmamalıdır.
        1461 Trabzon’un en büyük sorunu ise Trabzonspor kongreleridir! Seçimi kazanmak için kullanılan bir yapıya oturtuldu. Herkes bu takım için “pazarlık” yapıyor. Trabzonspor Yönetim Kurulu’na giremeyen kişiler, 1461 Trabzon’a talip oluyor. Kimsenin Trabzonspor’u düşündüğü yok, hele hele futbolcu yetiştirmek gibi bir derdi hiç yok! Trabzonspor’un sırtına “pilot takım” yüzünden 85-95 milyon lira civarında bir meblağ yüklenmiş durumda! Para kazanması gereken bir yapının borçlanması dehşet bir durumdur! Kısacası, kulübe katılma sebebine hiç uygun değildir. Bu bir “kangren” olmuş durumdur!
        Tekrarlamak zorundayım… 1461 Trabzon hemen yarışmacı ve pazarlık yapılan bir takım hüviyetinden çıkartılmalıdır. Yarışmacı takım istiyorsanız; ilçe takımlarımız ne güne duruyor. Yukarıda bahsettiğim rakamlar ile tüm mücadeleci ve yarışmacı ilçe takımlarımız finanse edilebilir.
        Gelelim yönetici yapısına…  Birisinin ya da birilerini adamı olmak öncelik! Bu işi bilmek önemli değil, başarılı olmak ise asla değil. Trabzonspor’da seçilmiş yönetim kurulu gidene kadar 1461 Trabzon Yönetimini kimse görevden almaz, bu konu bile edilemez. Çünkü verilmiş sözler, dönülemez vaatler var!
        1461 Trabzon’u futboldan gelmiş eğil insanlar yönetmeli. Yaşı geçmiş değil,  uygun futbolcular bünyesine katılmalı. Hocaların görevden alınma korkuları olmamalı ve hak ettikleri için oraya getirilmeleri gerekli. Birileri için seçim güvencesi halinden derhal çıkartılmalı!
        1461 Trabzon kötü bir “pilot takım” hüviyetinden derhal çıkartılmazsa, gelecek tüm yöneticilere “iyi uçuşlar” dilemekten başka elimizden hiçbir şey gelmez!

Güncel...
LAİKLİK VE MÜSLÜMANLIK…
        Laiklik, esas olarak hiçbir “semavi” dinde yoktur.
        Bütün “semavi” dinler, öteki dünya ile birlikte bu dünyayı da düzenleyici kurallar içerir.    
        Bunların bir bölümü doğrudan doğruya kutsal kitaplardan çıkarılırken, bir bölümü de peygamberlerin yaptıklarından ve söylediklerinden doğar.
        Zamanla, din bilginlerinin, din başkanı olan devlet yöneticilerinin uygulama ve kararları da “din adına”, “Allah adına” fetvalar biçiminde, kamu yaşamını da, özel yaşamı da düzenlemeye devam eder.
        Papalık, bir teokratik devlet biçimidir. Şeriata dayalı devlet de bir teokratik devlettir.
        Her ikisinde de iktidar, Allah’ın iktidarı, ona karşı çıkanlar ise “şeytanın” aldattığı “sapıklar” sayılır. Bu durumda, iktidara “muhalefet” etmenin cezasının ne olduğu ya da ne olacağı bellidir:
        Dinsize, münkire (inkar eden), kafire, engizisyon ne ceza biçmişse, o:
        Yani işkence ve ölüm…

        Yüzyıllar içinde papalığın egemenliğinden kurtulmaya çalışan imparatorların, kralların ve prenslerin mücadelesinde dökülen kanlar, insanlık tarihinin en utanç verici sayfalarını oluşturur. Müslümanlıkta da, dört halifeden üçünün öldürülmesi ve özellikle Hz. Ali ile Muaviye arasındaki çatışmadan sonra ortaya çıkan “hizipleşmeler” ve dökülen kanlar, aslında bir siyasal kavganın, bir iktidar çekişmesinin, dine yansımasıdır.
        İşte bu ortam içinde 10.yüzyıldan itibaren Türklerin Müslümanlığı kabul etmesiyle İslam tarihinde yepyeni bir sayfa açılmıştır.
        Emevi ve Abbasi imparatorlukların aksine, Selçuklular’da devlet başkanı, aynı zamanda “halife” yani dini lider değildir.
        Devlet başkanının aynı zamanda dini lider olmayışı, din ve devlet işlerinin ayrımında, yani “laiklik” konusunda atılmış ilk adım, Türklerin İslam dinine getirdiği en önemli yenilik ve döneme göre ilk “çağdaş” değişikliktir.
        Gerek Selçuklular, gerekse pek çok devlet kurumunu geleneğini Selçuklular’dan devralan Osmanlılar, şeri hukukun yanında bir de “örfi hukuk” alanı yaratmışlardır.
        Örfi hukuk, şeri hukukun
yanında, çağın gereklerine uygun yönetim ilkelerini kapsar ve yine bu gün kullandığımız anlamda olmasa bile “LAİK ALANIN” temellerini oluşturur.


                UĞUR’A MEKTUPLAR…
        Son zamanlarda yakınlarımı ve yakınlarımın yakınlarını kaybetmekten çok büyük üzüntüler duydum. Abartısız her gün bir cenazeye katılıyorum, bazılarını da kaçırmak zorunda kalıyorum. 2016 yılına iyi bir başlangıç yapamadık. Azrail sanki Trabzon’da kamp kurmuş durumda! Yaşadıklarımız ve bildiklerimiz dışınca nice canlar bu dünyadan göçüp gittiler. Hepsine Allah’tan rahmet, geride kalanlarına ise sabırlar diliyorum.
        Geçen hafta Cuma günü Mustafa KOÇ’un ölümü ile güne başladım daha sonra eşimin ananesinin ölüm haberi ile adeta hüznün doruklarına çıktım. Eşime ananesinin öldüğünü nasıl söyleyeceğimi düşünmekten “çıldıracak” hale geldim. Eşimin arkadaşları olan Gül Kahraman ve Esen Ongan hanımefendileri aradım ve bir saat içerisinde bize geldiler. Ve eşime acı olayı söylediler.
        Annem de eşim de Trabzon’da gurbetteler. Annemden dolayı gurbette yaşamanın zorluklarına çok şahit oldum. Trabzon’u sevseler de, burada yaşasalar da neticede aileleri şehir dışında ikamet ediyorlar. Acılarını doya doya yaşayamıyorlar ve birileriyle yeterince paylaşamıyorlar. Kısacası “gurbetçilik” zor zanaat…
        15 gün içerisince Kimleri toprağa vermedik ki! Çok yakın arkadaşlarım olan Şadan Altuntaş’ın ve Cemal Emirzeoğlu’nun anneleri vefat etti. Cemal kardeşimin annesini çok tanımazdım ama Şadan’ın annesinin bende emeği çoktur. Mahalleden anamızdır…  Çok kahrımızı çekmiştir, gece yarıları bizleri sokak aralarından toplamıştır. Her iki anacığımızın da toprağı bol, mekanları cennet olsun…
        Gelelim dün geceye… Tam sıkıntısız bir gece atlatacaktım ki Trabzon’un sevilen tiplerinden birisi olan “KOMANDO Tuncay’ın” ölüm haberi ile yıkıldım. Çok şeker, çok iyi bir kardeşimizdi. Trabzonspor aşığı fanatikti. Ecel onu da çok genç yaşta aramızdan aldı. Tuncay’ı bu gün (Salı) toprağa verdik. O’nu asla unutmayacağız. Taraftar gurupları O’nun bir fotoğrafını herhangi bir maç öncesi stada asmalı.
        Tuncay’ım seni sonsuza uğurlarken gözyaşlarımda seni her zaman hissedeceğim…
        Güle güle YÜREĞİ SAĞLAM ADAM…

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
 • Cora farkı!
 • TS’li, GS’li, FB’li futbol adamları!
 • 1953 yılında Kireçhane Efkar Tepe!
 • Nobel’i Trabzonlunun torunu kazandı!
 • Sezeroğlu Başkan oldu!
 • Araplar gitti, oteller boşaldı!
 • Pay edilemeyen Akyazı ve TV’lerin savaşı!
 • Akyazı’da neler oluyor?
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.