• BIST 115.642
  • Altın 318,814
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Trabzon 7 °C

MARAŞ CADDESİ BEZDİRDİ!

İKNUR ÖKSÜZ

  Trabzon’un en işlek caddelerinden biri olan Maraş Caddesi’nin trafik düzenlemesiyle ilgili belirsizlik sürüyor. Trabzon Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Maraş Caddesi’ndeki trafik sıkışıklığını çözmek için EDS, ceza uygulaması gibi birçok yol ve yöntem denedi. EDS olmazsa B ve C planları olduğunu söyledi ancak görev yaptığı dönem boyunca bu soruna neşter vuramadı. Hatta görevi bırakmadan önce kendisi bu konunun içinde yara olduğunu söylemişti.
  Yeni Başkan Murat Zorluoğlu ise göreve başlar başlamaz bu konuya el atacağını kentin tüm paydaşlarıyla Maraş Caddesi’ndeki durumu ele alacağını kaydetti. Ancak geçen sürede bir arpa boyu yol alınamadı. Maraş Caddesi’ndeki trafik sıkışıklığı ve yoğunluk aynen devam ediyor. Son olarak Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesinde Maraş Caddesi’yle ilgili nihai kararın verileceği bir toplantı yapılacağını belediye meclis toplantısında duyurdu. Yazılı basın ve internet siteleri bu açıklamalara geniş yer verdi ancak toplantı yapıldı bitti, ne yazık ki toplantıda Maraş Caddesi’nin lafının bile geçmediğini öğrendik. Dolmuşlardaki yeni düzenleme ele alınırken Maraş Caddesi özelinde ne yapılacağına dair hiçbir açıklamaya yer verilmedi. Trabzon Şoförler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta ise Maraş Caddesi’nin hususi araçlardan arındırılması gerektiği yönünde bir görüş ortaya koydu. Bu öneriye Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu’nun nasıl baktığı bilinmiyor.
 
Maraş Caddesi düzenlemesi kamuoyunu yeterince meşgul etti. Artık Zorluoğlu’nun bu konu çerçevesinde hayata geçireceği çözümü bir an önce ortaya koyması ve acilen uygulaması gerekiyor. Eski Başkan Gümrükçüoğlu dönemi de dikkate alındığında çok vakit kaybedildiği görülecektir. Trabzon’un en işlek caddesinin bu keşmekeş içerisinde bulunması kente yakışmıyor. Tek şeride indirilecekse indirilsin, yaya yolu genişletilecekse genişletilsin ne yapılacaksa yapılsın ama bir an önce yapılsın. Bu sorunu çözmek için yeterince zaman kaybedildi. Artık kentin tahammülü kalmadı. Bu noktadan sonra Zorluoğlu acilen çözüm için adım atmalı ve kararlı adımlarla sonuca yürümelidir.
  Trabzon Eski Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu Uzunsokak’ın trafiğe kapatılması uygulamasını fazla zaman kaybetmeksizin radikal tutum ve kararlılıkla hayata geçirmiş ve o zaman büyük takdir toplamıştı. Şimdi sadece yayaların kullandığı Uzunsokak şehrin vitrin yerlerinden biri oldu. Uzunsokak’ın bu güzel görüntüsünün mutlaka Maraş Caddesi ile birlikte değerlendirilmesi gerekiyor. Şehrin iki ana caddesinin kent vizyonuna yakışır bir görünümde olması her açıdan şehre büyük katkılar sağlayacaktır.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.