• BIST 96.455
 • Altın 223,083
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Trabzon 19 °C

MARDİNDE HORON SESLERİ..

MARDİNDE HORON SESLERİ..
Canan KALAYCI gitti, gördü, yazdı….

İşte o yazı;

“Yola çıktık Mardin’e Düştük kardeşlik derdine”
BİRİZ, BERABERİZ, KARDEŞİZ!
Önyargılarım ve tedirginliklerimle başladı aslında Mardin Yolculuğu.. Can arkadaşım Ahmet Külekçi, her seferinde heyecanla anlatıyordu doğudaki kardeşlerimizin Trabzon sevdasını. Birkaç kez erteledim. Sonra ne olduysa “Ben bu kardeşlik köprüsünde en azından bir taş olmalıyım” dedim, kendi kendime. Benim de bu çorbada bir tuzum olmalıydı, hem de yemeğe en tat katanından. Mardin’den çocuklar geldi Trabzon’a önce onlarla birlikte olduk. Gemi turunda kara kaşlı , kara gözlü Mardinli Rojhat ile birlikte denize bakarken, “Beğendin mi” dedim. “Çok böyük dedi, benim düşündüğümden de böyük, hayallerimden bile böyük” Büyük hayaller kuruyor musun Rojhat dedim Eh işte buraya gelmek te hayaldi benim için ama bak buradayım dedi büyük adam edasıyla.. Korkuyor musun dedim  “Şimdilik korkuyorum ama bir gün yüzme öğreneceğim ve o zaman korkmayacağım” dedi. İşte vatan hainleri de o küçücük yürek gibi vatanseverliği, kardeşliği, dostluğu, barışı öğrenselerdi  bu kadar sıkıntı yaşamayacak, fidan gibi evlatlarımızı toprağa vermeyecektik. Yemekte eğildi kulağıma, (Balık ikram ettik, daha önce balık yemeyen küçük yüreklere ) “Çatalla mı yiycem, elimle mi dedi. Tabii ki elinle yemelisin o zaman daha da bir lezzetli olur dedim. Gülüştük, dünyalar bizim oldu.
İşte o zaman başladı onların yaşadığı mekanlara, merak ve ilgim. Ah nasıl güzel, nasıl misafirperverler. Daha Mardin’e ulaşmadan sabredememiş yolumuza gelmişler. Bir ellerinde Türk Bayrakları, Bir ellerinde Trabzonspor. Biriz, kardeşiz diye bağıra bağıra. Ne kadar duygulandım.  Teröre karşı safı belli olanlar tek yürek olmuşlardı. Huzura, güvene, kardeşliğe ant içtik, yemin ettik.
Ahmet Külekçi. Projenin mimarı dostum. Bir Mardinli kadar Mardin’i tanıyor, seviyor. Kardeşlik köprüsü onun sayesinde en güzel noktaya ulaştı. Kendi eşini ve evlatlarını bırakarak binlerce kilometre uzaklara gidiyor ve başka bir şehirde can biliniyor, seviliyor, Trabzon’un selamını, kardeşliğini, güzelliğini, özlemini ve kokusunu getiriyor. Bu yolculuk bana şunu da öğretti.  Anladım ki sen bu yola baş koydun. Ucunda ölüm dahi olsa seni bu yoldan döndüremez hiçbir şey, hiç kimse. Kardeşlik herkes için farklı anlam taşısa da senin için bambaşka. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Süryani hepimiz kardeş. Ülkenin doğusuyla batısını, kuzeyi ile güneyini kardeşlikte birleştiren can arkadaşım.. Bir şehidin hayalini projeye dönüştürmek ve bunu tüm dünyaya duyurmak.  Başardın kardeşim, başardın. Ortahisar Belediye Başkanımıza bu projeden söz edince, gönlünü ortaya koydu başkanımız Ahmet Metin Genç. Hamsi Festivali ile taçlandıralım bu projeyi, tanışalım, kaynaşalım dedi. Personeli ile tüm basın mensuplarının da içinde bulunduğu bir ekiple Mardin’e gittik.  Sabahki programda engelleri birlikte aşmak için engelli kardeşlerimize bir tır dolusu tekerlekli sandalye ve malzemeler hediye ettik.  Nasıl sevgiyle..   Sevgi bağları kurulurken en büyük düğümü İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu attı. Av. Ahmet Metin genç onu daha da sağlamlaştırdı. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen her kim varsa bu kardeşlik köprüsü projesi onları da yok edecektir.
Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı Hamsi Şöleninde sahneden görünen  tablo muhteşemdi. Bu kadar kalabalık, bu kadar ilgi beni o kadar duygulandırdı ki.. Kars, Siirt, Bingöl, Diyarbakır, Muş ve diğer çevre illerden de katılım oldu. Türk bayrağının gölgesinde binlerce insan el ele gönül gönüle horon oynadı, halay çekti. Kocaman olsaydı kollarım herkesi kucaklayabilseydim, alnından öpseydim..
Biriz dedim, kardeşiz biz size elimizi uzatıyoruz, hamsi sofraları kurarak bir dilim ekmeğimizi sizinle paylaşmaya geldik dedim. Yer yerinden oynadı Mardin’de.
Fotoğraf sanatçısı Metin Öztürk’ün Trabzon fotoğraflarından oluşan sergisi öylesine ilgi gördü ki, şenlik alanına girenler uzun süre Trabzon kültürü ve sanatına, doğasına, mimarisine, insanına hayranlığını gizleyemedi.

1-(4).jpg

Hacı Nail Altunay. Ortahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürü.. Projeler onun adıyla yan yana yazılmalı bence. Bu konularda ekibini öyle doğru kurar ki bir eksiğiniz olmaz. Vatanseverliği, bayrak aşkı tartışılmaz. İş bitiricidir, hiçbir programında eksik olmaz, günler öncesinden düşünür çünkü nerde eksik olabileceğini. Kusursuzluğu sever. Gönlünü koyduğu bir işte hiç başarısız olduğunu görmedim.  İyi ki varsınız. Yürekten tebrik ediyorum sizi ve içinde ben olan ekibinizi..
Horon bilmeyenlerin horon oynamalarını, halay çekmeyi yeni öğrenenlerin halay çekmelerini bir görseniz. Bizim için sıra gecesi hazırladılar. Öyle bir çiğ köfte yoğurdum. Tadına doyulmadı. Orda öğrendim çiğ köftenin de aslında insanın hamurunda olan sevgiyle yoğrulduğunu. Onun  için bu kadar güzel oluyor. Mardin türküleri öylesine sıcak ama Mardinlilerin kolbastıdaki performansları ayrı güzeldi. Bir tarafta Mardin Reyhani oynanırken, diğer tarafta kolbastı oynandı. Sinan Yılmaz sahne aldığında yer yerinden oynadı deyim yerindeyse. Bütün türkülerine eşlik ettiler. O da benim kadar heyecanlıydı ve sahneden gördüğü o muhteşem kalabalık duygulandırmıştı onu. Sahneden kendini aşağıya atıyor gençler onu kucaklıyor yine en güzel türkülerini okuyordu. Dünya görsün bu güzelliği dedi vatan hainleri görsün, dünya görsün!
Ama bu birliktelikte şüphesiz bize inanılmaz misafirperverlik yapan Mardin Trabzonsporlular Derneğinin Başkanı İbrahim Aydın’ın dostluğuna, kardeşliğine binlerce teşekkürler. Şimdilik 3500 Trabzonspor taraftarı ile hedef onbinler. Trabzonspor maçının oynandığı saatlerde gol olunca Mardin sokaklarındaki “Goooool” seslerini kulaklarımdan hiç bir şey silemez. Ortahisar Çağlayan Muhtarı Ömer Ergenç tüm Mardinlilerle kutladı Trabzonspor’un gollerini.. Mardin sokakları onun sesiyle daha bir renklendi.
Hamsi şölenimize iştirak eden Bakan yardımcımıza, Mardin Valisi Mustafa YAMAN’a, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet ODABAŞ’a , Derik Kaymakamı Hakan KAFKAS’a,  Trabzon Milletvekili Salih CORA’ya,  Mardin Milletvekili  Orhan MİROĞLU’na, Heyecanına ve dostluğuna hayran kaldığım Kızıltepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü  Aydın MAVİDEMİR’e, Mardin Kızıltepe Avrupa Türk İş Adamları Derneği ATİK Mardin İl Başkanı Mardin Kızıltepe Hububat Ticaret Derneği Başkanı Mehmet Şerif ÖTER’e ince düşüncesinden ve misafirperverliğinden, Mardin Trabzonsporlular Derneği Başkan Yardımcısı İdris DEMİR’e samimiyetinden,  her talebimize koşan genç Mardinli Ahmet DOĞAN kardeşime de sonsuz teşekkürler.
Tarihler 10 Kasım 2016’yı gösterdiğinde Türkiye’nin kalbinde derin bir yara açılmıştı. Sürmeneli hemşehrimiz Kaymakam Muhammet Fatih SAFİTÜRK,  PKK terör örgütü tarafından makamında en yakınındaki personeli tarafından alçakça ve haince şehit edilmişti. Mardin’in Derik ilçesi o nedenledir ki kalbimde hep derin acılar taşır. Kaymakamlıktan içeri adım atmadan döktüğüm her gözyaşında boğulsun PKK ve yandaşları.. Nasıl da izleri kalmış acının, hüznün, yaşanmamışlıkların, devlet , vatan aşkının. Aslanlar gibi bir yiğit Albayraklarla uğurlanmış. Derik halkı da özlüyor onu, unutmuyor hainliği..
 Hakan KAFKAS. Derik Kaymakamı. Çok genç, kartal bakışlı, gözlerinin içi gülen, cengaver bir yiğit gelmiş bayrağı devralmış. Hiçbir şey korkutmuyor onu. Ölüm dahi. Biz vatan aşkıyla doğduk, onun yolunda ölmek bize şereftir diyor. Ama Derik’te gezerken onu bir o kadar daha güçlü gördüm. Etrafında bizleri görünce çok güçlü hissetti kendini bence. Sarıp sarmaladık onu, kucakladık. Derikliler de bunu fark etti. Trabzon vatanseverlerin etrafında kaledir. İlçe esnafı ve vatandaşlarla sohbet ettik, alışveriş yaptık.. Onlara “Yola çıktık Mardin’e, Düştük kardeşlik derdine” dedik. Bizim tek derdimiz, kardeşlik, ülkenin birlik beraberliği, el ele gönül gönüle ülke sorunlarını birlikte aşmak. PKK ya ve yandaşlarına kale olmak, karşı durmak..  Neden daha önce gelmedim diye kızdım kendime.. O gelenleri görüyordur, hissediyordur ben daha önce neden gelmedim diye hayıflandım, gözyaşlarımı silerek..
Medeniyetler kapısı Mardin. Tarım ticaretinin merkezi Kızıltepe.. Birçok uygarlığa , inanca hizmet etmiş, hem maddi  hem de manevi açıdan uygarlıklara beşiklik etmiş Mardin. Eski Mardin’den Mezopotamya ovasına öyle güzel bakıyor ki insanoğlu.. Tarih o kadar güzel korunmuş ki. Bu ülke asla bölünmeyecek. İçerdeki ve dışardaki tüm hainlere karşı her zaman tek yürek, tek bilek olacağız. Bu kardeşlik tüm dünyaya örnek olacak. Hamsi festivalinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız..

009-027.jpg

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Candan Kuzenler Bir Araya Geldi20 Eylül 2018 Perşembe 11:58
 • Ataman ve Öztürk ailelerinin en mutlu günü19 Eylül 2018 Çarşamba 11:30
 • Ömer ile Efsane Evlendi19 Eylül 2018 Çarşamba 11:26
 • BEKARLIĞA VEDA ETTİLER19 Eylül 2018 Çarşamba 11:22
 • KLEOPATRA PLAJI İLGİ GÖRÜYOR18 Eylül 2018 Salı 12:30
 • BU YOLLAR GEÇMİŞE DAYANIYOR18 Eylül 2018 Salı 12:24
 • Fatma Girik evinde kaza geçirdi!15 Eylül 2018 Cumartesi 16:30
 • ŞÜKRÜ GÖZDE’sini BULDU08 Eylül 2018 Cumartesi 10:53
 • Sanatçı İbrahim Can ELVEDA DEDİ05 Eylül 2018 Çarşamba 17:26
 • Diyar Pala Trabzon’da! İNGİ-LAZ05 Eylül 2018 Çarşamba 17:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.