• BIST 97.379
  • Altın 228,078
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • Trabzon 6 °C

METİN TEMEL PAŞA’NIN APOLETLERİ

Dr. Hasan AKYÜZ

    
     Türk Ordusu Milletin kendisidir, özüdür. Tarih boyunca yaşanmış kıvanç ve felaketlerin tanığı, hafızası ve çaresi olmuştur. Ordu-Millet terimini Dünyaya öğreten bir Milletin ordusunun mensubu olmak hele de komutanı olmak büyük bir şereftir. Fakat bu şerefli görevin manevi ağırlığına uygun hareket etmekte taşınması ve uyulması gereken bir sorumluluktur. 
     Siyaset kurumu ve ordu Devletin iyiliği için ateşle barutmuşçasına birbirinden uzak durmalı, kesinlikle bir araya gelip Devleti infilak ettirmemelidir. Çağdaş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de Ordu siyasi iradenin komutası ve denetimi altında olmalıdır. Fakat ordunun tüzel kişiliğinden kaynaklanan hassasiyetler nedeniyle özellikle yüksek rütbeli subayların siyasi taraf olduğu sonucunun çıkarılabileceği hareket ve tavırlardan uzak durmaları gerekir. Silahlı kuvvetlerin ve mensuplarının tabi olduğu ve savunması gereken tek irade Anayasa olmalıdır. Çizilen siyasi çerçeve dışına çıkılması, doğru olsun veya olmasın bir siyasi yöne yatkınlık mesajı verilmesi   disiplini bozar hizip doğmasına yol açar ki sonucunun neye mal olduğu Balkan savaşının faturasında yazılıdır. Bu günlerde tam da bu noktada tartışmanın odağında olan Metin Temel Paşa çok değerli saygın kahraman bir Türk Paşasıdır. Keşke Metin Paşa icabet etiği davette omzundaki yıldızların getirdiği sorumlulukla siyasi anlam çıkarılabilecek hiçbir ima ve ifadede bulunmasaydı.
     Gönül isterdi ki Metin Temel Paşanın ve apoletlerinin savunuculuğuna soyunan  Türk ordusu aşığı zevat Kardak Kahramanı Albay Ali Türkşen kumpasla hain, darbeci ilan edilerek hapse atıldığında zil çalıp oynamak yerine  objektif ve saygın bir duruşla Subayımıza sahip çıksaydı. Bu apolet hassasiyeti yüksek zevat, hayatı özel kuvvetlerde geçmiş Engin Alan Paşa kumpas davalarıyla hapse atıldığında yapılan haksızlığa karşı ayağa kalksaydı da endamlarını görseydik. Türk Ordusunun apoletinde en çok yıldız olan Genel Kurmay Başkanı çete reisliği suçlamasıyla parmaklıkların arkasına konulduğunda “Türkiye bağırsaklarını temizliyor” diyen zihniyete karşı sesini yükselttiklerini duysaydık da yiğitliklerine şahit olsaydık. Şimdilerde apolet sevgisi tavan yapan zevat vatansever subaylar hakaretlere maruz bırakılarak ordudan atılıp, intihara sürüklenip, hapislere tıkılarak hayatları kumpas mahkemelerinde söndürülürken ve yerlerine Fetö’cü vatan hainleri doldurulduğunda gazete köşelerinde bir paragraf yazıyla karşı dursaydılar da helal olsun deseydik.   İşte o zaman samimiyetinize inanabilirdim, somun pehlivanları sizi…
***
      Gelelim apolet söküm ekibine; Temel Paşa o apoletleri tatil köylerinde ordu evlerinde ense yaparak değil Vatan için dağlarda çarpışarak kazandı. O omuzundaki yıldızlarda Mete Hanın üç başlı tuğu, Alparslan’ın yayı, Mustafa Kemal Atatürk’ün kılıcının izleri vardır. Elbette bu taşınması ve layık olunması zor bir mirastır. Bu mirası taşıyan kişi daha önceki satırlarımda belirttiğim gibi azami dikkat göstermek zorundadır. Fakat uzanıp o apoletleri sökmek protesto için uçan balon patlatmaya benzemez. Sizler geçmişte Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı koltuğunda oturan Rahmetli Necmettin Erbakan’a topluluk içinde sayıp söven hatta (özür dileyerek yazıyorum) pezevenk diyen Osman Özbek gibi bir 28 Şubat Paşasının da apoletlerini sökmeyi düşünseydiniz, ordunun siyasete karışması yasak ve kanun dışıdır ilkesi çerçevesinde 28 Şubat olayında askeri vesayet hareketine karşı zamanın içişleri bakanı Sayın Meral Akşener gibi doğru ve dik durabilseydiniz o zaman samimiyetinize, objektifliğinize ve cesaretinize inanabilirdim.
     Lütfen hiçbir siyasi kurum ve parti mensubu askerimizi, ordumuzu siyasi malzeme yapmaya kalkmasın. Sonuçlar o kadar ağır olur ki altından kimse kalkamaz. 
     Siyaset üstü olan konularda aydın sorumluluğuyla hassas ve samimi düşünüp tutarlı ve objektif hareket etmek gerekir. Görüşlerinizde ve hareketlerinizde samimi, objektif ve tutarlıysanız tek başınıza kalsanız da saygınlığınızı ve gücünüzü korursunuz. Tutarlı değilseniz saman alevi kadar gücünüz ve etkiniz olur.
    “Bir şeye samimiyetle inanan insan, yalnız menfaatlerinin kılavuzluğu ile ilerleyen doksandokuz kişiye bedeldir.” (John Stuart Mili)

  

      

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.