• BIST 99.292
 • Altın 238,592
 • Dolar 6,1768
 • Euro 7,2717
 • Trabzon 17 °C

MEZUNİYET

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Hafta sonunda bizim üniversitenin çeşitli fakülteleri ve bu fakültelere bağlı bölümlerinde mezuniyet törenleri yapıldı. Öğrenci velileri ve öğrencilerin büyük bir heyecanla ve mutlulukla katıldığı bu törenlerde, Makina Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olarak ben de bizim bölümün mezuniyet törenine icabet ederek, mezunlarımızın coşkusuna ortak oldum.

12 Eylül 1980’i de içerisine alan bir dönemde geçmiş olan üniversite yıllarımdan kalan bir mezuniyet anım maalesef yok. O dönemlerde üniversite öğrenciliği yapmış olanların da çok iyi bildiği gibi, üniversite yaşamı oldukça gergin ve gerilimli, tam bir kargaşa ortamında geçerdi. Hedef bir an önce sağ salimen okulu bitirmek olduğundan kimsenin mezuniyet törenlerini falan düşünecek hali kalmazdı. Nitekim üniversiteyi bitirdikten sonra öğrenci işlerinden basit bir çıkış belgesini elime alıp, hayata atılmıştım. Biliyorum ki o dönemde öğrencilik yapmış olan her siyasi görüşten insanlar, bu günkü mezuniyet törenlerini imrenerek izlemekte ve bu sevince ortak olarak geçmişte yaşayamadıkları duyguyu biraz olsun bugün yaşamaya çalışmaktadırlar.

Makina Mühendisliği Bölümünün binası ülkenin dört bir yanından gelen öğrenci aileleri ile dolmuştu. Mezuniyet töreninde protokol konuşmaları ve bölüm birincilerinin konuşmalarından sonra sembolik diploma töreni yapıldı. Genç mühendisleri içten duygularla kutladık, onlar da bütün hocalarına her zamanki gibi saygıyla karşılık verdiler. Burada bizim bölüm adına şunu vurgulamadan geçemeyeceğim; öğretim üyeliği yaşantım boyunca öğrencilerimizin hepsinden ziyadesiyle saygı gördüm. Bugüne kadar hiçbir bir öğrencimden en ufak bir olumsuz davranış dahi görmüş değilim. Diyebilirim ki, üniversitede beni mutlu eden tek özellik de bu olmuştur. Bu vesile ile öğrencilerimize bu seviyeli davranış özelliğini kazandırmış olan bütün öğrenci ailelerini de tebrik ediyorum. Öğrenciler ile bolca resim çektirip, öğrenim hayatları boyunca çekilen sıkıntıların bir nebze olsun unutulmasına vesile olduk. Bu satırlar aracılığı ile üniversitemizden mezun olan bütün öğrencilerimize bir kez daha tebriklerimi iletiyor, kendilerine sağlıklı ve huzurlu bir çalışma hayatı diliyorum.

***

Hepimizin de bildiği gibi insan yaşamında üniversite öğreniminin önemi çok büyüktür. Yaşama bakış açısı ve yaşamı algılama şekli bir ölçüde üniversite yıllarında belirginleşmektedir. Hiç kuşkusuz ki, sosyoekonomik koşullar ve diğer etkenler insan yaşamının şekillenmesinde etkilidir. Ancak üniversite ortamında yaşanan arkadaşlık ilişkileri ve hocalardan alınan feyzin yerini hiçbir şey dolduramaz. İşte tam da bu nedenle hep ifade etmiş olduğum gibi bilim adamlığı titiz bir iştir. Karşınızda sizden etkilenecek olan genç insanlara örnek olmak gibi ciddi bir sorumluluk taşımanızı gerektirir. Ben; beni etkilemiş olan üniversite hocalarımın (hepsinin değil) mimiklerini, yürümelerini ve diğer bütün davranış şekillerini hala bütün detayları ile hatırlıyorum. Zira bu bilinç, istemeden de olsa zihnimize yerleşen doğal bir kazanım olarak, bizlere yaşam boyunca bir şekilde eşlik etmeye devam etmektedir. Biliyorum ve ümit ediyorum ki; öğrencilerimiz de bizleri bir şekilde örnek almaya devam edeceklerdir.

Üniversiteden mezun olmak ve bir diploma almak,  öğrenmenin sonu değil sadece ilk aşamasıdır. Günümüzde bilgi yenilenmesi süresinin birkaç yıla inmiş olduğu gerçeğini hiçbir zaman hatırdan çıkarmamak gerekmektedir. Dolayısıyla bilgiyi sürekli tazelemek, yenilikleri izlemek ve en önemlisi üniversite ile olan bağlantıyı hiç kesmemek önemlidir. Ayrıca şunu vurgulamakta yarar vardır; üniversiteden belirli bir meslek grubu altında mezun olmak, o meslek ile ilgili her şeyi öğrenmiş olmak anlamına gelmez. Günümüzde yaşamın her alanında ortaya çıkan çeşitlilik nedeniyle, her şeyin detaylı olarak üniversite öğretim programlarında yer alması mümkün değildir. Bu anlamda mezun olan gençlerimizin kendilerini yakın hissettikleri alanlarda bir an önce uzmanlaşmaya yönelmelerini şiddetle öneririm. Zira bizler kendilerine sadece mesleğin temel ilkelerini ve genel özelliklerini verebilecek kadar ders zamanıyla sınırlıyız. Uzmanlık için yüksek lisans ve doktora gibi lisansüstü kapısı her mezunumuza sonuna kadar açıktır. Ancak günümüzün koşullarında lisansüstü öğrenim görmenin maddi zorluklarını da hatırlatmakta yarar var.

***

Mezuniyet yaşayan gençlerimizin iş yaşamlarına başlarken dikkat etmeleri gereken en temel noktaların başında, kendilerini iyi ifade edebilme becerisinin geldiğini hatırlatmakta yarar görüyorum. Bu konu üzerinde yeri geldiğinde derslerde bilgilendirme yaptığımı ve ısrarla öğrencilerin sosyal içerikli kitaplar okumaları gerektiği üzerinde durduğumu öğrencilerim iyi bilirler. Zira işini düşünen her işveren, ekibine alacağı her elemanda kavram birikiminin yüksekliğini, sözcük dağarcığının genişliğini mutlaka arar. Dünyada olup biteni yakından izleyen, çağdaş, analitik düşünebilen, çevreye duyarlı, etik değerlere sahip bir üniversite mezununun şansı her yerde çok daha yüksektir.

Kısacası mezuniyet; hayatımızda açılan yeni bir kapıdır. O kapıdan geçen bütün mezunlarımıza en kalbi duygularımla başarı ve sağlık dolu bir gelecek diliyorum.         

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.