• BIST 95.057
 • Altın 192,942
 • Dolar 4,7313
 • Euro 5,4902
 • Trabzon 26 °C

MHP'DE GENEL BAŞKANLIK SÜRECİ

MHP'DE GENEL BAŞKANLIK SÜRECİ
Kemal Üçüncü yazdı..

Türkiye’nin ve Türk kültür havzasının yeni bin yılda etik/adâlet temelli, insan odaklı, şahsiyetçi yeni bir üretim ve paylaşım kültürünü üretmesi gerekir. "Bireyi /şahsiyeti", cemiyeti, hukuk devletini ortaya koymadan yeni bir sıçrama yapmak imkansızdır. Lider ve çevresinin gülünç bir biçimde kutsandığı, lâik cemaatlerde de tıpkı dini cemaatlerdeki gibi şahsiyet gelişmez. Bu yapıdan itaatkâr muti uyruklar çıkar. Bunlar ancak cemiyet yaşamında dolgu malzemesi olurlar. Kültürleri ileriye taşıyanlar "uyruklar içinde uygunsuz birileri"dir.

Çevre, Ekoloji, Kadın, Yeni Siyaset

Çevre, ekoloji, kadın, dezavantajlı toplum kesimleri, yeni bir üretim ve paylaşım kültürü bu yeni perspektifin önemli ayaklarını oluşturmalıdır. Kadın denildiğinde abla, bacı, hanım dışında cinsiyetinden önce "insan özne" olarak kadını görebilmek gerekir. Vatanı severken, mesela  HES'leri sevip sevmediğinizi kapitalizmin hoyrat  doğa ve ekolojik tahribat sürecinde neden ve nerede durmanızı bilmeniz gerekir. "Uzaktan sevmek olmaz "gel yakına yakına" der türkülerimiz zira.

Bu anlamda bilgi alanı ile bilim alanı yani inanç alanı ile bilimsel alanın işleyişi birbiri sınırlarına tecavüz etmeyeceği bir yeni açıklamaya ihtiyaç vardır. Bu problemi aşmak için önerimiz “bilimsel bilgi alanının sorularının "neden ve nasılla” sınırlı kalması “niçin"e “yönelmemesi “metafizik dinsel alanın” niçin sorusuna odaklanması  şeklindedir. Bilim “niçin" sorusunu hiçbir zaman cevaplayamadı, cevaplayamaz, imkânı ve kullandığı araçlar uygun değildir. Keza din ve metafizik neden ve nasıl sorularını yani akli ve mantıki ilkelerin geçerli olduğu bir sahayı açıklamak için tasarlanmamıştır.  Onun amacı daha genel ve üst üniversal, moral kurucu ilkelerle alakalıdır. Sürekli yanlışlanan ve yenilenen bilimsel alanla rekabete girmesi ona her anlamda zarar verir, kutsalı tarihselleştirerek, indirgeyerek sıradanlaştırır, geçersiz hale getirir.

Göreceğiniz manzara duracağınız nokta ile alakalıdır.

" Nazar manzarayı yaratır. Manzara size verilmez, sizin nazarınız onu yaratır. Bu nazarda duracağınız nokta [nokta-i nazar] çok önemlidir. Bizim noktamız kayık. Biz İngilizlerin, Fransızların, Rusların durduğu noktadan bakıyoruz. Noktamızı değiştirdiğimiz an nazar farklılaşacaktır. Manzara da ona göre yeni bir şekil alacaktır.

 

Yeni Bir Perspektif

"Birleştirici, entegre edici lakin türdeşleştirici, tek bir kültürde eritme anlayışı yerine yurttaş esasına dayalı çoğulculuğu yadsımayan modernleşme ve cemaatten cemiyete dönüşüm süreçlerinde entegrasyonu esas alan bir milli anlayış ancak yeni bir paradigma olarak sunulabilir" bu sistemde herkes kendisi olarak var olabilir hukuk devleti ve insan hakları hukukunun esası budur devlet bu tabloyu sunduktan sonra devlet  egemenlik ve asayişi sağlamak için cebir kullanma hakkı doğar". Adalet sunduğunuz bir tabloda bütün itirazlar ve süngüler düşer.

Mevcut tabloda siyasal olarak bu misyonu siyasi olarak ortaya koyma iddiasındaki MHP mevcut yönetsel kadroları ile "muhalif ve muvafıkları" ile ne yazık ki bu perspektifin çok uzağındadır. Gerek genel merkez yönetimi gerekse muhalif genel başkan adayları kamuoyunun beklediği "sesi" perspektifi ve vizyonu ortaya koymaktan çok uzaktır.Bildik geleneksel "kamacı sözler" sloganlarla yol alınmaya çalışılıyor.

"Bal bal diyerek ağız tatlanmaz" atasözünü hatırlatmak isteriz.

Çok zor değil,  bu meselenin önemini fark etmek gerekir. Koray Aydın  Bey hemşehrimiz, Meral Hanım, Sinan Bey, Servet Bey bütün adaylar bir ve bütün olarak ilkeler üzerinde bir mutabakatı beyan etmeleri gerekir. Karşılaştığımız devasa sorunları ancak bu birlik ve bütünlük vizyonu içinde çözümleyebiliriz.

Hele bir kongre olsun kazanalım sonrası Allah kerim "etrafımız adam dolar" orada "pilan , piroceyi de " kotarırız anlayışı sefil ve zavallıdır, itibar edilemez.

Yeni siyasal dilin ilkeleri şimdiden tezi yok ortaya konmalıdır. Koyamayanlar yolda engel değil , bu sesi vereceklere destek olmalı, onu arayıp bulmaya mesai sarf etmelidir.

Gerçek vatanperverlik budur.

***

Bütün taraflar bilim, kültür ve sanattan garip bir ürküntü ve eziklik duymaktadır.

"Hem de milli kültür severük!"

"yirim seni" diyesi geliyor insanın.

Bu başlıklara ancak kendi dar politik gündemlerine altlık olabileceği ölçüde  yakınlık duymaktadırlar. Aynı ölçüde kültür , sanat ve bilime mesafeliler.Ortalıkta  ikbal için takla atan,  "hiçbir milli  sözü ve ürünü olmayan taife haricinde" milli aydınlar da bu yapılara mesafeliyiz. "Niye siz arkadaşım diyoruz"? Bu sorunun altını hamasete ve geyiğe vurmadan dolduran milli camianın ve kamuoyunun desteğini alacaktır.

ORC araştırma şirketinin anketine göre seçmenin % 55'lik bloğu milli, manevi değerlerle mücehhez, müdafaa'a-i hukuku kapsayan, "geleneksel merkez sağın revizyona uğramış bir versiyonu bu"  yeni bir siyasete olumlu bakıyor.

Kültürel iktidarın önemi ve ne olduğu konusunda "severük, oh ne güzel olur!" gibi harcı âlem, kurnaz, gündemi savan  sözler dışında bir duyarlılık ne yazık ki gelişmemiştir.

Kültürün, bilimin, bilim adamlarının, sanatçıların, aydınların içinde olmadığı bir medeniyet tasavvuru, parti delegesi veya taşralı ritüellerle, hacı ağbe, hanım abla,  yakarışları ile ortaya konulamaz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Cora’ya destek21 Haziran 2018 Perşembe 11:45
 • Soylu: Kandil’e Türk Bayrağı dikilecektir20 Haziran 2018 Çarşamba 17:17
 • ÖRS “İYİ Parti Aynı zamanda Bir Kadın Hareketidir”20 Haziran 2018 Çarşamba 14:27
 • "AKP'nin 3Y ile işe başlayan hikayesi komedi filmi olur"20 Haziran 2018 Çarşamba 13:23
 • VAKFIKEBİR, AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI BAĞRINA BASTI19 Haziran 2018 Salı 12:28
 • Örs Sordu “Teleferik Nerede?”19 Haziran 2018 Salı 12:25
 • ÖRS: “Bunlar Vaat Eder, Yapmaz”18 Haziran 2018 Pazartesi 15:41
 • Dolar, tüm para birimlerine karşı değer kazandı18 Haziran 2018 Pazartesi 13:01
 • Kılıçdaroğlu, Baykal'ı ziyaret etti18 Haziran 2018 Pazartesi 12:23
 • SİYASETTE ALGI YÖNETİMİ VE OLGULAR18 Haziran 2018 Pazartesi 12:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.