• BIST 106.805
 • Altın 268,368
 • Dolar 5,6889
 • Euro 6,3007
 • Trabzon 13 °C

MİLLİ İRADE VE TEHDİT

Ö. Faruk Altuntaş

    Bataklığa batanlar için söylenen “Çırpındıkça batıyor, battıkça çırpınıyor” sözü, bugünlerde tam da AKP’nin hali pür melalini ifade ediyor. Her adım yeni bir kargaşaya açılıyor. Hileli olduğuna kimsenin itiraz edemediği “mühürsüz“ anayasa referandumundan sonra AKP’de artık dikişler tutmuyor.
    Demokratik değer ve teamüllerin yerini tehdit ve şantaj aldı. Milli irade denilince, “dosyalar”la desteklenen Reis buyrukları anlaşılıyor.
    Son buyruk, altı belediye başkanının istifasıyla, özellikle de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le ilgiliydi.
     “Başkanlar istifa etmemekte direnirse ne olacak” sorusu üzerine “Ben arkadaşlarımızın öyle bir yola tevessül etmelerini düşünemem. Çünkü neticesi ağır olur” diyen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yaptığı basın toplantısında, “Yetkili kurullarımız, bu konuyla ilgili kararını vermiştir… Biz sıradan bir parti değiliz. Bu bir sıradan hareket de değildir. Bu bir davadır. Dolayısıyla bu davanın içerisinde yer alan arkadaşlarımız bu sistemin nasıl çalıştığını aslında çok iyi bilirler. Çok iyi bildiklerine göre de onlar da bize kalmadan gereğini yaparlar. Bunu kendilerine zaten tebliğ ettik” dedi.
                                                         ***
    Her yönüyle sorunlu bu açıklamayı neresinden tutacağımızı biz de kestiremedik.
    Partiler aday gösterir, ancak belediye başkanlarını da, milletvekillerini de halk seçer. Partilerin adayları belirlerken kullandıkları ölçütlerin ne olması gerektiği, gerek Siyasi Partiler Yasası, gerek Seçim Yasası, gerekse parti tüzüklerinde belirtilmiştir. Bunların bir kısmı göreli olarak daha demokratik ve şeffaf, bir kısmı göreli olarak daha merkezci ve kapalı olabilir ve bu hususlar tartışılır, eleştirilir, desteklenir… vb.
    Ancak Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği farklı bir şey. Vatandaşın bilmediği, “Davanın içerisinde yer alanların nasıl çalıştığını çok iyi bildikleri bir sistem”e atıf yapılıyor. Bu sistem nasıl bir sistemdir? Yasalarda, parti tüzüklerinde yazmaz mı? Davanın içerisinde yer almayanlar, sıradan vatandaşlar bu sistemi bilmez, bilemezler mi? Sanki 15 yıldır iktidarda olan ve ülkeyi yöneten bir partiden değil de gizli bir örgütten söz ediliyor. Böyle bir şey olabilir mi?
                                                     ***
    Başkanlar, kendilerine tebliğ edilen (!) karara uymazlarsa ne olacak? “Neticesi ağır olur” ya da manşetlerde yer alan bu ifadenin yalanlanması ile söylendiği belirtilen “gereği neyse yapılır” ifadeleri ne anlama geliyor?
    Yüzbinlerin, milyonların oyunu alarak seçilmiş belediye başkanlarını istifaya zorlamak için tehdit yöntemine başvuruluyor.
Kulislere yansıyan haberlere göre, İçişleri Bakanı Soylu’ya “Dosyalar hazır mı” diye sorulduğu ve Soylu’nun da “Hazır efendim, talimat vermeniz durumunda 2 günde hallederiz” dediği söyleniyor.
İnanılır gibi değil. Şuyuu vukuundan beter bir durum.
Bu dosyalar dolu mudur boş mudur ve bu dosyalarda ne var?
FETÖ ve Bylock ilişkileri mi var? Yoksa “Ankara’nın parsel parsel satıldığı” bilgileri mi var?
Eğer bu dosyalar dolu ise, bunları hemen işleme koymamakla çok ağır bir suç işlenmiyor mu? Ve Cumhuriyet Başsavcıları sizler neredesiniz? Görmüyor, duymuyor, okumuyor musunuz?
Eğer bu dosyalar boş ise, tehdit ve şantaj olarak böyle şeyler fısıltı ve dedikodu olarak dahi nasıl ifade edilebilir?
“Battıkça çırpınmak ve çırpındıkça batmak” böyle bir şey olsa gerek ve Türkiye bu hallere nasıl geldi, nasıl getirildi?
Partili Cumhurbaşkanı, “Kabile devleti değiliz” diyor. Doğrudur, dünyanın en eski devletlerine ve devlet geleneğine sahip bir toplumuz; ancak uzunca süredir, dünün kabile devletlerinde dahi yaşanmayacak olaylarla yatıp kalkıyoruz. Sayenizde kabile devletine dönüşüyoruz.
Başta AKP’ye oy veren yurttaşlarımız olmak üzere herkese düşen görev, bu kör gidişe dur demektir. 2019’da yapılacak yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi, nereye açılacağını düşünmek bile istemediğimiz karanlık tünelden önceki son çıkıştır.


 

    

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.