• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Trabzon 24 °C

MİLLİ KİMLİĞİN ZAFERİ 30 AĞUSTOS

Kenan KURU

Balkanlardan sonra işgal edilen Anadolu kurtarılarak üzerinde yeni bir Türk devleti kuruldu. 30 Ağustos’ta askerin milletle bütünleşmesini yaşamak mümkün olmuştur. Tarih, insanların, içinde yaşadığı değerleri ve gösterdikleri çalışmaları anlatan sosyal bir gerçek olduğundan, 30 Ağustos’ un Türk milletine sağladığı gelişmeleri, geçen olayları, yer, zaman belirterek, sebep ve sonuç değerlendirmesini de incelemek, nakletmek önemlidir.

30 Ağustos Zafer Bayramı milletin azmi, birlik ve beraberlik ülküsüyle, askerin varlığını yanına alarak milletle bütünleşmesinin sonucu olmaktadır. TSK, bu gün içindeki görüntüsünün olmasına rağmen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın milletle kutlanılmasının çok çok çok önemli olduğunu bilmektedir.
Bir devletin devlet olabilmesi için, millet, vatan, siyasi erk ve demokratik kitle teşkilatlarının varlığına sahip olması gerekmektedir. Bağımsızlık esaslarının olmasının yanında güçlü bir ülkede ona güç veren askerin olmazsa olmazlığı çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş felsefesi ile “Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz” diyen Atatürk’ün, herkesi içine alacak genel çerçeveyi ortaya koymasının gerçekçiliği görülmektedir.
Şu hususa dikkatlerinizi çekmek istiyorum; Türk Milliyetçiliği söz konusu olunca, İslam dairesini daraltıyor gibi İslam’a aykırı göstermek için büyük gayretler gösteren gayri samimi anlayışların çabalarına, 30 Ağustos ders vermektedir. İnsanları mutlu etmek için ortaya atılan her düşünce sistemi amacını gerçekleştirememiştir. Bakın, Atatürk’ün büstlerine hakaret yapanları 30 Ağustos’la değerlendirmek mümkün değildir. Çok kötü niyetlerle ortada olan düşünceleri Türk milletinin perişan ettiğini görüyoruz.
Dün, kendi kimliğinin tesiri ile sevinç coşkularını itilaf devletleri birliklerinin önünde, onların askerlerine çiçek atarak sevgi gösterisi yapanlarla, Türk milletinin değerlerine karşı saldırı içinde olanların farklarının olmadığını hatırlatıyoruz.
Tarih bize göstermiştir ki; düşünce sisteminin amaçlarını gerçekleştirmemelerinin iki sebebi vardır. Birincisi, amacı gerçekleştirmek için uygun araçlar seçilememesi, ikincisi ise uygulamada amaç ile aracın yer değiştirmesidir.
Bugün, yükselmeye çalışan bir Türkiye’de yaşıyoruz.  Kısa sürede çok ve büyük işler başaran Türk milletinin haklı gururu 30 Ağustos’ları sonsuza dek kutlamak olmaktadır.
1.Dünya savaşından sonra Türk milletine dayatılan Sevr antlaşması, ancak, bir tek kişi kalıncaya kadar savaşma mücadelesi ile nasıl yok olmuşsa, Çanakkale’den Sarıkamış’a çetin şartlarda bütün yük Türk milletinin omuzlarına yüklenmişti. Ağustos ayında, girdiğimiz Anadolu topraklarının tapusunu, yine bir Ağustos ayında kayıt ettik. 30 Ağustos 1922’de kazandığımız büyük zafer, millet kimliğimizin varlığı olmuştur.
Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarına, Türk askerine, kadınıyla, erkeğiyle bütün milletimize minnettarız. Onlar olmasaydı biz olmazdık. Bütün cihana ilan ederiz ki; Türk Milleti ancak, Misak-i Milli ile yaşayabilir. 30 Ağustos, şanlı tarihimizin zafer sayfaları arasında yerini almıştır.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.