• BIST 92.967
 • Altın 194,964
 • Dolar 4,7402
 • Euro 5,4995
 • Trabzon 24 °C

Morbid Obezite ve Cerrahi tedavisi

Morbid Obezite ve Cerrahi tedavisi
Medicana International Ankara Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Prof.Dr. Gökhan Yağcı, Morbid Obezite ve currahi tedavisine ilişkin bilgiler verdi.

Kelime anlamı ile bakıldığında Obezite aşırı kilolu olmayı ifade etmektedir. Morbid terimi ise rahatsızlığa veya hastalığa yol açan bir durumu işaret eder. Günümüzde sıkça karşılaşmaya başladığımız Morbid Obezite kavramı ise vücuttaki aşırı yağ depolanmasının sebep olduğu yandaş hastalıklar dediğimiz, hayatı tehdit eden rahatsızlıklarla seyreden ciddi obeziteyi tanımlamaktadır.

YAŞAM STİLİ

Diyet ve egzersizi de içeren yaşam stilindeki değişiklikler, obezite ve fazla kiloların tedavisinde geleneksel olarak kullanılan yöntemler olmuştur. Ancak tüm dünyada aşikâr olarak ulaşılan noktada bu modalitelerin obezitenin geriye döndürülmesinde yeterli olamadıkları görülmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, Amerikan toplumunun neredeyse üçte ikisi aşırı kilolu veya obez olup, beslenme alışkanlıkları ve hayat standartlarımızın değişmesi ile obezite sorunu ülkemiz insanları için de giderek yükselen oranlarda bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır.

BOYUN KARESİ!

Klinik olarak obeziteyi tanımlamak için kilonun boyun karesine oranlanması (kg/m2) ile elde edilen vücut kitle indeksi kullanılır. Buna göre erişkinlerde vücut kütle indeksinin (VKİ) 25'in üzerinde olduğu kişiler aşırı kilolu, 30'un üzerinde olanlar obez olarak tanımlanır. Çocuklarda ise yaş ve cinse göre hazırlanan VKİ persentil eğrileri kullanılarak >85 persentil olan çocuklar aşırı kilolu, >90 persentil olanlar ise obez olarak sınıflandırılmaktadır.

ÖLÜM RİSKİ

Morbid Obezite birçoğu ölüm riskini arttıran çok sayıda sağlık sorunları ile yakın ilişki içerisindedir. Bunların başında sürekli yüksek seyreden kan basıncı değerleri veya hipertansiyon hastalığı gelmektedir. Hipertansiyon varlığı kalp, böbrek hastalığı, inme ve atar damar tıkanıklarına neden olabilmektedir. Kanda kolesterol düzeylerinin yükselmesi ve diyabet hastalığı; özellikle de erişkin tip veya Tip II diyabet obez hastalarda on kat daha fazla görülmektedir. Kan şekeri düzeylerinin sürekli yüksek seyretmesi tüm vücutta doku hasarına yol açarak böbrek yetmezliği, görme kaybı, kalp krizi ve uzuv kaybına kadar gidebilen tablolara neden olabilmektedir. Uyku apne sendromu ve azalmış ventilasyon sendromları da Obezite ile ortaya çıkan solunum problemleridir. Gastroözefageal Reflü Hastalığı, Üriner Stres İnkontinansı, Dejeneratif Artiritler ve ekstremitelerde gelişen Venöz Ülserler obezite ile seyreden diğer yandaş hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan çalışmalar obez kadınlarda meme, rahim ve yumurtalık kanseri, obez erkelerde ise yemek borusu, kalın barsak ve prostat kanseri gelişme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Günümüzde minimal invaziv tedavi yöntemlerindeki gelişmeler ve Laparoskopik cerrahideki ilerlemeler ile Morbid Obezitenin tedavisinde düşük komplikasyon riskleri ile aşikar ve sürdürülebilir kilo kaybı sağlayan gastrointestinal cerrahi işlemlerde belirgin bir artış olmuştur. Cerrahi girişimler ile elde edilen kilo kaybı sonucunda obez hastaların büyük bir çoğunluğunda yandaş hastalıkların tamamen ortadan kalkmakta veya gerilemektedir. Geniş serilerle yapılan çalışmalar sonucu Laparoskopik Mide Bypass Ameliyatı (Roux-en-Y Gastric Bypass) ve Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatlarının (Vertical Sleeve Gastrectomy) Morbid Obezite hastalarında kilo kaybı ve metabolik bozuklukların düzeltilmesinde en etkili tedavi yöntemleri oldukları gösterilmiştir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.