• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 14 °C

MÜHENDİSLER SOKAĞA İNİYOR

Ö. Faruk Altuntaş

            Türkiye’deki mimar ve mühendislerin mesleki çatı örgütü olan Türk  Mühendis ve Mimar  Odaları Birliği’nin (TMMOB) kararıyla, mühendis ve mimarlar 22 Ocak Perşembe günü değişik kentlerde sokağa iniyor. Mühendis ve mimarlar hep bir ağızdan, “Mesleğimizin niteliksizleştirilmesine, haklarımızın gasp edilmesine ve odalarımızın işlevsizleştirilmesine izin vermeyeceğiz” diyecekler.

            İki torba yasa ile 24 yasada yapılması kararlaştırılan değişikliklerle, bir yandan mimar ve mühendislerin çalışma alanları kısıtlanır ve bağımsızlıkları yok edilirken, diğer yandan yeni rant alanları oluşturulup yağmalanması amaçlanıyor.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve İlgili Odalar Üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İdari ve Mali Denetim yapılmasına Dair Tebliğ, 24.12.2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi bile. Böylece TMMOB ve ilgili meslek odaları üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının idari ve mali denetimi düzenleniyor ve sıkılaştırılıyor. Mühendislik odalarının yönetimleri hükümet yanlısı kadroların elinde olmayınca, odaların kontrolü mevzuat düzenlemeleri ile sağlanmak isteniyor.

Bir örnek vermek gerekirse, artık TMMOB veya Odaları temsilen uluslar arası toplantılara katılmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izin almak gerekecek. Yeni Türkiye’nin geldiği nokta bu!

                                                           ***

6235 sayılı Kanunun 2. maddesi TMMOB’nin amacını belirliyor. Buna göre; (Değişik: KHK/66 - 19.4.1983) Mühendislik ve mimarlık mesleği mensuplarının, müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplinini ve ahlâkını korumak için gerekli gördüğü bütün teşebbüs ve faaliyetlerde bulunmak; Meslek ve menfaatleriyle ilgili işlerde resmî makamlarla İşbirliği yaparak gerekli yardımlarda ve tekliflerde bulunmak, meslekle ilgili bütün mevzuatı normları, fennî şartnameleri incelemek ve bunlar hakkında görüş ve düşünceleri ilgililere bildirmek… Kurumun başlıca amaçları olarak belirtiliyor.

Mühendis ve mimar odaları, kendi mevzuatına göre görev yapan, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Hem belli bir meslek/mühendislik alanına ilişkin kamusal görevleri yerine getirirler, hem de o meslek mensuplarının müşterek yararları için faaliyet gösterirler. Mühendislik odalarının yönetimleri, kendi mevzuatına göre iki ya da üç yıl için yapılan kongrelerde kendi üyeleri tarafından seçilir.

AKP Hükümetinin rahatsızlığı, üyeler tarafından yapılan seçimden kaynaklanıyor. Seçimle yönetimler ele geçirilemeyince, düzenleyici işlemlerle Odaları kontrol altına almak için çeşitli çalışmalar başlatılıyor. Şu anda odaların gösterdiği tepki, hükümetin bu tür anti demokratik uygulamalarından kaynaklanıyor.

                                                      ***

Özetleyerek belirtecek olursak, sokağa inme ve seslerini duyurma hazırlığındaki mühendis ve mimar odaları diyor ki;

-Tarihsel, doğal ve kültürel değerlerin, kıyıların, tarım ve orman alanlarının korunması Devletin görevidir.

-Ekonomik süreklilik adına öncelikle inşaat alanındaki yeni düzenlemelerle rant sağlanmak istenmektedir. Çalışma hayatında öngörülen değişikliklerle, emekçilere kölelik düzeni dayatılmaktadır.

-İşçilerin çalışma güvenceleri kaldırılarak taşeronlaşma teşvik edilmektedir.

-Yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyerek binlerce çalışanın ölümüne neden olanlar affediliyor. 

-İşverenin, çalışanları tazminat ödemeden atmasının önündeki engeller kaldırılıyor.

- Mimarların, mühendislerin, plancıların telif hakları elinden alınıyor.

-Mühendislik projesi olmadan yapı ruhsatı düzenlemesinin önü açılmak isteniyor.

-Kamuya ait yeşil alanları, parkları, tüm hizmet alanlarını, hatta mezarlıkları bile özel işletmeye açarak yurttaşların anayasal hakları ihlal ediliyor.

-TMMOB ve bağlı odaların özerk yapısı değiştirilerek, susturulmaya ve  hükümetin emri altına sokulmaya çalışılıyor… İzin verecek miyiz?

Saptama ve istemeler bu şekilde uzayıp gidiyor. Muhalefet alerjisi hükümeti sarmış ve aşındırmış görülüyor. Hükümetin yöneldiği bu ve farklı türden baskılar, demokratik ortamı her gün daha fazla zehirliyor.  Ne diyorsunuz, izin verecek miyiz?

 

 

                                                                                  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.