• BIST 89.511
 • Altın 346,052
 • Dolar 6,6785
 • Euro 7,2353
 • Trabzon 10 °C

Mustafa Kaynar sordu, Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu yanıtladı

Mustafa Kaynar sordu, Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu yanıtladı
Hacısalihoğlu : Fırtına Kopartıyorlar

 

 

Trabzonspor’da alınan olağanüstü kongre kararının perde arkası ve transferde yaşanan belirsizliği değerlendiren Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu, gelinen sürede yaşanan tüm gelişmeleri Ekspres’e anlattı. Hacısalihoğlu, küçük suda fırtınalar kopartıldığını söyledi.

----------------------------  

Simdi herkes gelinen bu noktadan sonra Trabzonspor’da neler olacağını merak ediyor. Ve herkes böyle bir Trabzonspor’un önümüzdeki sezon elde edeceği başarının boyutunu hesap edemiyor.

İşte biz, hem bu soruların yanıtını almak hem de Trabzonspor’un bundan sonra yapabilecekleriyle ilgili tüm ayrıntıları Trabzonspor’un Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu’yla enine boyuna konuştuk…

Önceleri ser verip sır vermemeye çalışan Hacısalihoğlu, gelinen bu son noktadan sonra artık, kamuoyunun bazı doğruları bilmesi gerektiğini vurgulayıp her şeyi tüm açıklığıyla ortaya koydu.

Herkes her fırsatta Trabzonsporlu olduğunu söylemekten kaçınmaz. Ancak Trabzonsporluluk sadece söylemekle olmuyor bunun için gereğini de yapmak lazım. Son günlerde kamuoyunda dolanan Trabzonspor taraftar kartı konusunda gelen tepkiler ortada. Sizce taraftarlık bu mu? Hem bir şeyler istiyorsunuz hem de katkı vermiyorsunuz. Sahi bu sizce nasıl olmalı.

Belli ki, As başkan gereksiz eleştirilerden oldukça dertli!

Zaten dertli olduğunu ağzından çıkan her sözcüğün titrekliği ve tonlamasından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Hele de açıklamalarının ardından yüzünde oluşan mimikler bu konudaki yalnızlığını saklamazken, sitemini tüm açıklığıyla ortaya koyuyordu.

Kısaca Asbaşkan dertliydi; ancak kamuoyunun bilmesi gerekenleri de ilk ağızdan vermek bizim için çok önemliydi.

Derken günün en önemli olayı olarak belirtilen Olağanüstü Genel kurul konusuna geçtik. Zaten söyleşimizin asıl amacı da buydu.

Ve biz sorduk As başkan tüm içtenliği ile yanıtlamaya başladı.

                              

Neden Olağanüstü Genel Kurul kararı alınmıştı?

Bu soruyu sormamla birlikte Sevgili Asbaşkan önce derin bir nefes aldı. Ardından da bir solukta kafasındaki tüm düşünceleri boşalttı.

Bu ani alınan bir karar değil. Sen olsan ne yapardın? Bu kararı almayacaktık da ne yapacaktık? Sonra bu acilen alınmış bir karar değil ki. Yönetimden hoşnut olmayan bazı arkadaşlarımızın durumları bugünkü olayı tetiklemiş oldu. Hiçbir şeye rahat karar veremiyorsunuz. ‘Bir şey yapalım’ dediğimiz zaman herkes ayağa kalkıyor. Son gelinen noktayı bir değerlendirin isterseniz.  Millet zannediyor ki, burada oturmuşuz ahkâm kesiyoruz. Yok, öyle bir şey! Trabzonspor zor bir kulüp. Bizler, burada yaşayanlar olarak ona sahip çıkmak zorundayız. Ancak bu sahiplik gelişigüzel konuşarak etrafı karıştırmakla olmaz.

Bakın! Bir Samet Aybaba olayı gündeme geldi. Ne oldu? Tüm Türkiye Trabzonspor’u konuşmaya başladı. Zaten daha anlaştık demeden telefonlar kilitlendi. Küfürlerin bini bir para oldu. Eski yöneticilerin biri İstanbul’dan aradı, bir diğeri de buradan açtı ağzını yumdu gözünü. Hem hoca konusunu sadece biz yöneticiler değerlendirmiyorduk ki. Kulüpte görev yapan sporun içersinden gelen kişilerle görüş alışverişinde bulunarak değerlendiriyorduk.  Kısaca, bu olaya küçük suda fırtına kopartmak demek daha doğru olur…

Anlaşıldığı üzere Trabzonspor’u zor bir dönem bekliyordu. Şunun şurasında sezon açılışına az bir zaman kalmış, buna rağmen ortada ne bir hoca ne de sezon içinde belirlenen eksik bölgelere yapılacak transferler gerçekleşmişti. Üstelik böyle bir ortamda Avrupa kupalarında savaşım verilecek. Sizce bu mümkün mü?

                                      

Her şey kontrol altında

 

Değil tabi! Dedim ya siz olsanız ne yapardınız. Ama yine de söyleyeyim. Bu takım Trabzonspor… Adına yaraşır bir şekilde mücadele edeceğinden kimse şüphe etmesin. Biz her zaman zor dönemlerde ortaya çıkıp gücümüzü kanıtlamışızdır. Yani, Zoru başarmak bizim işimizdir. Bizim yönetici olarak sadece sizlerden destek ihtiyacımız vardır. Yapılan eleştirilerin çoğu demagojik yaklaşımlardır. Bu bir kriz değil, yeni bir düzenlemedir. Şu anda kongre gününe kadar tüm işler aynı şevkle sürdürüyor. Tedirgin olmaya hiç gerek yoktur. Yeri zamanı geldi mi hoca da transferler de açıklanır.

Zaman gittikçe akıyordu. Zaten konu Trabzonspor olunca da bitmesi mümkün değildi. Büyük kulüp demek büyük yük demek… O nedenle konuştukça farklı konular gündeme gelmesi kaçınılmaz oluyordu.

Ama bizim asıl öğrenmek istediğimiz tüm kamuoyunun merakla yanıtlanmasını istediği ekonomik tabloydu. Öyle ya, kamuoyunda dolaşan rakamlara bakıldığında 80 trilyondan tutun da 130 trilyona kadar rakamlar telaffuz ediliyordu. Buradaki gerçeklik payı nedir? Bunlar zor sorular ama aynı zamanda da yanıt bekleyen sorulardı…

 

Tablo herkesin dediği kadar kötü değil!

 

Bak Kaynar! Hiç kimse Trabzonspor’u çıkmaza sürüklemez. Trabzonspor gerçekten büyük kulüp. Bunu ben söylemiyorum ki! Hepimiz söylüyoruz. O zaman büyük oynamak zorundayız. Bunu yapmasan bu kez de aslınızı inkâr etmiş olursunuz. Söyleyin ne yapsaydık? Hedefi küçük tutup ligde oyalanmaya mı çalışsaydık. Hem bu yıl sizce kötü mü geçti. Belirlediğimiz hedefe ulaşmadık mı? Açın bakın o gün verilen demeçlere. Bu yıl Avrupa Kupaları, önümüzdeki sezon da şampiyonluk için mücadele edeceğiz. Bunu söyledik. Ama gelin görün ki ne hedefsizliğimiz ne de kötü yönetmemiz kaldı. Gerçekten insanları karalamak çok kolay! Lütfen bunu yapmayın. Bunu söylerken yanlışlarımız olmadı mı? Tabi ki oldu. Ama bunlar da abartıldığı kadar değil… Yapmayın Allah aşkına yazık oluyor Trabzonspor’a. Trabzonspor öyle 50-100 trilyonlarla ölçülecek kadar küçük değil. Ama etrafta konuşulduğu gibi de değil. Mali genel kurulda bu açıklandı zaten toplam 79 trilyon lira. Biz kaynak yaratıp bunun üstesinden geliriz. Kimse şüphe etmesin!

Kongre kararı, borç rakamının yüksekliğine rağmen Sayın Hacısalihoğlu’nun gelecek adına umut verici söylemleri dikkatimizi çekiyordu. Öyle ya, kongreden çıkamama gibi bir olasılık da söz konusu. Buna rağmen bu kadar iddialı konuşmasının nedeni neydi acaba?

                                      

Hep iddialı olduk!

 

Ne demek iddialı mısınız? Tabiî ki iddialıyız. Heyecanlı olmak bizim genlerimizde var. Hele kazanmak bizim vazgeçilmezimizdir. O nedenle bu sorunu sormamış ol. Bir yerde Trabzonspor adı geçiyorsa orada zirve var orada heyecan var demektir. Bunu herkes böyle kabul etmeli… Bugün biz burada olduğumuz için değil. Trabzonspor’a kim gelirse gelsin bu böyledir. Herkesin gözünden kaçıyor ama ben yine söyleyeyim. Geçtiğimiz sezon saha içersinde yaptığımız tüm etkinlikler şampiyonlar ligi provasıydı. Eğer Fenerbahçe karşısında galibiyetle ayrılmış olsaydık bunun hangi boyutta olduğunu görecektiniz. Şimdilik bütün bu olanlara öncü provaydı diyelim.

Yapılan her mimik… Kurulan her cümle Asbaşkanın tüm heyecanını ortaya koymaya yetmişti. Ancak etrafta olup bitenlere de kayıtsız kalamıyordu. Daha doğrusu başkan bunca uğraşılarına küçük de olsa bir teşekkür en azından hakkımdı demeye getiren serzenişini yönelterek, “Sonunda herkes neyin ne olduğunu çok iyi anlayacaktır” derken mesaj göndermeyi de ihmal etmedi…

                               

Beş-altı oyuncu transfer edeceğiz

 

Peki, Henüz hoca yok. Üstelik eksik yerlere transferler de yapılmadı. Bu sizce nasıl olacak?  Dediğimizde, sorumuzun hassaslığından mı bilinmez, sevgili başkan önce ceketini çıkardı. Elindeki sigarasından derin bir nefes aldı ve başladı konuşmaya. Tabi bunlar hassas sorular olduğu için kamuoyunun beklediği yanıtlar net verilmeliydi…

“Dedim ya bu konuda kimse merak etmesin. Kongre kararı aldık diye işleri öteledik anlamı çıkmasın. Bu bir süreç… Daha iyi bir ortamda çalışmak için böyle bir kararı aldık. Ancak diğer işlerimiz de aynen devam ediyor. Transfer çalışmaları ve kurumsallaşma Bunlar Trabzonspor’un vazgeçilmezleridir. Kamuoyuna şu kadar söyleyeyim. Bekleyip görsünler. Her kuruşun hesabını vereceğiz. Öyle herkesin dediği gibi har vurup harman savurmuyoruz. Trabzonspor için gereken ne ise o yapılıyordur. Hoca da alınacaktır, transferler de yapılacaktır. Bunun için eksik yerler belirlenmiştir. En az beş, bilemediniz altı transfer düşünüyoruz. Bunlardan iki tanesi direk oynayabilecek oyuncular olacaktır. Sizlerden sadece biraz sabır istiyoruz.”

                                       

Kongre, adaylık, hoca, transferler, borçlar derken geldik Hüseyin ve Yattara’nın son durumuna. Bu konu da diğerleri kadar hassastı. Bir taraftan Kaptan Hüseyin, diğer taraftan tüm Trabzon’un sevgilisi haline gelen Yattara. Öyle ki, bunlara verilecek olan yanıt kaçamak olmamalıydı ve öyle de oldu.

 

Onlar değerlerimiz.

 

Hüseyin ve Yatara Trabzonspor için büyük değerlerdir. Ancak unutulmamalıdır ki burası bir ticari kurumdur. Ve kurumun çıkarları ne gerektiriyorsa o yapılır. Geçtiğimiz sezon Yattara olayında yaşananları hiçbirimiz unutmadı. O zaman satsaydık kulübün kazancı yüksek olacaktı… Şimdi taliplerin verdiği paraya bakarsanız kaybımızı da görürüsünüz. Hüseyin bu takımın kaptanı. Talip çıkması durumunda o da satılır. Eğer yeni alınacak hoca satılmasını istemiyorum derse, o zaman oturulur konuşulur. Burada anlatmak istediğim Trabzonspor’un devamıdır. Oyuncular gelir-gider ama kulüp devam etmek zorundadır.

Bir krizin ardından gelen bu ilk ağız söyleşisi, Trabzonspor’da yaşanan tüm bilinmeyenleri sanırım açıklamış oldu. Asbaşkan Sayın Hacısalihoğlu, emin olun bu söyleşiye ihtiyacımız vardı. En azından kamuoyunda dolaşan yanlış düşüncelerin aydınlığa çıkması açısından çok iyi oldu. Yoksa kısır döngü içersinde herkes birbiri hakkında atıp tutacaktı.

Son olarak vermek istediğiniz mesaj ne olabilir dediğimizde ise…

Güzel günler çok yakın! Bunu hep birlikte görüp yaşayacağız…

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.