• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Trabzon 7 °C

Ne Demek Bebek Şehit !

Ekrem SEYMENOĞLU

  Şehit haberlerine alıştırılmış bir toplum olarak uzun bir süredir şehit acısını topyekûn bu denli yüreğimizde hissetmemiştik. Bize ne yazık ki artık normal gelen 30 saniyelik Hakkari’de 3 şehit, Bilecik’te 2 şehit, Şırnak’ta 1 şehit gibi haberler her gün haber bültenlerinde yankılanıyordu. Onlarda zaten yaz aylarının vazgeçilmezleriydi !
   Bu başka bir acı, başka bir şehit haberi, bu kabul edilemez bir gerçek. Böylesine ne yürekler dayanır, ne analar dayanır, ne babalar dayanır, bunu normalleştirmek, unutmak, unutturmak asla kabul edilemez. Bunun hesabı sorulmadan, bedeli ödetilmeden asla kulaklardan silinemez. Bu haberi her gün, her an, her saniye paylaşmalı, birilerinin gözüne sokmalı. Ne demek Bebek Şehit ! 
Bir bebek nasıl Şehit edilebilir, nasıl kıyılabilir o yavruya ? Hiç mi yürek sızlamaz, hiç mi vicdan sızlamaz ? Bu nasıl insanlık ? Bu nasıl mücadele ? Bu neyin mücadelesi? 
  Aynı vatan içinde yaşayıp, aynı ekmeği yiyip, aynı suyu içip nasıl böyle bir vicdansızlık yapılır ? 
  Akıl almıyor doğrusu…
O yavru daha dünyaya gözlerini yeni açmıştı. O yavru ne Türkiye bilir, ne Türk bilir, ne Kürt bilir, ne HDP bilir, ne AKP bilir, ne siyaset bilir, o yavru sadece ana ve baba bilir. Onun her şeyi, dünyadan anladığı şey Ana ve Babadır. O yavrudan o bebeden siz başka bir şey isteyemez, bir hesap soramaz, bir bedel ödetemezsiniz. Annesinin, babasının yanında bunu yapmak, bebeğinin yanında annesine, babasına kıymak da ayrı bir vicdansızlıktır. Bunun kabul edilebilir, savunulabilir, açıklanabilir asla yanı yoktur. Yaptığınız saçmalığa mücadele diyorsanız böyle bir mücadele şekli de kabul edilemez. Kiminle, neyle, nasıl mücadele ediyorsunuz ? Üzerinde üniforması olmayan, silahı olmayan tam aksine bebeği olan bir vatan evladıyla nasıl, neyin mücadelesini veriyorsunuz ? Kahrolsun mücadeleniz de, zihniyetiniz de…
Gelelim işin diğer boyutuna, ülkede şehitler oluyor, canlar yanıyor, yavrular, bebeler ölüyor hesabı öldürenler, sebep olanlar, iktidar, hükümet yetkilileri vb. vermiyor muhalefet vermek durumunda bırakılıyor, fatura muhalefete kesiliyor. Buda işin garip tarafı, dünyanın neresinde işler böyle yürüyor merak konusu ? Vatan evlatlarını korumak, kollamak, devletin ve devleti yönetenlerin görevidir.
Şehit haberleri geliyorsa bunun hesabını yönetenler vermelidir, bu böyle biline…

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.