• BIST 89.930
  • Altın 214,135
  • Dolar 5,3949
  • Euro 6,0832
  • Trabzon 11 °C

NELER OLUYOR?

Osman Necip SEVİNÇ

   Trabzon’umdaki sanayiciler iş adamları, yatırım yapacak güçte zengin dostlar ve onların üye olduğu TTSO yöneticileri bir araya gelerek alamadığınız veya almadığınız çimento fabrikamız Erzurumlu dostlarımızın oldu. Ancak Aşkale Çimento Fabrikasının yeni sahipleri gerçekten iyi bir yönetim anlayışı ile fabrikalarını geliştirip kaliteli çimento üretiminde başarılı oldular. Sezar’ın hakkı Sezar’a.
  Yalnız  bu fabrikanın bir kısım idarecileri veya sahipleri sanayi sektörüyle sınırlı uğraş vereceğine  Trabzon siyasetine de ayar  vermek ihtirasına kapıldığını sağır sultan bile duydu. Trabzon’umuza gelmiş geçmiş bir bakanımız gibi çok değerli hizmetleri olan, gönlü vatan aşkı ile dolu, terörün belini kıran iç işleri bakanımız sayın Süleyman Soylu beye karşı hemşerilerini küçümseyen, kavgacı, huysuz, kıskanç, kibirli, megaloman,  tavırlı Büyükşehir Belediye Başkanını  korumak adına savunmaya geçti. Ve üst düzey yandaşlarıyla görüşmelerde bulundular. Bu iddialar sağlam kaynaklardan Trabzon’a ulaştı.
  E tabi çimento fabrikasının Değirmendere de yıllarca havayı kirletmesi belediyenin görüş acısının dışında kaldı. Fabrikanın taşınması hemen hemen 1 yıla yakın ertelendi. Hatta kısmen faaliyetine göz yumuldu... Vesaire bunların bir diyeti olmalıydı. Şimdide Çukurçayır, Düzyurt, Gözaçan, Akoluk Mahallelerindeki hemşerilerimiz kanuni yolunun, Akoluk’a  kadar uzatılması nedeniyle 18.madde uygulamasıyla rahatsız ediliyor. Bu uygulamada da Vatandaşımız neredeyse keklik gibi tuzağa düşürülüyor. Bu 7 kilometre yolun maliyeti yaklaşık 350 milyon trilyona varır. Kılıfta hazır; Akoluk’ta yapılacak otogara gidiyor yol. Yalancının !... Bu yol üniversiteye, bostancıya ve  oradan da sahil yolu trafiğini rahatlatacak noktaya  Pelitliye geçmelidir. Akoluk’a özel bir amaçla güzergahı getirenler, Allah (c.c) korkusu yaşama izlenimini verip,  Allah ile aldatmaktan kaçınmayan gafillerdir. Bunun hesabını verecekleri yer mahşerdir. Akolukta yapılacak bir otogar rantablı olabilir mi? Bence olmaz, araçlar oraya çıkmaz. Ancak bu şehirde, ortak aklı işleten kent konseyi ve teknik sivil toplum örgütlerimiz var. Bu ve bu gibi konularda söyleyecek bir fikirleri yok mu? Mutlaka vardır. Ama onları dinleyecek, feyz alacak muhataptan yoksunlar. Kendi aklından başka hiç bir aklı beğenmeyenlere tıpta bir tanı koyulmuştur mutlaka, tedavisi yok mudur acep? Zira yangın yerine döndü sevdamız Trabzon.
    Yalan; Aldatmak için gerçeğe aykırı olarak söylenen sözdür. Doktorlar yalan söyleme hastalığına mitomani diyorlar.  Kişi çıkar, nefsi ve egosu için yalan söylemeye başladı mı, sonra kendi yalanlarına inanırmış. Abartmak da bir tür yalandır. Şimdi aklı başında bir Trabzonlu marka şehir olduk, en yaşanabilir kent Trabzon diyebilir mi?  Ismarlama olmadıktan sonra zor dostum zor.
   Bence  Trabzon Belediye başkanı 1. Döneminde az iş yapmadı. 61 projenin birkaç tanesi hariç çoğunu gerçekleştirdi.  Ancak bu çalışmalarda o günkü belediye meclisinin tüm üyelerinin katkısı yadsınamaz.  Eleştirileri dinler ve hiç olmazsa inat etmeden bazı yanlışlarından dönerdi. 2. Döneminde ise teknik elemanlarına dört kişilik grubuyla duvar örüp, fikirlerin hür bir iradeyle söylenmesini engelledi.  Belediye meydan boş bulununca bacanaklar kulübü oldu.  Diğer iki kişide “uydu” oldu. Belediyedeki teknokratlara inisiyatif kullandırılmadı. Ortak akıl çalıştırılmadı ve sonuç bugünkü ortam.
    Pekiii! Bu durumu milletvekillerimiz bilmiyor mu? Sanırım Sn Salih Cora dışındakiler farkında değil ki bu başkanın Sn. Başkana tavrını, makamı küçültmesini, çöktükçe daha çöküşünü, benim gibi binlerce seçmenin nefretini kazanmasını ve artık partimize zarar vermesini sanki içlerine sindirmişler gibi davranıp söz konusu belediye başkanının yanındaymış gibi görüntü verdiler. Benim duyumlarım böyle. Yanlış düşünüyorsam saydığım ve gerçekten sevdiğim bu milletvekillerimizden bir tekzip beklerim veya Sn. Süleyman Soylu bakanımıza desteğimiz sonsuz diye bir açıklama. Herkese hayırlı cumalar dilerim.

DİNİMİZ
Biliyorsunuz, dinimizin çerçevesini Kur’an çizer.  Bunun dışında hüküm kaynağı aramak aldanıştır. Bunu kabullenmekse şirktir.
      Kur’an’ı tebliğ eden Peygamberimiz Hz. Muhammed Kur’an’ın dışında hiçbir şey söylememiştir. Peygamberimizin yaptığı ana kaynağın zaman üstü emirlerine açıklama getirmek ve uygulamalar, örneklerle insan hayatına kazandırmaktır.
      Ancak maalesef Hz. Peygamberimizin ölümünden itibaren ilahi dinimiz önce Arap -Emevi müdahalesiyle daha sonra da mezhepler, tarikatlar tarafından karmaşık bir durum ortaya çıkarılmıştır. Bunlar esnasında da Allah Resul’üne azımsanmayacak nispette sözler isnat edilmiş ve bunlar hadis ve sünnet adı altında Müslümanlara servis edilmiştir.
     Hz. Peygamberin sünnetine evet, Hz. Peygambere isnat edilen yalanlara hayır. Kur’an ile çelişen her söz ve fiiliyat yalandır. Asla unutulmasın.
      Cumanız Kur’an’ın Türkçesini de okuyup anlamanıza vesile olacak hayırlar ile dolu olsun.

 

        

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.