• BIST 106.846
 • Altın 271,102
 • Dolar 5,7268
 • Euro 6,3392
 • Trabzon 14 °C

NERESİNDEN TUTARSINIZ!

Ö. Faruk Altuntaş

  Son günlerde Başbakan Erdoğan’ın basında çıkan demeçlerini okuyanlar küçük dillerini yutmuş durumda. Başbakan’ın kelâmından ne anlayacaklarını, neresinden tutacaklarını şaşırmış durumdalar. Hazret, bir söylüyor, pir söylüyor.

         Ancak bir konuda hakkını vermek gerekir. Başbakan Erdoğan ne söylerse, anlamından ya da anlamsızlığından bağımsız olarak bu sözlerde bir hikmet görülüyor, alkış alıyor.

         Dün söylediğinin tersini söylemesi de önemli değil. Yeter ki bir şeyler söylesin. Hem Meclis grubu, hem de hatırı sayılır sayıda vatandaş her an alkışlamaya hazır. Soru yok, sorgu yok!

         Aşağıda, Başbakan Erdoğan’ın en son İstanbul İkitelli Şehir Hastanesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmadan rasgele aldığım bir iki açıklamaya değinerek bu zihniyet yapısının anlamını görmeye çalışalım.

                                                        ***

         “İşte gördünüz, bir gazete. MİT TIR’larına yapılan saldırının görüntülerini yayınlandı… O paralel savcı operasyon yapıyor, MİT mensuplarına silah doğrultuyorlar. Kimin talimatıyla oluyor bunlar? Emniyetin, Jandarmanın, yargının içine sızan paralel yapının talimatıyla. İşte bunlar yurt dışındaki odaklardan talimat alıp silah doğrultacak kadar vatana ihanet içindeler… Ey savcı, paralel yapının savcısı. Sen benim bilgim olmadan, iznim olmadan MİT’e müdahale edemezsin… Bu ajanlık faaliyetinin, casusluğun hesabını hepsinden tutacağız…”

         İşte bu sözler Başbakan Erdoğan’ın ağzından çıkıyor.

         Türkçede güzel bir deyiş vardır:

          “Her söylediğini düşüneceksin; ancak, her düşündüğünü söylemeyeceksin”.

          Başbakan Erdoğan, bu özdeyişin tam tersini yapıyor. Hiç düşünmeden, bir panik havası içinde, her aklına geleni söylüyor; ama söylediklerini maalesef düşünmüyor.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde, yapılan ihbarlar üzerine savcılık bazı TIR’ları durdurarak arama yapmak istemiş, MİT mensubu olduğunu söyleyen bazı kişiler de bunların Suriye’ye giden yardımlar olduğunu ve bu TIR’ların aranamayacağını söylemiş. Bazı tartışmalar olmuş, savcılık durum hakkında rapor tutmuş, sonra TIR’ları salıvermiş…vb.                                                                                                     

Başbakan bilmeli ve içine sindirmeli ki, aldığı ihbar üzerine Savcılık olayı inceleyip soruştururken idareden izin almaz, almamalıdır; Başbakanlığa sormaz; sormamalıdır. Ancak soruşturma kapsamında bazı görevliler için özel bir izin müessesesi getirilmişse, o kişilerle sınırlı olarak daha sonra izin istenir.

Ancak, Savcı ihbarı ciddi buluyorsa incelemek, delilleri tespit etmek, gerekli araştırmaları yapmak zorundadır. Bunun aksi düşünülemez. Başbakan Erdoğan’ın, üzerinde pek düşünmediği anlaşılan konuşmasını sürdürerek, görevlerini yapmaya çalışan savcıları, birçok kez ajanlıkla, vatana ihanetle suçlaması akıl alır gibi değil.

Başbakan Erdoğan, Suriye’ye giden insani yardım konvoyuna neden MİT’in eşlik ettiğini herkese açıklamak zorundadır. TIR’lar içinde insani yardım malzemesi mi yoksa rejim muhaliflerine dolarlar ve silahlar mı gönderdiği açıklanmalıdır. Eğer İnsani yardım malzemesi var ise aramaya karşı neden direnildiği açıklanmalıdır.                                                                                                                                                                                                                                                                 

                                                     ***

         Başbakan Erdoğan devam ediyor;

          ”Şimdi bu medya arkasına belli sermaye çevrelerini alarak, paralel yaparak bize gündem dayatmaya çalışıyor… Üzerinden aylar geçtikten sonra Kabataş görüntülerini yayınlayıp, oradaki çirkinliği örtmeye çalışıyorlar. Türkiye genelinde Gezi olayları sırasında başörtülülere yapılan saldırıları görmüyorlar. İfade tutanağına itibar etmiyorlar. Çıkmışlar bir görüntü üzerinden olayın nasıl olmadığını anlatmaya çalışıyorlar… Kadına şiddet konusu gündeme gelince bunlar aslan kesilir aslan. Ama söz konusu başörtüsüyse bunların pusulası böyle şaşar…”

         Neresinden tutacağımızı gerçekten şaşırdık.

         Bu “paralel yapı” ile onbir yılı aşkın süredir memleketi idare eden sanki başkasıdır? Bu “paralel yapı”ya daha dün, “Ne istediniz de vermedik” diyen sanki kendisi değilmiş gibi konuşmasına ne demeli?

         “Paralel yapı” bu denli karanlık, satılmış, ajan… vb ise bu Paraleller ile yaptığın ortaklığın hesabını önce sen vereceksin. Birlikte atadığınız valiler, emniyet müdürleri, müsteşarlar, hakimler, savcılar… Paralel Yapının hesabını vermek zorundasın. 

         Medyayı, belli sermaye gruplarını arkasına alıp, kendisine karşı çıkmakla suçlarken, Başbakan Erdoğan, “Alo Fatih”lerle anket sonuçlarını bile değiştirdiğini unutmuşa benziyor. Medya patronlarını tehdit edip, gazete yazarlarını işten çıkartan sanki başkasıymış. Sabah–ATV grubunu satın almak için işadamlarına zorla kurdurulan yüzmilyon dolarlarla ifade edilen havuz paralarını, devlet bankalarından açılan usulsüz kredileri kimsenin bilmediğini mi sanıyor?

         Gezi eylemlerini karalamak için Başbakan Erdoğan’ın ağzından söylenen “camide içki içildiği” yönündeki yalanın, bizzat caminin imamı tarafından yalanlanmasından sonra (Ki, bu namuslu imamı hemen görevden alıp sürdüler ve hakkında neden doğru söylüyorsun diye soruşturma açtılar!) şimdi de yine bizzat Başbakan Erdoğan tarafından anons edilen bir başka yalanın, Kabataş’da başörtülü olduğu için çocuğuyla birlikte dövüldüğü, hatta üzerine çiş edildiği iddia edilen kadına ilişkin görüntülerin ortaya çıkması üzerine, görüntülere mi inanacaksınız diye herkese yine fırça atışına ne demeli; görüntülere inanmayın benim dediklerime inanın söyleminin neresinden tutmalı, insan gerçekten bilemiyor.

         Hele hele, kadınların dövülmesine “aslanlar gibi” karşı duranların, Başbakan Erdoğan tarafından eleştirilmesi, her halde sözün bittiği nokta olsa gerek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.