• BIST 118.208
 • Altın 167,855
 • Dolar 3,9210
 • Euro 4,8403
 • Trabzon 15 °C

Nilgün hanımı vekili şikayet etmiş!

Nilgün hanımı vekili şikayet etmiş!
Trabzon’un en başarılı müdürleri, etkili AKP’lilerce birer birer görevden alınıyor.

AKP Trabzon milletvekilleri ve partinin il başkanı ise çaresizlik içerisinde olup biteni seyrediyor… Başarılı okul müdürleri görevlerinden alındı yerlerine Eğitim Bir Sendikası yandaşı müdürler getirildi. Geçtiğimiz hafta eski vekil Safiye hanımın yakın akrabaları müdürlüklere atandı. Birkaç gün önce de Trabzon’un en başarılı müdürleri arasında gösterilen Müze Müdürü Nilgün Yılmazer görevinden alındı. Nilgün hanım, Müzecilikte marka bir isim olmasına rağmen siyasilerin hışmına uğradı. Daha önce de birkaç kez görevden alınan Nilgün Yılmazer, mahkeme tarafından görevine iade edilmişti. İnternet sitelerinin birinde Nilgün Yılmazer’i, yardımcısının şikayet ettiği belirtiliyor.  İddiaya göre Nilgün hanımın hem yardımcısı ve hem de vekili olan Fatma Kartal hanım, müdüresini şikayet etmiş ve Nilgün hanım bu şikayet sonrası görevinden alınmış. Yerine de şikayet eden Fatma Kartal hanım atanmış. Nilgün hanım bildiğimiz kadarıyla Ayasofya Müzesinin camiye çevrilmesine karşı idi. Nilgün hanım, acaba bu nedenle mi görevden alındı!

 

CHP’de seçilmiş il başkanı var mı?

CHP’de geçtiğimiz hafta başlayan ilçe delege belirleme işi genel merkezden gelen bir emir üzerine durdurulmuş. Türkiye’deki siyasi partiler içerisinde ‘örgüt iradesini’ yansıtan parti olarak büyük sükse yapan CHP, gerçekten örgütün iradesini yansıtıyor mu?

Bu soruya evet cevabını verme şansımız yok.

CHP’nin ülke genelindeki ilçe ve il delegelerinin hemen hepsi 3 veya 4 yıl önce seçilmiş. Partinin il başkanları ise hemen hemen atama ile göreve gelmiş. İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den Adana’ya, Mersin’e, Antalya’ya, Samsun’a, Kocaeli’ne, Hatay’a, Trabzon’a kadar çok sayıda ilin, başkanı ve yönetimi atanmış kişilerden oluşuyor. Bu illerde seçilmiş ve örgütün iradesini temsil eden kimse yok.

Bir yandan hukukun üstünlüğü, demokrasi, örgütün iradesi nutukları atacaksın diğer yandan atanmış kişilerle partiyi yöneteceksin…

Diğer yanda bir de partinin anayasası yani tüzüğü var…

Bu durumda tüzüğü de hiçe sayıyorsun…

CHP’nin de aslında bu açıdan AKP ve MHP’den çok da farkı yok.

 

‘Delege yapılmadı bize çamur atıyor’

Eskiden tabi senatörlük vardır… 1960 ihtilalinden sonra tabi senatörlük işi çıktı. Tabi senatörler, senatör olarak atandıktan sonra ölünceye kadar senatörlük yapardı… Senatörlükten ancak istifa ederek ayrılırlardı.

CHP’de de yalnız Trabzon’da değil Türkiye’nin hemen her ilinde tabi senatörlere benzeyen, ilçe ve il delegeleri vardır. Bu isimler her dönem mutlaka delege yapılır. Bu isimler 40 yıldır delegedirler, yöneticidirler, ilçe ve il başkanıdırlar. Delege veya partide görev almadıkları zamanda dışarıdan partiyi yönetmeye çalışırlar… Bu isimlerin kimler olduğunu, CHP’liler iyi bilir.

Gürsel Gençsoy, birkaç gün önce CHP’nin ağır toplarından Cafer Hazaroğlu ve Nuri Aydın’ı inceden giydirmiş. Gençsoy’un bindirmesinden Nuri Aydın rahatsız olmuş… Aydın, ‘Bu Gürsel, İskenderpaşa’da delege yapılmadığı için bize çamur atıyor. Delege olsaydı, bunları yazar mıydı? Bu Gürsel’in kim olduğunu biz çok iyi biliyoruz’ dedi…

CHP’nin yerel tabi senatörleri arasındaki bu kavga ilginç!

 

Sandık görevlileri sandığa gitmemiş!

Siyasi partiler seçimlerde sandıkları kollama ve gözetme için partilileri görevlendirir. 7 Haziranda yapılan seçimde MHP ve CHP’nin belirlediği sandık görevlilerin bir kısmı sandığa gitmemiş. MHP Trabzon il başkanı Muammer Demeli, hangi ilçede hangi sandığa gitmeyen partilileri teker teker belirlemiş.

Demeli, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin il başkanları ile yaptığı toplantı için geçtiğimiz gün Ankara’ya gitmişti. Demeli, dün Ankara’da genel başkanın il başkanlarına koalisyon görüşmesi hakkında bilgi vermiş, AKP heyetinin koalisyon kurma niyetinde olmadığını belirtmiş. Tüm partililerin erken seçimde daha bir azimle çalışmalarını, ‘Ben yoruldum’ diyen il başkanlarının da istifasını istemiş.

MHP il başkanı bu arada, 7 Haziran seçimlerinde hangi ilçede hangi sandık görevlilerinin görevlerine gitmediğini isim isim açıklamış. MHP’de özellikle Akçaabat ve Çarşıbaşı yöresinde sandık başına gitmeyen epey görevli varmış.

 

İmaj değiştirdi!

Trabzon’un ünlü müteahhitlerinden yüksek mimar- mühendis Metin Samancı’nın sosyal medyadaki ‘topsakal’lı görüntüsü beğenme rekoru kırıyor… Metin beye topsakalın çok yakıştığını ve yakışıklığını pekiştirdiğini söyleyen hayranları, ‘Kimilerini sakal ve top sakal yaşlandırır, Metin beyi ise gençleştirdi’ diyorlar.

 

Suat döndü!

Trabzon’un önde gelen gözlükçülerinden, 1461 Trabzon eski başkanlarından Suat Şen, geçenlerde ABD’ye gitmişti. ABD’deki gözlük piyasasında incelemelerde bulunan Şen, ‘Amerika gezisi oldukça faydalı geçti. Gözlük piyasasında olup biteni takip ettim, fuarlara gittim ve Yabancı dil kursu için bu ülkede bulunan oğlumu ziyaret ettim’ dedi.

 

Revi’ye destek!

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesinde ‘Hükümeti hedef alan sergiyi AK Partililer açtı’ başlığıyla haber çıkmıştı. Taka gazetesinin kuruluxş yıldönümünde açılan sergi sonrası hedef olan Başkan Revi’ye ilk destek Başkan Yardımcılarından oluşan Yürütme Kurulundan geldi. Yürütme Kurulu Toplantısında Başkan Revi’ye destek çıkan yardımcıları, ‘Senin her zaman yanındayız ve seçim çalışmalarına odaklanıp partimizin Trabzon’da oyunu artırma gayretinde olalım’ derken, Revi de, ufak tefek hesapların adamı olmadığını dile getirerek, tartışmalardan ve polemiklerden uzak bir şekilde AK Parti’nin başarısı için çalışmaya devam edilmesini istemiş.

 

Kimse içinden doğduğu kültürü seçemez

Yahya Sezai Tezel

Türk-İslam sentezi denen ideolojik siyasi kadrolaşmanın Türk tarihi, İslam tarihi, insanlık tarihi, siyaset bilimi, siyasi düşünce tarihi temelleri yok denecek kadar zayıftır. Kendi istekleriyle bana arkadaşlık talebi gönderen kardeşlerimin FB sayfalarında Irkçı Türkçü ve/veya İslamcı ikonografi unsurları gördüğümde kibar bir şekilde şunu söylüyorum. Diyorum ki "İlginiz için teşekkür ederim. Ben dünyaya Türkçü milliyetçi ya da İslamcı dinci bir zihin tasarımı ile bakmıyorum. Etnik Türkçü Milliyetçi ve/vay İslamcı dindar biri değilim. Benim sayfama arkadaşım olarak katılmak istediğinizden emin misiniz? Bazıları yanıt vermiyor ve ben de isteklerini kabul etmiyorum. Bazıları tabi sizden öğreneceğimiz çok şey var falan filan gibi güzel şeyler söylüyorlar ve arkadaş olarak listeme ekliyorum. Sonra bazıları ile fikir uyuşmazlığı ortaya çıkıyor. Kimileri özel mesajla benim dünya tasarımımın yanlış olduğunu bana anlatmaya çalışıyorlar.

Somut meselelerle ilgili somut sorular soruyorum. Bugün Bahçeli hakkında yazdığım yazıda öne sürdüğüm bazı tespit ve değerleri belirtip ne düşündüklerini soruyorum. Cevap veremeyince sık sık tekrarladıkları bir ezberlenmiş cümle var. Diyorlar ki, "efendim siz meselelere Avrupa eksenli bir şekilde bakıyorsunuz".

Bugün en son İTÜ de bilgisayar ve iletişim mühendisliği okuyan bir genç de aynı şeyi söyledi. Dedi ki "siz meselelere Avrupa eksenli bakıyorsunuz". Ben ona söylediğimi burada özellikle taşra kökenli ve MHP ve/veya Türk-İslam sentezciliği denilen gözlükle dünyaya bakan "arkadaşlar"ıma tekrarlamak istiyorum.

İnsanlık tarihine, insanın kader ve konumuna (human predicament) "kasaba" perspektifinden bakmanın size doğru bir anlama ve analiz etme kabiliyeti sağladığını sanıyorsanız çok ama çok yanılıyorsunuz. Ben dünyaya insanlığın tarihini ve kaderini ve konumunu görebileceğim bir dünya geneli tarih geneli ölçeğinde bakıyorum. Çoğunuzun babası, bazılarınızın dedesi olacak yaştayım. Kasaba perspektifi bir işe yaramaz. Zihninizin görüş açısını sınırlayan "at perde gözlükleri"ni çıkartıp atın. Gençsiniz. Daha çok uzun zamanınız var. Beni sonra hayırla hatırlarsınız.

Bir taşra kültürüne doğmuş olmak ayıp değildir. Kimse içine doğduğu kültürü seçemez. Benim anneannem Trabzon’un Argaliya, annemin babası Üstürkiya köyündendi. Köylüydüler. Babam Trabzonlu bir ayakkabı ustasının 5 yaşında babasını 10 yaşında seferberlikte bir kayığın içinde kaçarlarken annesini kaybetmiş oğlu idi. Taşra kültürüne doğmak elbette ayıp değil. Ama ODTÜ'de, İTÜ'de bilgisayar ve iletişim mühendisliği okuyup da dünyaya kenarlarında dolapçı beygirlerine takılan perdelerle yaşayan bir taşralı kalmak ayıbın da ötesinde cinayettir. Kendinizi zihin olarak öldürürsünüz. Zihinsel intihara da milliyetçilik ya da dindarlık dememek gerekir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kaşüstü dal-çık ve kavşak projesi çözüm değildir16 Mart 2018 Cuma 10:28
 • Kaşüstü çıkmazı ve Saruhan’ın açıklaması!14 Mart 2018 Çarşamba 11:03
 • Trabzon Büyükşehir Belediyesi vatandaş memnuniyet anketi!13 Mart 2018 Salı 10:54
 • Trabzonspor nasıl kurtulur?12 Mart 2018 Pazartesi 10:21
 • ‘Benim skandalla işim olmaz!’10 Mart 2018 Cumartesi 10:59
 • Saruhan’a fabrikayı kapat mı deniliyor?09 Mart 2018 Cuma 11:18
 • TS Başkanı kim olur?08 Mart 2018 Perşembe 17:20
 • Ustaömeroğlu’nun isyanı!08 Mart 2018 Perşembe 10:38
 • Başkanlıktan sonra nerede yaşayacak!08 Mart 2018 Perşembe 10:36
 • İYİ Parti’ye yeni isimler!08 Mart 2018 Perşembe 10:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.