• BIST 93.469
  • Altın 228,802
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • Trabzon 17 °C

NUMUNE HASTANESİ

Hakkı EMİROĞLU

Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda 250 yataklı hastane olarak projelendirilen 1947’de bitirilip hizmete açılan, tüm bölgeye yıllarca hizmet veren, bir takım eklentiler yapılmasına rağmen 2008 yılında Bursa Uludağ Üniversitesince Türk mimarisinin en önemli yapıtı seçilen Trabzon Numune Hastanesi bahçesine, 2005 yılında Trabzon Sağlık Müdürü Dr. Halit Çınarka, 6 katlı Sağlık Müdürlüğü binası yapmak için proje hazırlattı. Her gelene ‘geç’ diyen zamanın Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu döneminde o proje İmar Komisyonundan AKP ve CHP üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.
Tıpkı bizim top sahamız olan Kavakmeydan’ın ortasına kurulmak istenen Kızılay Kan Merkezi gibi güya kamu yararı gözetilerek inşaat ruhsatı verildi. Sağlık Bakanlığının ihale yapmasının ardından konu basına intikal edince devreye giren Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu inşaat ruhsatını iptal ederek hafriyatı yerine döküp üzeri asfaltlanarak kapatılıp oto parka çevirilince, Sağlık Müdürlüğü 500 kişinin öğrenim gördüğü KTÜ Hemşirelik Yüksek Okuluna resmen el koydu.
Bunu gören KHK Genel Sekreterliği önce Numune Hastanemize el koyup her odaya bir memuru uzman yerleştirdi. Ancak doğum hastalarının Kanuni Hastanesi yolunda çektiği zulüm basında yazılıp çizilince KHK Genel Sekreteri Doç.Dr. Halit Çınarka, eski Numune Hastanesinin çok önemli kısmını doğum ve çocuk hastanesine çevirdi, yeni doğan bakım üniteleriyle muhteşem bir ek hastane binası yaptı. Ancak yarım kalan işi bırakmadı, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in kapısına dayanarak yeniden Numune Hastanesinin bahçesine 6 katlı yeni bir bina yapmaya kalktı. İmar Komisyonundan AKP ve MHP oyları ile tam gaz geçen projeye mecliste CHP üye Cahit Erdem itiraz edince konu askıya alındı, trilyonlarca para çöpe atılmaktan kurtarıldı.
KHK Genel Sekreterlikleri de Sağlık Bakanı Dr.Ahmet Demircan tarafından komple kapatıldı, tabii bu arada Halk Sağlığı Müdürlüğü de Ortahisar Belediyesine müracaat ederek Narlıbahçe’de yeni bir bina yapmak için müracaat etti.
Gülbaharhatun Mahallesi Narlıbahce sokakta kentsel dönüşüm yapacağız diyerek vatandaşa çivi çaktırmayan Ortahisar Belediyesi kamu yararı diyerek yeni bir Halk Sağlığı Müdürlüğü binasına inşaat ruhsatı verdi ve şimdi de Halk Sağlığı İl Müdürlükleri kapatıldı.
Acaba Belediyemiz ruhsatı iptal edecek mi merak ediyorum… Ve tarihi Numune Hastanesinin bahçesindeki eski başhekim lojmanını akıl ve ruh sağlığı merkezi yapan zihniyeti şiddette kınıyorum. Yeni doğan bebek ve anne hastanesinin yanında böyle bir merkez inanılır gibi değil.
Duvarlara küçük abdestini yapanı mı ararsınız, hap almak için cam çerçeve kıranı mı ararsınız… Elimdeki video ve görüntüleri ilin Valisi Yücel Yavuz’a ve İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mustafa Yılmaz’a gönderdim. Gazete ve haber siteleri konuyu manşetlerine taşıdılar.
Şimdi ilimizin idarecileri ne kadar duyarlı onu merak ediyorum, Ainesi iştir kişinin, boş lafa bakmıyorum!

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.