• BIST 94.896
  • Altın 279,101
  • Dolar 5,8598
  • Euro 6,5130
  • Trabzon 19 °C

Nurettin Yıldız fetvaları!

AYDIN EROL

    İlahiyatçı Nurettin Yıldız,  Sosyal Doku Vakfı YouTube hesabından paylaşılan video ile yine ülke gündemine oturdu. Yıldız, sosyal medyada bir kadın takipçisinden gelen “Ehliyet alsam, araç kullansam günah mı olur?” sorusuna verdiği yanıtta, kadınların 'yanlarında mahremleri olmadan' 90 kilometreden fazla araba kullanmalarının dinen yasak olduğunu söyledi.
Yıldız, “Fıkıh açısından yani dinimizin hükümleri açısından tek sorun kadının direksiyonun başında yanında mahremi yokken 90 km’den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km'den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadın da olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır. Mesela İstanbul'dan Bolu'ya tek başına bir hanımefendi araç kullanarak veya başka bir bayanın aracına binerek gidemez” ifadelerini kullandı.
                                                  ****** 
   Hatırlanacak olursa Nurettin Yıldız daha önce de asansörde bir erkek ve kadının yalnız kalmasının dinen uygun olmadığını belirterek, halvet ortamının oluştuğunu iddia etmişti.
   Bu ülkedeki Nurettin Yıldız gibi ilahiyatçılar verdikleri fetvalarla ateistlerin, deistlerin ekmeğine yağ sürüyor. Peygamberimize ait olduğu çok su götürür bazı hadislere dayanarak çağın Müslümanının hareket alanını ve davranış biçimlerini "İslam bunu emrediyor" diyerek daraltmak İlahiyatçı sıfatıyla konuşan hiç kimsenin hakkı değildir. 21. yüzyılda yaşıyoruz. Kadınlar sosyal hayatın her alanında bulunuyorlar. Ulaşım imkanlarından da erkekler gibi doğal olarak faydalanıyorlar.  Tek başlarına uçaklara binip seyahat ediyor, tek başlarına şehirlerarası otobüs yolculuğu yapıyor, tek başlarına kendi şahsi otomobilleriyle seyahat ediyorlar. Son derece normal bir durum olan bu gelişmelere İslam'ın aksini savunduğunu iddia ederek bu gerekçeyle karşı çıkmak son ve hak din olarak inandığımız İslam'a kendi elimizle darbe vurmaktır. Bu dine bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Bu Müslümanlık anlayışıyla mı gayrimüslimlere İslam'ı tebliğ edecek bu ilahiyatçılar? Örneğin Hristiyan bir Batılı,  Müslüman bir ilahiyatçının kadınların yanlarında mahremleri olmadan 90 km'den fazla yol kat edemeyeceğini söylemesi halinde İslam hakkında ne tür düşünceler içerisinde olur? Böyle bir fetvadan sonra bir ateistin, Hristiyanın Müslüman olması beklenebilir mi? İşi biraz espriye vuralım. Mesela bu fetvadan yola çıkarsak Amerika'da NASA'da çalışan kadın bir astronota kendisinin Müslüman olması halinde yanında mahremi olmadan uzaya çıkamaması gerektiğini mi söyleyeceğiz? Öyle ya kadınlar tek başlarına 90 km'den fazla mesafe gidemezlerse,  bu günahsa uzaya çıkacak kadın astronotlara yanlarına kocalarını da almalarını istemek zorunda kalacağız demektir.  
   İşin şakası bir yana Müslüman öyle rezil bir İslam temsilindeki bulunuyor,  din adına öyle saçmalıkları savunuyor ki bir gayrimüslimin Müslümanların tebliğ faaliyetiyle Müslüman olmasını imkansız hale getiriyoruz. Bütün zamanlara hitap ettiğine inandığımız Kur'an-ı Kerim'e ihanettir bu!  Diyeceğimiz o ki İslam adına konuşan ilahiyatçıların akıllarını başlarına alması,  örnek bir Müslüman temsilinde bulunması, İslam'ın zamanımızda da insanlığın kurtuluş reçetesi olduğunu anlatması ve buna uygun söz ve hareketlerde bulunması şarttır.  Eğer bu yapılmazsa bu tür fetvalarla İslam düşmanlarının eline dalga geçilecek çokça malzeme vermekten başka bir şey yapmış olmazsınız. Uzun lafın kısası bu olsa gerektir!

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.