• BIST 91.387
 • Altın 213,887
 • Dolar 5,3390
 • Euro 6,0627
 • Trabzon 8 °C

OBEZİTE VE DİYABET HASTALARINA "CAN" KATIYOR

OBEZİTE VE DİYABET HASTALARINA "CAN" KATIYOR
Obezite ve diyabet hastalarının kaybolan sağlıklarını geri getiren doktor;

RÖPORTAJ: Bahar KURBAY

Medical Park Hastanesinin Gastroenteroloji Cerrahisi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Can Keçe, yaptığı mide ve şeker hastalarına özel ameliyat ile Türkiye’de adından sıkça söz ettiriyor.

***

Yurt dışından dahi kendisine ameliyat olmak için gelen hastaların güven duyduğu Doç. Dr. Can Keçe’ye merak edilebilecek soruları yönelttik. İşte o sorularımız ve Doktor Can beyin verdiği cevaplar…

003-001.jpg

TÜRKİYE RİSK ALTINDA

-Çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

“Operatör doktor Kibar Çebi ile birlikte çalışıyorum. Obezite cerrahisi metobolik cerrahisi, onkoloji cerrahisi ile daha çok ilgileniyoruz. 1.5 yıldır hastanemizde obezite cerrahisi yapıyoruz. Ancak mide ameliyatlarını yıllardır uyguluyoruz. Hastanemizde hem obezite hem de şeker hastalığı ameliyatı dediğimiz diyabet cerrahisini uyguluyoruz. Bu zaman XXXL dönemi. Türkiye'de % 25-30 civarında bir obezite problemi var. Kadınlarda biraz daha fazla, Türkiye hiç de azımsanmayacak kadar risk altında. Avrupa ülkelerindeki gibi bir problemmiş gibi geliyor ama hayat tarzı değişiklikleriyle bzlerde çok ciddi risk altına girdik. Arap ülkelerinde obezite oranı % 45-50 civarlarında... Obezitenin tipleri var. Bizim bahsettiğimiz hastalık düzeyinde obezite... Öncelikle tansiyon, şeker problemleri çıkmaya başlıyor. Kiloya bağılı bel fıtığı, yüksek tansiyon, inme dediğimiz pıhtı artma riski... Diyet denemeleri yapıyorlar, genelde başarılı oyuyorlar. Ama diyeti bıraktıkları anda tekrar daha fazla kilo alır bir şekilde buluyorlar kendilerini. Kadınlarda gebe kalma problemleri, adet düzensizlikleri gibi riskler barındırıyorlar, Kaliteli uyuyamıyorlar, bulundukları her ortamda uykuya meyil oluyor, Obezite diyabetide doğuruyor. Endoknoloji kontrollünde hastalarımıza bir rapor düzenleniyor. Bu ameliyatlarda SSK'nın ödemeleri oluyor. Sağlık bakanlığının belirlediği kriterlere göre hasta seçimini yapıyoruz. Her hastaya aynı işlem yapılmıyor. Yaklaşık yarım saat 40 dakika sürüyor ameliyatın kendisi ancak hastanın ameliyat hanenin hazırlanmasıyla toplam 2.5 saat süren bir süreç. Pıhtı atma ihtimaline karşı erken hareket çok önemli bu durumlarda. 2-3 gün hastanede yatıyorlar, kaçak testleri yapıyoruz, Eğer onlarda bir sorun görmez isek hastayı taburcu ediyoruz. Diyetisyenimiz Merve Yazıcı Doç Dr. İnan Anaforoğlu ameliyata uygun olup olmadığını ilk değerlendirmelerini yapıyor. Her hastamızı psikiyatr bölümü görüyor. Göğüs hastalığı, kardiyoloji ve anestezi doktoru da gördükten sonra ameliyat süreci başlıyor. 1 haftalık süreci bu işleme ayırdıklarında sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Hastalar sadece estetik kaydı ile geldiğin bunun ayrımını yapıyoruz.   Midenin bir kısmını çıkartarak midenin hacmini küçülterek yeniden bir ince bağırsak bağlayarak yönünü değiştirmek. Hacme küçültmek hastalar erken doyması neden olurken iştahta da kayıp oluyor. Kilo 8-15 kilo civarında bir kilo verme olayı oluyor. 1 yıla kadar devam ediyor fazla yağı bittikten sonra hasta ideal kilosuna ulaşıyor. Hayat tek başına yeterli olmuyor, Hayat tarzı değişiklikleri çok önemli. Ameliyat sonrası 3. aydan itibaren  bir spor  salonuna yazılarak hayatları boyunca  hafta 5 gün en az yarım saat bir spor yapılmalı. İlk bir yıldan sonra gebe kalmak isteyen hastalarımızda kalabiliyor. Kaybolan sağılığı yerine koymak için bir kapı açıyoruz. Diyabet ve obezite için en etkili cerrahi obezite cerrahisi.”

 

GEZEGENDEKİ EN İYİ CİHAZLAR

-Tehlikesi var mı?

“Her ameliyatın riskleri var. Kabul edilen bir kaç tane önemli unsurlar var. Çok şükür bizim başımıza gelmedi ama bu gelmeyeceği anlamına gelmez. Bu önemli risklerin bir tanesi bacak damarlarındaki gelişmemelerden dolayı pıhtı atma riski var. Bunu önlemek için özellikle ameliyathaneye bir cihaz aldırdım. Ameliyat süresince masaj hissi verdiği için tehlikeyi aza indiriyorlar. Kapalı ameliyat olduğu için kesme hattında kaçak riski en büyük korkumuz, olmasın diye kullandığımız malzeme gezegendeki en iyi malzeme daha iyisi yok. Şuana kadar büyük sıkıntı yaşamamız en önemli nedenlerinden biri kullandığımız malzeme, labrosken cerrahimiz de üst düzeyde. Koyunu güden kurt ile karşılaşır. Ama problem olduğu takdirde bunula baş edebilecek ekipmana sahibiz. Risk sıfır değil ama olmaması için her türlü önlemi alacak kapasitemiz var.”

 

-Yaş bu ameliyat için önemli mi?

“Genelde 18-65 yaş arasını ameliyat ediyoruz. Şeker ameliyatıyla ilgili 68 yaşındaki bir hastamızı ameliyat ettik. İnsülin kullanmaktan karın bölgesinde saplayacak yer kalmamıştı şimdi insülin kullanmıyor.”

 

KELEPÇE MİDEYİ DELEBİLİYOR

-Kelepçe yöntemi mi tüp mide mi?

“Kelepçe yöntemi eskiden daha sık uygulanıyordu. En sık tüp mide ameliyatı tercih ediliyor. Kelepçe takılmış, yıllardır kullanmış hastalarda ondan kurtulmak istiyor. Kelepçe mideyi tamamen delebiliyor. Teknik olarak tüp mide daha kolay.”

TÜP MİDE DAHA KONTROLLÜ

-Tüp midede aynı riskler var mı?

“Biraz daha düşük çünkü daha kontrollü. Kelepçe de midenin giriş kısmına elle sıkılırmış gibi bir cihazla ayarlıyor gıdanın geçişini engelliyoruz Yıllarca vücutta yabancı bir cisim kalıyor. Vücut bunu atmaya çalıyor ve bir sürü problemler yaşanıyor.”

DİYABET CERRAHİSİ

-Biraz da diyabetten bahseder misiniz?

“Rutin olarak diyabet cerrahisini uyguluyoruz. Genelde insülin kullanan belirli bir miktarda kilo fazlalığı olan kişiye bu ameliyat için aday. Yaklaşık 1.5 saatlik bir ameliyat. 5*6 çeşit ameliyatın içinden hastaya uygun olanını seçiyoruz. % 95 oranını insülinden kurtuluyorlar. % 5l kısımda insülinden kurtuluyor ancak diyabete devam ediyor. Diyabette taburcu olmadan  insülin kullanmıyorlar. Daha önce 300-400 rakamlarıyla acile başvuran hastalar 140 civarı rakamlarla uğurlanıyor. Tip 2 diyabetten bahsediyoruz. Günlük tükettiğimiz gıdalar ince bağırsağın alt kısımlarına gitmiyor. Kalın bağırsak tarafına gıda maddeleri ulaşamadan emildiği için insülin duyarlılığını aktivite eden hormonlar salınamıyor. Bizim yaptığımız işlem o kısmı mideye yaklaştırarak gıdaların o bölgeye ulaşmasını sağlamak. Buda var olan insülin görev görmesini sağlıyor dışarıdan insüline gerek kalmıyor. Bölgede diyabet cerrahisini uygulayan tek merkez biziz. Kibar bey ile ameliyatlarımızı yapıyoruz.”

GURBETÇİLER DAHA ÇOK GÜVENİYOR

-Hasta doktor ilişkisinden bahseder misiniz?

“Bazen Forumda arkadaşlarla karşılaşıyoruz, tanıyamıyorum. Fiziksel olarak çok büyük değişim gösteriyorlar ve sosyal hayattaki kaliteleri de artıyor. Soru sormaya utanan öğrencilerimiz okul başarılarının artığını söylüyor. Kadın-erkek ilişkilerinde hastanın kalitesi artıyor. Hastalarımız birbirleriyle görüşüyor, danışmanlık yapıyorlar. Hastalarımız hayatlarına dokunabildikçe yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu tekrar anlıyoruz.”

-Trabzon dışından gelenler oluyor mu?

“Giresun, Ordu, Rize, Artvin, İzmir, İstanbul yurt dışından gelenler de çok oluyor. Gurbetçiler Türk doktorlarına daha çok güveniyorlar ve kendilerini bize emanet ediyorlar.”

OBEZİTE ÖNLENEBİLİR DURUM! 

-Hasta ve okuyucularımıza son mesajınız?

“Obezite önlenebilir bir durum. Fakat öncelikle anne baba örnek olacak, bir çocuk obezite ile karşı karşıyaysa anne babanın sorumluluğu çok fazla , devletin sorumluluğu çok fazla, Okullarda çocukların daha sağlıklı beslenebileceği atmosfer yaratmalılar. Spor hayatımızda mutlaka olması lazım, sağlıklı kişiler hafta 5 gün spor yapmalı, Tüketilen ürünleri kontrol etmemeliler. Günlük kalori ihtiyacımız 2000 civarındaysa biz onu bir öğünde hamburgerden alıyoruz. Eskiden insanlar hem çalışıyorlarmış hem de çok yemek yiyorlardı çünkü stres yoktu, işlenmemiş gıdalar tüketiyorlar ve daha aktiflerdi. Batılı tarzı hayat bu problemi ortaya koyuyor.”

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dünya Kupası'nda Nevzat Aydın laneti23 Temmuz 2018 Pazartesi 12:44
 • #2TekerGezi ETİKETİYLE BAY C YOLLARDA22 Temmuz 2018 Pazar 14:55
 • 2008 den Ünal Karaman röportajı21 Temmuz 2018 Cumartesi 20:28
 • 50 YILDIR ÖRNEK; YAVUZ CAM02 Temmuz 2018 Pazartesi 13:20
 • Oya Çebi “CESARET BULAŞICIDIR”30 Haziran 2018 Cumartesi 11:50
 • SİGORTA CİNİ TRABZON’da DA FARK YARATACAK29 Haziran 2018 Cuma 14:03
 • "SİLAHIN KİME NE ZAMAN DÖNECEĞİ BELLİ OLMAZ"13 Haziran 2018 Çarşamba 13:17
 • YERLEŞİM DEDİĞİMİZ ŞEY ACISIZ OLMUYOR!’22 Mayıs 2018 Salı 12:17
 • “ADİL OLACAĞIZ ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ”20 Mayıs 2018 Pazar 12:26
 • “TRABZONSPOR NEYSE TÜRKİYE DE ODUR”19 Mayıs 2018 Cumartesi 12:48
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.