• BIST 96.455
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Trabzon 21 °C

ÖĞRETMEN, YÖNETİM VE BAŞARI

Kenan KURU

     Öğretmenlerimizin anlamlı gününü Başöğretmen Atatürk’ün şahsında kutlarken, bütün öğretmenlerimize başarılar diliyorum.   
     Kamu Çalışanlarının görev ve sorumluluklarından olan eğitim ve öğretim hizmetlerinin yerine getirilmesinde beyin gücünü temsil eden öğretmenlerimiz demokratik haklarını yerine getirerek, demokrasiye ve uygarlığa katkı sunmaktadır.
     Görevleri nedeniyle şehit düşen Aybüke, Necmettin öğretmenlerimiz ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
          Öğretmen, yönetim ve başarı, bu üç yakınlığı içgüdü olarak nitelendirmişiz. Hâlbuki toplumun bütün alanlarında yaşama biçimi olarak ele almak gerekmektedir. 24 Kasım, Öğretmenlerimizin hatırlandığı gün olarak değil de, bu gün vesilesiyle Öğretmenlerin Türk Milli Eğitim sistemindeki aksaklıkların giderilmesi için uygulama noktasında olduğundan yönetimlere katılımını önemli görmekteyiz.
           Kalıcı bir eğitim ve öğretimin olması gerektiğini kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Çünkü insan doğruyu düşünebilir ama en doğruyu düşünemez. Sivil toplum kuruluşlarının varlığıyla da doğru düşünen insana, en doğruyu düşündürür isek, insanların mutluğuna vesile olunur.  
     İnsan sıfırı keşfetti ve ondan çekindi. İnsanın yüklendiği sorumluluğunun gereği kâinatın en değerli varlığıdır. Eğitim ve öğretime buradan da bakmak daha gerçekçiliktir. İnsanlar, mutluluklarını bile yaşarken, teknolojinin getirdiği imkânları kullanarak daha da mutlu oluyor ise,  eğitimin ve öğretimin yeri çok önemlidir. Eğitim ve öğretimin millet hayatındaki önemiyle, tarihini öğrenen çocuklarımız ve gençlerimiz asıl varlığını milletine hizmet sevgisinde bulacaktır. Her şeyden önce okuyup öğretilen bilgilerin, ilkelerin aynı zamanda duyguların ve heyecanların ideallerine sahip olacaktır.
     Türk milli eğitiminde ve öğretimde verimin düşük olduğu ifade edilmektedir. Burada eğitimde verimin yüksek düzeylere çıkarılmasının nedenleri tartışılarak ortak akılla sonuca gidilmelidir. STK’lar dikkate alınmalıdır. İnsanlar, mutluluklarını bile yaşarken eğitim ve öğretimle yaşamaktadır.     
           Atatürk, çocuklarımızın ve gençlerimizin yetişmesinde, eğitim ve öğretimin önemini ifade ederek onlara; “Bilhassa varlığı, birliği ile çatışan bilumum yabancı unsurlarla mücadele lüzumu…” ile her mukabil fikre karşı şiddetle ve fedakâr ana müdafaa zarureti telkin etmiş… Ve bir başka konuşmasında da, “Çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz tahsilin hududu ve sınırı ne olursa olsun onlara esaslı olarak şunları öğreteceğiz; Milletine, Türkiye Devleti’ne, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne,  hasım olanlara karşı mücadele lazımdır” diyor.   
      Öğretmenlerimizin, Öğretmenler günü kutlu olsun.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.