• BIST 95.522
  • Altın 276,461
  • Dolar 5,7158
  • Euro 6,3462
  • Trabzon 25 °C

ÖRNEK BELEDİYE VE TRABZON

Osman Necip SEVİNÇ

  Uğur İbrahim Altay geçen iki dönem Metropol ilçe, Konya Selçuklu Belediye başkanlığı yaptı. Sille mahallesini turizme kazandırdı. Camiler, köprüler, hamamlar, eski evler, Aya Elena kilisesi... Hepsi restore edilmiş. Şimdi bir turizm merkezi… Kongre merkezi, Otizmli çocuklar merkezi v.s. Hep halkın içinde geçen, hizmetlerin saymakla bitmeyeceği, kapısı halka açık başkan.
Bu başkan bu dönem Konya Büyükşehir Başkanlığına aday oldu ve % 70,53 oyla seçildi. 24 Haziran 2018’de partisinin aldığı oy % 59.40 bir yıl sonra 31 Martta % 70.53. Bu oyu adayın kişiliği, başarısı aldı. Birçok yerde olduğu gibi yalnız partisinin lideri değil.
Bir anlık düşünün… Trabzon’da millet ittifakının adayı Sn. Murat Zorluoğlu, Cumhur ittifakının adayı Sn.Prof. Atakan Aksoy olsaydı! Sn. Zorluoğlu % 30’u geçebilir mi idi? Veya Atakan hoca % 65 in altına düşer miydi! Demek ki başkanlığa seçilenler kerameti kendilerinde aramasın ve çalışsınlar. Hem de çok. Ekibim diyerek dostlarını değil, liyakatli uzmanları arasınlar. Yalnız burada, Ahmet Metin Genç başkanı ayrı tutarım. Onun şahsi oyunun varlığı yadsınamaz. Başkan halkına gönlünü açmış. İkinci döneminde inşallah daha etkin projelere imza atar.
Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Konya Selçuklu’nun nüfusu 650 binin üzerinde. Yani bize yakın. Ama bütçe disiplininde bizim çok üzerimizde. Sıkı durun şimdi. Selçuklu Başkanı ne kadar övünse azdır. Bütçenin ancak % 18’ini personele maaş olarak ödüyor. Gerisini hizmete, yatırıma harcamış.
Şimdi de Trabzon’umun Büyükşehrine bakalım. 500 milyon (trilyon) borç. Trabzonspor musun be belediyem? 250’si TİSKİ’nin 250 trilyonu da belediyenin. Peki ortada Trabzon’umun övüneceği, belediyenin öz kaynakları ile yaptığı ne var, lütfen söyleyiniz!
2 bin 319 personelin aylık gideri 13 trilyon, yıllık maaş ödemesi 157 trilyon lira imiş. 2019 bütçesi 711 trilyon lira olan büyükşehrimizde gerçekleşme tahminen  600 trilyon lirayı zor bulacaktır. Peki bu bütçeyi ısmarlayan belli de, mecliste eleştirisiz el kaldırıp onaylayanlara ne demeli! Peki geçen yılın gerçekleşmesindeki gelirlerin güncel değerinin % 30’unu geçemeyecek personel giderleri hangi mertebedir? Sınırları zorluyor değil mi? Sonra yatırımlara para kalmıyor, borç üzerine borç. Ve yeni belediye personel alımında felç. Bu arada belirteyim. Geçen yıl ki gerçekleşme 460 milyon liradır.
***

  Tabakhane vadisinin en güzel yerine devasa öğretmen evi ve Cudibey okulunu koy... Hesapsız kitapsız, kimseye danışmadan proje yap. Sonra bugünkü meclisten 17 trilyon liralık kredi kullanma hakkı isteniyor. Eskinin isteği, yeninin zorunlu desteği... Ve karşılığında Karagöz meydanını yap! Ama çevresine uyumu, estetiği olmayan iki binayı Tabakhane vadisine dik. Tanjantta otopark, kafe, restoran, bürolar yapılıyor. Şantiye çalışıyor. Rantiye yakında! Peki bu projeye revizyonu yaparak, otopark ağırlıklı müdahale yapamaz mı? Sn. M.Yaylalı sesim geliyor mu? Bir araştırıla bilinir mi?
Büyükşehir Başkanımız ekibini kuracak. Bekliyoruz... İşe hızla ve isabetli görevden almalar ile başladı. Ama TİSKİ’deki sekreterlikten sıçratılarak Daire Başkanı hala koltukları işgal etmeleri, liyakatli personeli rahatsız ediyor, hatırlatayım. Bunların o birimdeki varlıkları da ilerde problem olacaktır. Ayrıca tüm personelde acı-tatlı bir tedirginlik mevcut. Kadronun bir an önce yerli yerine oturtulup hemen işe koyulma zamanı geldi. İlk 100 günkü icraat çok önemli. Zira Perşembenin gelişi, Çarşambadan belli olacaktır.
Yazımı Hz. Ali’nin (r.a) bir öğüdü ile bitireyim... 
“Üst düzey memurlarınızı seçerken zalim yöneticilere hizmet etmemiş, zulümlerinden sorumlu olmamış bulunmalarına dikkat ediniz”. 
  Unutulmamalı ki en tehlikeli insanlar, büyük makamlara gelmiş küçük insanlardır. Dürüstlük de çok pahalı bir mülktür. Ucuz insanlarda bulunmaz. Nokta!..

NASIL BİR DÜNYA BU?

İspanyol; boğayı mızraklayıp öldürünce SPOR, Çinli her yıl binlerce köpek öldürünce FESTİVAL Japon makyaj malzemeleri için balina katledince TİCARET, Yahudi günahını yüklediği tavuğu duvara vura vura öldürünce GELENEK, ama Müslümanlar besmele ile kurban kesince VAHŞET!
  En acısı da ne biliyor musunuz? Bu dinimizin vacip ibadetini, sosyal adaletin en ince damarlarına kadar gerçekleştiren insanlara vahşet icra ediyorsunuz diyenler; Bu vatanda bizimle yaşayan münafık vatandaşlarımız... Çok acı ve saygısızlık.

BOŞANMA

Amazon diye her bir şeyi satan müthiş bir internet sitesi var ya.. İşte O’nun patronu Mr. Bezos, eşini boşarken tam 35 milyar dolar tazminat ödemiş, kadına.
Türkiye’mizin 2019 yılı ilk 3 aylık ihracatı 45 milyar dolar olarak gerçekleşmiş.
Şimdi gel de, aklından geçirme! “Bu Bezos denen adam keşke bizi boşasaydı...” Zira bize de çok şey satıyordur.(H.Ö)

İMAR İŞLERİ

Sn Mehmet Özhaseki Çevre ve Şehircilik Bakanı iken “İmar yolu ile yapılan hırsızlıklar, imar planlarında bozulmalar ve revizyonlar rant amaçlı olarak devam ediyor” demişti. Çok çok doğru ve samimi tespit idi. Aradan yıllar geçti. Hala devam ediyor. Belediye Meclisinde olup orayı kendisine sıçrama tahtası olarak benimseyenler, dışarıdaki güçlülere vere vere ilerliyorlar. Dünkü mücahit takım bugün müteahhit olup kul hakkı yediğini kulak arkası ediyor!

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.