• BIST 93.469
  • Altın 227,261
  • Dolar 5,7332
  • Euro 6,5830
  • Trabzon 18 °C

ORTAHİSAR BELEDİYESİ

Osman Necip SEVİNÇ

350 bini aşkın nüfusu ile Trabzon’un en büyük ilçesi. Sınırlı imkanları ile Büyük Şehrin kalın duvarlarına rağmen güzel projeleri ile dikkat çekiyor… Bazen fazla detaya girmeden özgün olduğu için dikkatimi çeken Tünel Akvaryum projesini bir miktar tanıtmak istiyorum. Zira proje artık ihale aşamasında ve Türkiye’de bir ilk.
Trabzon’un marka değerini yükseltecek olan Tünel Akvaryum; gerçek bir tünel içerisinde yapılan ilk akvaryum olma özelliğine sahip. Bu eser hem turizme yapacağı katkılar, hem de hemşerilerimize çocuklarımıza deniz canlılarını, böcekleri tanıtacak önemli bir vizyon proje olacaktır.
Akvaryum toplamda 3 bin 765 metrekare yapı alanına sahip olacak ve ziyaretçi yürüyüş mesafesi de 240 metre civarında olacakmış.
Tünel; Zağnos Vadisi ile Tabakhane vadileri arasında karayolu tüneli genişliğinde açılacakmış. Zağnos vadisi üzerindeki Ortahisar surlarının en yüksek yerinin 50 metre güneyinden girilecek tünel, Tabakhane vadisinin kentsel dönüşüm alanına çıkacak.
Tünel içinde Yağmur ormanlarını temsil eden tatlı su akvaryumu, Trabzon’u simgeleyen objeler, teraryum bölümünde tropik kuşlar, akrep ve örümceklerin sergilendiği adrenalin alanları, köpek balığı koyu, eliptik akvaryum... sergilenecek ünitelerin bazıları...
Bu, yalnız kendine özgü bir niteliği olan, yani taklit olmayan özgün projeyi düşünen, projelendiren ve yapacak olanlara teşekkür ediyorum.
Bu arada Mağmat Boğazı’nda 600 dönümlük bir alanın tahsisi alınarak yapılacak olan tarihi İpekyolu canlandırma projesi de incelediğim kadarıyla şahsen beni heyecanlandırdı. Bu projenin de Trabzon’un marka değerine ve turizme katkı sağlayacağına eminim. Ancak yalnız doğal güzelliklerimiz ile turizm çeşitliliğine katkı eksik kalacaktır. Giden turistin Mağmat’ta uzun süre kalabileceği hedefine yönelik klasik yeme-yatma- gezme-spor... Yerleri çok iyi araştırılarak özel yerler özgün biçimde planlanmalıdır. Yani projeyi profesyonel ellerinde değmesi sağlanmalıdır.
Ortahisar Belediyemizde son aylarda yükselen ivmeye; kent dinamikleri ve üniversitemizin, sorulması beklenmeden Trabzon sevdası ile katkı vermeyi önemsemelidir. Bu arada Ortahisar Belediyesini kent paydaşları ile projelerini istişare etmesi; aranılan pozitif yaklaşımdır. Yeni kurulan bir belediye olarak meclise, başkanı ve çalışanlarıyla eksiklerine rağmen kocaman bir teşekkürü hak ettiler.
Bu arada biliyorsunuz, Çamoba’da da Büyükşehir tarafından uzun zamandır Botanik parkı yapılıyor. Bu parkta bir hayvanat bahçesi kısmı olması önerimiz zamanında kabul görmediği için gerçekleşmedi. İnşallah ileride eklenmesi gündeme gelecektir. İnşaatı hala süren Botanik Parkı’nın yol tarafına yapılan kalın duvar gerçekten sakil duruyor. İçeride gizlenecek ne var? O duvarın yerine parkın görülebileceği bir sınır koruma tel örgü cinsi yeşil devamı olarak düşünülemez miydi?

EKMEĞE SAYGI İNSANA ZULÜM

Biz insanlar nasıl bir canlılarız anlamak zor. Hz. Allah (c.c) insanın nankör olduğundan alda zulüm sahibi olduğuna kadar anlatır…
Biliyorsunuz ekmek bizim örf ve adetlerimize göre kutsal bir nimettir. Yere düşürdüğümüzde veya yerde gördüğümüz ekmeği hemen yerden alıp üzerine basılmayacak bir yere koyarız. Ama ekmeğe gösterdiğimiz bu saygıyı anadan babadan, öğretmenden, büyüğümüzden esirgeriz. Ekmeğin üzerine doğru olarak asla basmayız. Ancak kardeşimiz olan insanları döver, tekmeler üstüne üstünlük öldürür, sonrada çiğneriz. Vahşeti, zulmü insana layık görürüz. Hırs ve öfke en büyük mutluluğumuz olmuş, gözlerimiz dönünce hiçbir kutsalımız kalmaz.
Yalnız bu arada ayrımsız olarak haramlar ile kazanmış bile olsa zenginleşmiş insanlara boyun eğer saygının en büyüğünü gösteririz. Yani para putuna tapmış oluruz. Karşımızdaki komprador de kendini önemli bir kişilik görür. Hâlbuki gafil bilmez ki gösterilen saygı cüzdanınadır. O cüzdan dolu olmazsa toplumdan selam bile alamaz. Hiç unutulmamalıdır ki sonunda hepimizi bir kefene sarıp çırılçıplak gömecekler. Çok paranın hesabı da çoktur. Hele önden salih amel olarak gönderilmeyen paraların…
Sonunu şöyle bağlayalım… Yılda 1.5 katrilyon değerinde ekmeğim bayat artık, küflendi denilerek çöpe atıldığı ülkemizde… Ekmeğin aynı gramaj ile 5 TL’ye satıldığını düşünelim. O zaman ekmeğin bir zerresi çöpe atılabilir mi? Siz hiç pahalı olan sucuk, pastırma, çikolatanın çöpe atıldığını gördünüz mü? Garibim ekmek, biraz ucuz ya! Az bayatladı mı at çöpe. Müslümanın, bir dilim ekmeğe muhtaç milyonlarca insan dünyada varken israf etmesi ne acı değil mi?


 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.