• BIST 110.932
 • Altın 174,417
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Trabzon 16 °C

OTO GALERİLERİN KDV SORUNU

Mustafa Güler

Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 pozisyonundaki binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar genel oranda yani %18 oranında Katma Değer Vergisine tabidir. Ancak KDV Oranlarını düzenleyen Kararname de; Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 tarife pozisyonunda yer alan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlardan kullanılmış olanların teslimlerinde % 1, KDV Kanunu’nun 30’uncu maddesinin b bendine göre binek otomobillerinin alımında yüklenilen KDV’yi indirim hakkı bulunan mükelleflerin, bu araçları tesliminde ise % 18 oranında KDV uygulanacağı belirtilmiştir.

 

2008/13426 sayılı BKK ekli Kararnamenin 2’nci maddesinde ise KDV Kanunu’nun 30’uncu maddesinin b bendine göre binek otomobillerin alımında yüklenilen KDV’yi indirim hakkı bulunan mükelleflerin, kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap ettikleri ve 31/12/2007 tarihi itibariyle aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 oranında KDV uygulanacağı ifade edilmiştir.

 

İlgili düzenlemeler doğrultusunda sonuç olarak kullanılmış binek otomobili ticaretiyle uğraşan işletmelerin, ticaretini yapmak amacıyla satın aldıkları araçların satışında uygulayacakları KDV oranını şu şekilde açıklayabiliriz:

 

 Kullanılmış binek otomobil ticaretiyle uğraşan işletmelerin, ticaretini yapmak amacıyla satın aldıkları araçlar KDV Kanunun 30/b maddesinde belirtilen “çeşitli şekillerde işletme” kavramı içine girdiği ve bu madde hükmü gereğince belirtilen araçlar için yüklenilen KDV indirilebildiği için bize göre söz konusu araçların satışında % 18 oranında KDV uygulanması gerekmektedir. Ancak aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde ise % 1 oranında KDV uygulanması gerekmektedir.

 

İdarenin görüşü yukarıda belirttiğimiz görüşle uyuşmamaktadır. İdarenin, kullanılmış binek otomobil ticaretiyle uğraşan işletmelerin bu amaçla satın aldıkları binek otomobillerin satışında uygulayacağı KDV oranıyla ilgili olarak görüşü ise genel olarak söz konusu mükelleflerin binek otomobil alışı sırasında ödediği KDV’yi indirim konusu yapamayacağı ve bu araçların satışında % 1 KDV oranı uygulayacağı yönündedir.

 

Antalya Vergi Dairesi Başkanlığının B.07.1.GİB.4.07.16.02-KDV.ÖZG.2010-74-209 ve Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının B.07.1.GİB.4.99.16.02-KDV-28-56 sayılı özelgelerinde şu ifadelere yer verilmektedir.-% 1yada % 18 KDV hesaplanarak aldığımız ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesine ekli I sayılı listenin 9 uncu sırasına istinaden 87.03 tarife pozisyonunda yer alan binek otomobillerin satışında % 1 KDV uygulanması gerekmektedir. 87.03 tarife pozisyonunda yer almayan araçların satışında ise % 18 oranında KDV hesaplanacaktır.

-Alış sırasında satıcının durumuna bağlı olarak ödemiş olduğunuz % 1 veya % 18 KDV’yi indirim konusu yapmamız mümkün bulunmamaktadır. İndirilemeyen bu tutar gelir veya kurumlar vergisi matrahının hesaplanmasında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir.

 

Maliye İdaresinin yukarıda belirtilen görüşü K.D.V. Kanunu’nun özü ve mantığına uymamaktadır. Çünkü oto galerileri için satılmak amacıyla alınan ikinci el otolar Ticari Mal, yani Emtia hüviyetindedir. Maliye İdaresinin uygulaması mükelleflerin ticaretini yapmak amacıyla yani emtia olarak satın aldıkları mallar için ödedikleri KDV’yi indirim konusu yapamaması anlamına gelmektedir.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.