• BIST 99.547
 • Altın 236,023
 • Dolar 6,1132
 • Euro 7,1851
 • Trabzon 25 °C

OYUN İÇİNDE OYUN

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Ve beklenen oldu, 21 maddelik Anayasa’da değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu. Süreç bundan sonra konu ile ilgili bir komisyonun kurulması, bu komisyonda teklifin son şeklini aldıktan sonra Genel Kurula indirilerek, orada “madde madde” görüşülüp karara bağlanması düzeninde devam edecek. 

Sonrasında da Genel Kurulda malum 330-367 arası oyla kabul edilecek olan “maddelere” referandum yolu açılacak. Açıkçası insan; yazarken bile sonunu tam olarak göremiyor ama iğneli bir topla oynanacak oyunun vereceği can yakıcılıkta herkesin topa girmede ne kadar isteksiz olacağını da o kadar net olarak görebiliyor.

Bu yasa teklifinin görüşülmesi yasa yapma yetkisine sahip önemli bir kesim için tıpkı iğneli topla oynanacak olan bir futbol maçı gibi olacaktır. Maçı kazanmak için topa hâkim olmak ve kaleye ayağınız acısa da şut çekmek zorundasınız. Toplam 21 maddeden oluşan bu Anayasa değişiklik teklifini iyice gözden geçirdim. İnsanda oluşan ilk izlenim, tek bir kişinin inisiyatifine bırakılacak kadar hafife alınmış bir devlet düzeninin tesis edilecek olmasıdır. Seçilecek Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğunun neredeyse imkânsız denilebilecek bir kademelendirme ile soruşturulabilir olması (Madde 10), altı ay ile sınırlı olmak üzere olağanüstü hal ilan etme yetkisi (Madde 13), üst düzey kamu görevlilerinin atanmalarına ilişkin usul ve esasları düzenleme yetkisinin tamamına sahip olması (Madde 15), toplam 12 üyeden oluşacak olan HSYK’nın altı üyesinin bizatihi Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek olması (Madde 17) ve diğer bazı olumsuz teknik ifadeler ile ortaya çıkan otoriter bir metin…

Kanımca MHP dışındaki muhalefet partilerinin karşı duruşunu bir yana koyarak, bu yeni düzenleme konusunda MHP’nin önemli bir akıl testinden geçeceğini söylemeliyiz. MHP ya PISA testinden bizim çocuklarımızın almış olduğu notu alacak, ya da stratejik bir manevra ile ülkede tarih yazacaklardır. Bunu önümüzdeki günlerde adım adım yaşayıp göreceğiz.

Bu oyunda MHP’nin işi bu noktaya kadar niye taşımış olduğu konusunda mantıklı birçok gerekçeden söz edilebilir. Kendi içerisinde yaşanmış olan çekişmelerden tutun da iktidar ile yapılmış olan örtülü pazarlıklara kadar çeşitli senaryolar dile getirilebilir. Ama artık bundan sonrasında söz konusu olan MHP’nin kurumsal kimliğinin varlığı-yokluğu meselesidir. İktidarın ve destekçilerinin büyük bir muhabbetle övgüler düzmekte olduğu MHP’nin, derenin karşıya geçilmesinde kullanılacak sadece bir “sal” olduğunu anlayamayacak kadar saf olduğuna hiç inanmıyorum. Herhalde onlar da şunu anlıyorlardır ki; hep yaptığı gibi AKP sadece kendi kurulu düzeninin ve sığ pragmatik yapısının gereğini yapmaktadır.

O halde bu oyun içerisinde yapılacak olan şeyler bellidir. Meclis Genel Kuruluna komisyondaki belirli bir revizyon ile indirilecek olan Anayasa değişikliğinin madde madde ve de gizli oyla oylanacak olması, işin en kritik aşaması olacaktır. Bu oylamada Madde 10, 15, 17 gibi özünde tamamen otoriter bir ruh taşıyan ve demokrasi ile hiç bağdaşmayan maddelerin referanduma gidecek kadar yeterli oy alamayacağını ve dolayısıyla bu maddelerin tekliften düşeceğini söylemek mümkündür. Bu kertede referanduma kala kala tüyleri dökülmüş cılız bir metin kalmış olacak ve tabii ki bu durumda da bu metin sahibi olan AKP tarafından referanduma gitmeye gerek kalmadan “kuzu kuzu” geri çekilecektir. 

MHP tarafından su içmeye götürülüp, su içirilmeden geriye gönderilecek olan AKP’nin ruh hali biraz depresif bir havaya dönebilir. Esasında bu riski MHP’nin yönetim kademesini iyi tanıyan Tuğrul Türkeş görmüş ve kamuoyu ile de paylaşmıştır. Bu travmayı yaşayacak olan AKP’nin ondan sonra hangi tehlikeli yola gireceğini şimdiden kestirmek kolay değildir. Büyük bir olasılıkla Başbakan günah keçisi ilan edilecek ve sıradaki yedek başbakan görevi devralacaktır. İşin bir de Cumhurbaşkanlığı boyutu var ki, “tarafsızlık sorumluluğu içinde kalarak” oraya hiç girmeyelim. Sonuçta Yüce Meclisin vermiş olduğu bir karar ve bu kararın yükleyeceği siyasi bir bedel olacaktır. Bu bedelin taşınması AKP için hiç de kolay bir iş olmayacaktır.

Diğer düşük olasılık olan MHP’nin tam desteği ile Anayasa teklifinin Genel Kurulda olduğu gibi referanduma götürülmesi kararının çıkması sonucunda nelerin olabileceğini tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek. MHP; yumuşak bir geçişle AKP’nin bünyesine dâhil olacak ve tabanı da anketlerde tarafsız görünenlerin partilere dağıtılması gibi diğer partilere dağıtılmış olacaktır. Bizlere de ülkeye geçmiş olsun demek düşecektir.

Bu süreçte ana muhalefet CHP’nin rolü ve etkinliği üzerine de söylenecek pek çok şey vardır. Bunları gelecekte bir yazı konusu olarak ele alıp ayrıca irdeleyeceğiz. 

 

DOLAYLI’YA OTOBÜS KİM KOYACAK?

Trabzon Merkez Dolaylı Mahallesi; Trabzon kent merkezine en yakın köylerden bir tanesi olup, Değirmendere yol ayrımından mahallenin merkezi olarak kabul edilen okul ve camisine toplam 8 km’lik mesafeyi normal bir hızla 15 dakikada almanız mümkündür. Mahallenin nüfusu yaz kış dönemlerinde değişim gösterirken ortalama 2000 civarında insanın yaşamakta olduğu oldukça geniş bir alana yayılmış önemli bir mahalle durumundadır.

Dolaylı sakinleri birçok yerleşim birimi gibi kendilerinin de var olan sorunlarını zaman zaman dile getirmekte ve özellikle Büyükşehir Belediyesinden çözüm üretmelerini beklemektedirler. Benim de belirli dönemlerde yaşam sürdüğüm bu mahallede önemli bir temiz su problemi yaşanmaktadır. Özellikle yaz aylarında su kesintileri olmakta ve insanlar sıkıntı çekmektedir. Bu konuda halen bir çalışma yapıldığını biliyoruz, umarım sorun çözülür.

Mahallenin kanalizasyon altyapısı, yolun yetersizliği ve bozukluğu, çok amaçlı toplantı salonu ve spor alanları eksikliği, elektrik kesintileri, sağlık ocağında hekim eksikliği ve de en önemlisi düzenli toplu ulaşım eksikliği gibi sorunları devam etmektedir. Trabzon’un merkezine daha uzak durumdaki birçok mahallesine Büyükşehir Belediyesinin düzenli otobüs seferleri yapılırken, Trabzon’un böylesine köklü bir mahallesinin böyle bir sorunu yaşıyor olmasına anlam vermenin imkânı yok. Bu konuda Mahallenin bütün bileşenleri çeşitli yollardan taleplerini Büyükşehir Belediyesine iletmiş olmalarına rağmen tam bir “vurdumduymaz kel ayvaz” durumunu yaşıyoruz.

Bu vesile ile Dolaylı Mahallesi sakinlerinin canına tak etmiş olan düzenli otobüs eksikliği sorununu Büyükşehir Belediyesinin “yüksek makamlarına da” arz etmiş olalım. Zira Mahalle sakinleri, bırakın bu sorunun çözülmesini, Büyükşehir Başkanlığına hala ulaşamıyor olmaktan şikâyetçiler. Üstelik kendilerine oy verdikleri halde. “Seçimde görüşürüz” dememek için kendilerini zor tutuyorlar…

 

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.